Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v květnu 2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b0500005.php3

Bude i v ČR bitstream?

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že plný ani sdílený přístup nejsou příliš vhodné pro podporu rozvoje konkurence na telekomunikačním trhu. Počty takto "zpřístupněných" linek v zemích EU jsou stále velmi nízké, až téměř zanedbatelné. Důvodem jsou nejčastěji obtíže technického i jiného rázu, spojené s realizací těchto způsobů zpřístupnění. V neposlední řadě je pádným důvodem také klesající poptávka po pevných hlasových službách. Co naopak roste je poptávka po datových službách, a pro ty se asi nejlépe hodí třetí z výše uvedených variant zpřístupnění, neboli tzv. bitstream. Na rozdíl od čtvrté varianty (IP streamu) totiž umožňuje alternativním providerů, aby sami volili většinu parametrů poskytovaných služeb, včetně kvality, což u IP streamu nejde.

Poněkud paradoxně ale bitsream (přístup k bitovému proudu) v ČR není na obzoru. Přístup k IP proudu (čtvrtou variantu) již máme na trhu, a chystaná novela telekomunikačního zákona by měla uzákonit první dvě varianty, tedy plný a sdílený přístup. Bitstream bohužel nikoli. Proč?

K objasnění důvodů je vhodné si připomenout, že Evropská unie připravila již v roce 2000 vzorovou direktivu ke zpřístupnění místní smyčky (č. 2887/2000/EC), ve které vyjadřuje své představy o tom jak by ke zpřístupnění mělo dojít a jak by mělo být v zákoně ošetřeno. Česká republika by obecně měla převzít evropské acquis (komunitární právo) nejpozději k okamžiku svého vstupu do EU, tedy do května příštího roku. Nicméně právě v případě zmíněné direktivy je tomu jinak. Byla totiž v EU přijata ještě v roce 2000, konkrétně 18.12.2000, a ČR se již dříve zavázala, že k 1.1.2003 bude mít implementované celé acquis communitaire přijaté v roce 2000. Stalo se tak v rámci jednání o vstupu do EU, skrze Dodatek k pozičnímu dokumentu ke Kapitole č. 19 "Telekomunikace a informační technologie. Proto jsme měli příslušnou novelu, která by direktivu a její požadavky na zpřístupnění místní smyčky implementovala, přijmout do konce roku 2002. Nestalo se, ale příslušná novela již je projednávána v Parlamentě a je šance, že nabude účinnosti alespoň v průběhu letošního roku.

Problémem této novely je ale skutečnost, že požaduje pouze zavedení plného a sdíleného přístupu, a nikoli bitstreamu. Vychází totiž z toho, že původní direktiva EU z prosince 2000 bitstream také nenařizovala, a přistupovala k němu jako k volitelnému řešení které může, ale nemusí být implementováno. Z tohoto pohledu tedy naše připravovaná novela vyhovuje požadavkům zmíněné direktivy EU.

Sama EU však již mezitím seznala, že klíčem k nástupu konkurence je především bitstream, a tak přehodnotila svůj názor a začala dokonce bitstream výrazně akcentovat. Nový regulační rámec, který EU mezitím připravila, již bitstream povinně požaduje. U nás ale má šanci dostat se až do zcela nového zákona o elektronických komunikacích, kterým bychom měli nový regulační rámec převzít (nejpozději k okamžiku svého vstupu do EU).