×
Nejnovější články
články [611...620]
Lupa, 25.09.2009
Elektronický podpis umožňuje spolehlivě detekovat i sebemenší změnu podepsaného dokumentu v elektronické formě, skrze porušení jeho integrity. Zákon však této možnosti nevyužívá a pozměnění dokumentu neřadí mezi překážky autorizované konverze z elektronické do listinné podoby. Brání tedy něco tomu, aby si kdokoli mohl nechat autorizovaně konvertovat jakýkoli padělaný dokument?
Lupa, 219.09.2009
Francouzským parlamentem minulý týden úspěšně prošla inovovaná verze tzv. digitální gilotiny, již jednou odmítnutá ústavním soudem. K odpojení od Internetu už požaduje rozhodnutí soudce, stále ale staví vše na presumpci viny. Na obzoru jsou ale i další zákony (konkrétně zákon Loppsi), které chtějí zajít ještě dále než digitální gilotina.
Lupa, 18.09.2009
Kořenové certifikáty akreditovaných certifikačních autorit, na které se hodláme spoléhat při práci s datovými schránkami, bychom měli získávat jen dostatečně důvěryhodným způsobem. Jaké ale jsou tyto způsoby? A jak provést samotnou instalaci certifikátů, a na co při ní dávat pozor?
Lupa, 14.09.2009
Na akci Business Tuesday, věnované datovým schránkám, zazněla minulý týden znovu teze o tom, že elektronický podpis platí, dokud se neprokáže opak. Autoři datových schránek již začali řešit problém s externími elektronickými podpisy a rozšiřují výčet formátů, které je možné přenášet uvnitř datových zpráv.
Lupa, 10.09.2009
V MS Windows jsou předinstalovány kořenové certifikáty pouze jednoho ze tří tuzemských poskytovatelů certifikačních služeb s akreditací (společnosti I. CA). A to dokonce tak důkladně, že ve Vistách nejdou ani odinstalovat. Další kořenové certifikáty se ve Windows mohou automaticky instalovat jako důvěryhodné, aniž by se o tom uživatel dozvěděl.
Lupa, 07.09.2009
Druhého září roku 1969 protekla první data právě vznikající sítí ARPANET, která časem přerostla v dnešní celosvětový Internet. Bylo tedy letošního druhého září Internetu přesně 40 let? Ještě k prvnímu září si svou datovou schránku aktivovalo i Ministerstvo vnitra ČR – a ke stejnému dni vypsalo i veřejné zakázky na realizaci základních registrů ve své gesci. Za více jak 1,2 miliardy Kč.
Lupa, 03.09.2009
Při vyhodnocování platnosti elektronických podpisů hrají zásadní roli certifikáty. Není ovšem certifikát jako certifikát, a tak ne všem se dá důvěřovat. Proč se v souvislosti s certifikáty hovoří o stromech důvěry, co jsou certifikační autority a jakou roli hraje akreditace, udělovaná certifikačním autoritám ze strany státu?
Lupa, 01.09.2009
Dlouho očekávané se stalo skutkem – ode dnešního dne nabízí české UPC dvě nové rychlostní varianty svého kabelového připojení k Internetu: 100/10 Mbit/s za 1750 Kč a 50/5 Mbit/s za 1300 Kč. Mění se ale i pojmenování všech rychlostních variant kabelového Internetu, z dosavadního UPC Vysokorychlostního Internetu na UPC Fiber Power.
Lupa, 31.08.2009
Po necelých dvou měsících provozu datových schránek jich bylo zřízeno cca 267 tisíc, což není ani polovina z původně odhadovaných cca 600 tisíc. V počtu aktivací vedou fyzické osoby s cca 30 % aktivovaných schránek. Orgány veřejné moci jsou na necelých 3 % a třeba exekutoři jsou na ideální nule, bez jediné aktivace.
Lupa, 27.08.2009
Když nám skrze datovou schránku přijde datová zpráva, a v ní dokument od orgánu veřejné moci, měl by být opatřen tzv. uznávaným elektronickým podpisem. Jak se ale přesvědčíme o tom, že elektronický podpis na dokumentu je platný? Jak funguje ověřování elektronických podpisů a jak správně rozumět výsledkům takového ověření?