Vyšlo na ISDN serveru, 16.10.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b1610001.php3

GPRS na Invexu: Co bude dál?

V oblasti mobilních přenosových technologií se letošní Invex nesl ve znamení GPRS. Ve vzduchu je ale již další pokračování - patří budoucnost technologiím UMTS, nebo technologii EDGE?

Jedním z hitů letošního Invexu v oblasti mobilních sítí byla technologie GPRS. Oba naši největší mobilní operátoři (RadioMobil a Eurotel) již ve svých sítích mají nainstalovánu podporu této technologie, a její skutečné využití - ve smyslu reálné dostupnosti pro běžného koncového zákazníka - je doslova na spadnutí. Zatím to ještě někde trochu vázne (možná na nedostatku GPRS telefonů, nebo na dokončení testů, kdoví), ale v blízké budoucnosti lze očekávat, že půjde o standardně nabízenou službu. Časem se určitě přidá i třetí operátor, Český Mobil, který své plány na zavedení GPRS ještě příliš nekonkretizoval. Nicméně všichni tři naši mobilní operátoři již nutně musí uvažovat i o tom, co přijde po GPRS. Co to bude? Možné varianty jsou dvě: EDGE nebo UMTS..

GPRS jde nadoraz

Technologie GPRS je doslova revoluční technologií ve světě mobilních sítí GSM v tom, že do nich zavádí přenosy na principu přepojování paketů. To se pak prakticky projevuje onou toužebně očekávanou tarifikací za objem přenesených dat. Nicméně GPRS je současně i značně konzervativní záležitostí, pokud jde o konkrétní způsob využití dostupných frekvencí. GPRS totiž používá stejně široké frekvenční kanály (200 kHz), dělené pomocí časového multiplexu na stejných 8 částí (tzv. slotů), a používá také stejnou 2-stavovou modulaci (GMSK, Gaussian minimum-shift keying) jako jiné druhy přenosů v GSM sítích (například jako standardní CSD či rychlejší HSCSD).

Jak dál?

Cesty, jak zvyšovat přenosovou rychlost v mobilních sítích, jsou v zásadě dvě: buďto se ponechají stávající frekvenční pásma a zvýší se jejich "výtěžnost", nebo se použijí nová, širší frekvenční pásma. První variantě odpovídá zavedení technologie EDGE, druhé pak budování UMTS sítí, alias sítí 3. generace. Z tohoto stručného konstatování je patrné i to, pro koho je která varianta: pro operátora, který získá potřebnou novou licenci, je bezesporu vhodnou cestou budování sítí 3. generace - již jen kvůli ceně příslušné licence. Nicméně pro ty operátory, kteří nové licence nezískají a musí vystačit se stávajícími licencemi, resp. s těmi frekvenčními pásmy které již mají, je možným řešením zavedení technologie EDGE. Umožní jim totiž dosahovat rychlostí blízkých rychlostem sítí 3, generace, konkrétně až 384 kbps, a přitom dokonce ještě šetřit stávající časové sloty!

Proč je EDGE rychlejší?

Jméno EDGE původně znamenalo Enhanced Data Rates for GSM Evolution (doslova: zvýšené přenosové rychlosti pro evoluci GSM), a již z tohoto názvu bylo patrné, že jde o postupnou (evoluční) změnu a ne o změnu zásadní až radikální (revoluční).

Důležitý je samozřejmě způsob, jakým EDGE dosahuje tak vysokých rychlostí (až 385 kbps) při stejných šířkách frekvenčního pásma jako doposud: vše je skryto v jiné (novější a efektivněji) modulaci. Ta je nyní osmistavová, což znamená, že každá jednotlivá změna přenáší celkem 3 bity. Jde přitom o tzv. fázovou modulaci (eight-phase-shift keying). Na jeden časový slot pak může připadnout "užitečná" přenosová rychlost až 48 kbps (zatímco při dosavadním způsobu modulace je to jen 9,6 kbps či 14,4 kbps).

Později byla technologie EDGE upravena tak, aby byla současně i "dalším vývojovým stádiem" technologií TDMA, používaných zejména v USA. Proto se původní význam zkratky EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) změnil na Enhanced Data Rates for Global Evolution.

Co vyžaduje migrace?

Zavedení technologie EDGE do praxe vždy vyžaduje určitou změnu mobilní sítě. U novějších základnových stanic se může jednat jen o výměnu tzv. transceiveru a následnou softwarovou aktualizaci, což je poměrně nenáročný úkon servisního charakteru, vyžadující jen menší investiční náklady (na pořízení transceiverů a přílušného nového softwaru pro základnové stanice). Naproti tomu u starších BTS může být zapotřebí i výměna podstatnější části celé BTS, například včetně tzv. backplane.

Co bylo k vidění na Invexu?

Podporu technologie EDGE jsem na letošním Invexu zaznamenal u dvou význačných dodavatelů mobilních technologií - Ericssonu a Motoroly. Obě tyto firmy vcelku shodně představovaly přechod na technologii EDGE jako bezproblémovou záležitost, vyžadující "pouhou" výměnu vysílacího a přijímajícího transceiveru a následnou výměnu resp. aktualizaci softwaru. Časový horizont pro zavádění technologií EDGE do stávajících mobilních sítí byl oběma firmami odhadován až na následující roky, ovšem s jednou podstatnou výhradou: dosud si dodavatelé technologií vůbec nejsou jisti, zde jejich tuzemští zákazníci (mobilní operátoři) vůbec budou EDGE do svých sítí zavádět. Pokud se totiž naplní rýsující se scénář s přímým prodejem UMTS licencí stávajícím operátorům, pak by pro ně zavádění EDGE nemělo smysl a rovnou by přešli na zavádění sítí 3. generace (sítí UMTS).