Články, publikované na serveru ISDN.CZ v roce 2000
Elektronický podpis na Invexu
Problematika elektronického podpisu byla jedním ze zajímavých témat letošního Invexu. Diskutovalo se o ní u kulatého stolu a veřejnosti se představily první certifikační autority, z nichž jedna dokonce získala Křišťálový disk. Vydávaly se i certifikáty zdarma a zveřejněn byl průzkum toho, co veřejnost očekává od zavedení el. podpisů do praxe (ISDN server, 23.10.2000).
GPRS na Invexu: Co bude dál?
Na Invexu 2000 se hodně mluvilo o technologii EDGE, která by se mohla být řešením pro ty operátory, kteří nezískají licence na mobilní sítě 3. generace (ISDN server, 16.10.2000)
Elektronický podpis na koberečku
Na zasedání parlamentního podvýboru pro telekomunikace (dne 5.10.2000) si poslanci pozvani "na kobereček" zástupce Úřadu pro ochranu osobních údajů. jednalo se zejména o tom, kdy budou hotovy prováděcí vyhlášky k zákonu o el. podpisu. (ISDN server, 9.10.2000).
Elektronický podpis v on-line světě
Přehledový článek o tom, co a jak elektronický podpis změní při komunikacích v on-line světě. Jde zejména o to, že v dnešních komunikačních sítích není dostatečně spolehlivé odvozovat identitu protistrany z toho, po jakém kanále s námi komunikuje - ale díky el. podpisu bude možné ji spolehlivě odvozovat ze samotných dat, které protistrana poskytne. (ISDN server, 2.10.2000).
Elektronický podpis se slevou 50%?
O nově zřízeném informačním serveru k elektrnickému podpisu a o tom, proč nemůže z principu dostát svému slibu poskytnutí 50% slevy na elektronický podpis - protože samotný el. podpis se nebude nikde prodávat, a nebude mít ani žádnou cenu. (ISDN server, 19.9.2000).
RSA algoritmus je volný!
Po sedmnácti letech licenční ochrany byl uvolněn zřejmě nejpoužívanější algoritmus v oblasti bezpečných komunikací, známý pod zkratkou RSA. Zcela běžně se dnes používá například v bankomatech, v mobilních telefonech či pro elektronické podpisy. Jaké konkrétní důsledky jeho uvolnění přinese? (ISDN, 11.9.2000)