Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2022
Datové schránky: prezident podepsal novelu a Finanční správa přišla se svým výkladem důsledků
Podpis prezidenta znamená, že změny na poslední chvíli se přeci jen stihnou. Finanční správa mezitím popsala, koho a od kdy se začne týkat povinnost podávat daňová přiznání již jen elektronicky. (Lupa, 19.12.2022)
Senát v kleštích rozhodl: šance zastavit zřizování datových schránek nepodnikajícím osobám stále žije
Senát, přitlačený ke zdi, nakonec velkou většinou schválil vládní návrh, který zřizování ruší. I díky uzavření memoranda mezi vnitrem a Advokátní komorou, ke kterému došlo těsně před jednáním pléna Senátu. (Lupa, 15.12.2022)
Jak to bude se zřizováním datových schránek od 1. ledna? Teď to má v rukou Senát
Poslanci ve třetím čtení odmítli automatické zřizování datových schránek při prvním přihlášení přes NIA. Senát má nyní lhůtu k projednání do 1. 1. 2023. Pokud ji výrazně zkrátí, návrh schválí a prezident jej podepíše, je ještě určitá šance vše včas stihnout. (Lupa, 5.12.2022)
Stihne se odschránkování na poslední chvíli?
Snaha zastavit na poslední chvíli automatické zřizování datových schránek počítačově gramotným fyzickým osobám po 1. 1. 2023 má další vývoj: kromě poslaneckého pozměňovacího návrhu je ke stejnému účelu nově navržen i samostatný nový zákon. (Lupa, 24.10.2022)
Datové schránky budou automaticky zřizovány i lidem s pozastavenou živností
Počátkem příštího roku budou „podnikatelské“ datové schránky automaticky zřízeny i osobám, které pouze pozastavily (přerušily), ale nezrušily svou živnost. Co jim ale do nich budou úřady doručovat, když právě nepodnikají? (Lupa, 20.9.2022)
Do zahraničí se už přihlásíte i se službou mojeID či s mobilním klíčem eGovernmentu
Chcete-li se přihlásit k některé službě EU, či třeba ke slovenskému portálu veřejné správy, už máte více možností. Pozor ale na některá úskalí a na to, že některé prostředky vyžadují dodatečné ověření. (Lupa, 11.7.2022)
BankID SIGN: kde je možné podpisy využít a kdo je podepsanou osobou?
Zaručený elektronický podpis od služby BankID SIGN stačí pro soukromoprávní jednání, ale nestačí pro veřejnoprávní úkony. Kromě jména, příjmení a případných titulů je podepsaná osoba určena i datem narození a číselným pseudonymem. A jak se budou řešit případné spory? (Lupa, 4.7.2022)
BankID SIGN: dá se ověřit platnost zaručeného podpisu od této služby?
Běžně používané nástroje a služby nedokáží ověřit platnost zaručeného elektronického podpisu od služby BankID SIGN. Czech POINTy jsou sice ochotny provést autorizovanou konverzi, ale při ní odstraní všechny stopy po podepsané fyzické osobě. (Lupa, 27.6.2022)
Není BankID jako BankID SIGN aneb Jak se elektronicky podepisuje s bankovní identitou?
Svou bankovní identitu můžete využít k tomu, abyste se s ní někam přihlásili či jen ověřili svou totožnost, a to skrze službu BankID. Ale můžete ji využít i k tomu, abyste (skrze službu BankID SIGN) něco elektronicky podepsali. (Lupa, 20.6.2022)
Novinky v datových schránkách: 10 dnů se může protáhnout, nové možnosti vystoupení z anonymity a nová úvodní stránka
Podle Nejvyššího správního soudu má lhůta 10 dnů pro fikci doručení zohledňovat i soboty, neděle a svátky. Odesilatel datové zprávy může nově prozradit více údajů o své identitě. Klientský portál ISDS má novou úvodní stránku. (Lupa, 14.6.2022)
Jak funguje služba Certifikát Online od PostSignum?
Certifikační autorita PostSignum už umožňuje vydání kvalifikovaného certifikátu čistě na dálku. Vyžaduje to ale novou eOP s aktivovanými identifikačními funkcemi. Jiné prostředky s úrovní záruky „vysoká“ k tomu použít nelze. (Lupa, 30.5.2022)
ISSS 2022: Blíží se zemětřesení v eGovernmentu a tsunami datových schránek
Celý český eGovernment se má přestěhovat pod Úřad vlády a do nové Digitální a informační agentury. Přibýt mají až 3 miliony nových datových schránek, jejichž držitelé ale mohou být až „neuvěřitelně naštvaní“ složitostí a nepřehledností všeho a vynutit si změny. (Lupa, 23.5.2022)
Poštovní datové zprávy: přijmout je musí, akceptovat nemusí
Právnické ani podnikající fyzické osoby už nemohou odmítat příjem poštovních datových zpráv ve svých datových schránkách. Stále ale nemusí akceptovat konkrétní právní jednání, jako třeba reklamace či výpovědi smluv, skrze tyto zprávy. (Lupa, 1.3.2022)
Internetové devadesátky: jaké to bylo, když se z Internetu stával internet?
Internet byl tehdy pomalý, strohý a s minimem obrázků. Zato s mnoha různými službami, které soupeřily o přízeň uživatelů. Nejdříve jen těch z akademické sféry, později všech. Nakonec vyhrál World Wide Web, ale zpočátku to tak úplně nevypadalo. (Lupa, 14.2.2022)