Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2020
Český eGovernment v roce 2020: spam v datových schránkách a nové klíče k NIA
Datové schránky ve dvou vlnách zaplavil spam, NKÚ si nebralo servítky a možnosti přihlašování přes NIA se významně rozrostly. A to ještě nepřišla bankovní identita. (Lupa, 28.12.2020)
Mobilní klíč českého eGovernmentu: ven ze slepé uličky
Z dosavadního Mobilního klíče ISDS, kterým se dalo přihlašovat jen k datovým schránkám, se stal Mobilní klíč českého eGovernmentu. Umožňuje už i přihlašování přes NIA s úrovní záruky „značná“. (Lupa, 23.11.2020)
Daňový portál (konečně) podporuje obvyklý způsob elektronického podepisování
Elektronické podepisování daňových podání fungovalo donedávna jen v obstarožním Internet Exploreru či s podporou Javy. Nová podpisová aplikace ePodpisFS už nevyžaduje ani Javu, ani konkrétní browser, ani Windows. Příští rok snad přijde i NIA. (Lupa, 5.10.2020)
Ke službám eGovernmentu se už přihlásíte i pomocí svého účtu u služby MojeID
Potřebujete ale ještě jeden další faktor, kterým může být více různých věcí: nejenom hardwarový token, ale třeba i PIN, heslo či otisk prstu na mobilu nebo počítači. (Lupa, 15.9.2020)
Jak se dosvědčují elektronické podpisy?
Lidé se tradičně podepisují sami, ať již vlastnoručně na papír, či elektronicky. Jak fungují služby, které chtějí toto letité paradigma změnit a nahradit je svědectvím o projevech vůle svých uživatelů? (Lupa, 7.9.2020)
Komerční banka spustila "digitalizovaný podpis smluv pro kohokoli"
Jaký je princip nové služby MůjPodpis od Komerční banky a v čem se liší od obdobných služeb pro „dosvědčené elektronické podepisování“, jako je iSmlouva, Adobe Sign a další? (Lupa, 1.9.2020)
Datové schránky časem přijdou o svůj front-end i o svůj identitní prostor
Druhá veřejná konzultace k datovým schránkám dala možnost nahlédnout do záměrů jejich dalšího vývoje i vznést vlastní podněty. (Lupa, 24.8.2020)
eObčanky ztratily monopol na přihlašování ke službám eGovernmentu
Nové eOP už nejsou jedinou možností, jak se přihlašovat ke službám eGovernmentu s nejvyšší možnou úrovní záruky. Nově to jde i s kartou Starcos a certifikátem od I.CA. (Lupa, 11.5.2020)
První (komerční) spam v datových schránkách
Jen co cena za poštovní datové zprávy dočasně klesla na nulu, přišla do některých datových schránek první nevyžádaná komerční nabídka. (Lupa, 14.4.2020)
Datové schránky v době karantény
Potřebujete-li zřídit datovou schránku, existuje i jiná možnost, než utíkat na CzechPOINT. A jak je to s poštovními datovými zprávami zdarma? (Lupa, 7.4.2020)
Do datových schránek se už dostanete i bez přístupových údajů
Když se do své datové schránky přihlašujete pomocí nové eOP, své přístupové údaje přitom nezadáváte. Dosud jste je ale stejně museli mít. Nově už je nepotřebujete. (Lupa, 10.3.2020)
Rok 2019 v českém eGovernmentu: ve znamení legislativních příprav
V uplynulém roce se ze všeho nejvíce rodila nová legislativa. Ovšem dopady zákona o právu na digitální služby, bankovní identity, či třeba elektronizace daní, se projeví až v dalších letech. (Lupa, 2.1.2020)