Vyšlo v Softwarových novinách, 5/2001
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b01/b0500020.php3

Jak a za kolik na Internet?

Na Internet přes ISDN

Sítě ISDN (Integrated Services Digital Network) jsou řešením, které vzniklo již poměrně dávno, s určitým konkrétním cílem (který se ale nepodařilo naplnit). Dlouhou dobu se pak zdálo, že osud ISDN je zpečetěn, ale díky Internetu se tak nestalo. Právě nástup Internetu a potřeba uživatelů připojovat se k němu prostřednictvím veřejné telefonní sítě poskytly sítím ISDN novou životodárnou mízu.

ISDN totiž dokáže využít existující místní smyčku ("kus drátu", vedoucí od koncového účastníka až k telefonní ústředně operátora) podstatně efektivněji než jak to dokáže běžný analogový modem. Ten se totiž na analogové lince, vedoucí k analogové ústředně, dostane jen na maximální přenosovou rychlost 33,6 kbps v obou směrech, a oproti digitální ústředně na max. rychlost 56 kbps.

Pokud si ale účastník nechá přeměnit svou analogovou telefonní linku na ISDN linku, bude tato fungovat plně digitálně a bude mu nabízet hned 2 datové kanály (tzv. B kanály), každý o rychlosti 64 kbps (ovšem "čisté" rychlosti 64 kbps, nikoli "maximální" jako u analogových linek, kde hodně záleží na kvalitě linky).

Pokud pak účastník využije takovouto ISDN linku pro připojení k Internetu, získá tím kvalitní přípojku s garantovou propustností 64 kbps (pokud použije 1 ze dvou nabízených B kanálů), případně s rychlostí 128 kbps, pokud mu jeho internetový provider umožňuje spojit oba D kanály.

Oproti 33,6 kbps to vypadá opravdu úctyhodně, ale stále to není nic proti tomu, co dokáží technologie xDSL a z nich např. ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line). Ty totiž zvládnou  ze stejného "kusu drátu" doslova "vytřískat" podstatně více, až několik megabitů za sekundu směrem k uživateli (a stovek kilobitů směrem od uživatele). To pak teprve bude skutečně rychlý přístup k Internetu, který půjde právem označit jako vysokorychlostní (či: širokopásmový, anglicky: broadband). Ale na druhou stranu, když ADSL u nás zatím nikdo nenabízí, proč v mezičase nevzít zavděk alespoň technologií ISDN?

euroISDN2

cena bez DPH 5%

cena včetně DPH 5%

Zřízení přípojky

4 285,80 Kč

4 500,00 Kč

Zřízení přípojky přeměnou z analogové HTS

951,45 Kč

999,00 Kč

Přeložení přípojky

2 142,90 Kč

2 250,00 Kč

Měsíční používání přípojky

428,58 Kč

450,00 Kč

Tabulka 1: Ceny za zřízení a používání ISDN linky  (Český Telecom)

 

 

Časové pásmo

První časový interval
(sekunda)

Další časové intervaly
(sekunda)

Cena v Kč

I. časové pásmo (7.00 - 17.00 pouze v pracovních dnech)

3 x 120

180

2,60

II. časové pásmo (17.00 - 19.00 pouze v pracovních dnech)

120

390

2,60

III. časové pásmo (19.00 - 7.00 v pracovních dnech,  24 hod. denně po víkendy, svátky)

290

750

2,60

Tabulka 2: Tarif Internet 2001 je nabízen i pro připojení přes ISDN

Na kolik ale přijde používání  ISDN přípojky k Internetu? Na počátku musí každý zájemce o ISDN vynaložit určité jednorázové počáteční náklady. Ty jsou různé podle toho, zda si nechává zřídit zcela novou ISDN linku, nebo zda si nechá přeměnit svou stávající analogovou linku na ISDN linku. U dominantního operátora (Českého Telecomu) jej to v prvním případě přijde jednorázově na 4500,- Kč, ve druhém případě jen na 990,- Kč. Nemluvě již o nákladech na pořízení vhodné ISDN karty do počítače (či jiného řešení které umožňuje připojit počítač k ISDN síti).

Další struktura nákladů je pak v zásadě stejná jako u analogové linky - uživatel platí určitý měsíční paušál za existenci linky jako takové, a k tomu pak průběžné hovorné. Měsíční paušál je vyšší než u analogové linky a přijde na 450,- Kč (vše s DPH). Za tuto cenu ovšem uživatel získává něco, co dokáže funkčně nahradit dvě analogové linky - oba B kanály lze totiž využívat nezávisle na sobě, a tak po jednom je možné vést v určitém okamžiku například telefonní hovor, a po druhém vést souběžně jiný telefonní hovor či být připojeni k Internetu rychlostí 64 kbps. Schopnost takto funkčně nahradit dvě analogové linky je ovšem vyvážena tím, že za každý B kanál se platí hovorné zvlášť, a to ve stejné výši jako za (jednu) analogovou linku. Takže když budete po jednom B kanálu s někým hovořit a po druhém kanálu budete připojeni k Internetu, budete platit dvojnásobné hovorné (oproti analogové lince). Stejná úvaha platí i pro případ, že vám váš internetový provider umožní spojit oba B kanály a být připojeni rychlostí 128 kbps. Na druhé straně i pro ISDN platí v síti Českého Telecomu zvýhodněný tarif Internet 2001, a to v identické podobě jako u běžných analogových linek.

Samotné hovorné však nemusí být jedinou nákladovou složkou pro připojení k Internetu via ISDN. Záleží totiž také na tom, kolik si bude účtovat váš internetový provider. Pokud ten nabízí přístup k Internetu zdarma, a to i ve formě ISDN, pak uživatel neplatí nic (přesněji nic navíc k měsíčnímu paušálu za ISDN linku a hovorné). Existují však i placené formy ISDN přístupu k Internetu, které skýtají určité výhody - například přednost při připojování a někdy i možnost spojování B kanálů do jedné rychlejší přípojky. Příkladem mohou být služby IOL Standard v podání Internet OnLine za 489,- Kč (bez DPH) či ProActive od Contactelu, v ceně 500,- Kč měsíčně (včetně DPH).