Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 41/98, v roce 1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a841k170.php3

Virtuální ďolíček

Ďolíček je domovem jednoho známého pražského fotbalového klubu, vršovických Bohemians. Nyní má jejich ďolíček i virtuální podobu, na Internetu.

Domovská stránka virtuálního ďolíčku

Domovské stránky nejrůznějších sportovních klubů patří ve světě Web-u k nejvíce vděčným aplikacím. Není divu, vždyť dokáží poměrně efektivně oslovit často dosti početnou obec vlastních příznivců. U nás však oficiální a dostatečně propracované stránky sportovních klubů zatím nejsou tolik časté.

Z fotogalerie zápasů

Vršovický fotbalový klub Bohemians patří v tomto ohledu mezi nejaktivnější české kluby, protože své vlastní oficiální stránky má, a docela hezky zpracované. Najdete na nich mnoho z toho, co by mohl očekávat jak přímý fanda, tak i příležitostný návštěvník - například soupisku mužstva, statistiky již odehraných zápasů ze současnosti i celých minulých ročníků, rozpisy příštích zápasů, a další obdobné informace. Nechybí ani fotogalerie a diskusní fórum, či soutěž o permanentku na forbalové zápasy ve vršovickém ďolíčku, nebo tipovací soutěž na výsledky zápasů. Zajímavá je i partie věnovaná historii klubu, kde se lze dozvědět jak vlastně pražští Bohemians přišli ke svému anglicky znějícímu jménu: v roce 1927 byly tehdejší AFK Vršovice pozvány na zájezd do Austrálie. Protože se jednalo též o reprezentaci ČSR, bylo mužstvu propůjčeno jméno Bohemians-Češi. Na celém zájezdu odehrálo mužstvo celkem 20 zápasů s bilancí 15-2-3 a poměrem gólů 94:50. Úspěšný zájezd umožnil klubu ponechat si jméno Bohemians, které mu zůstalo až dodnes. Živého klokana, kterého účastníci zájezdu přivezli ze svého zájezdu pro pražskou ZOO, se dostal až do znaku klubu.

Z výsledků zápasů

Co mi ale na jinak zajímavých a hezky řešených WWW stránkách pražské Bohemky chybělo, bylo více informací o hráčích. Ti jsou sice představeni a soupisce, ale u každého z nich je uvedeno jen pramálo základních údajů a nic bližšího, ani jedna fotka. Také některé údaje a zejména fotografie ze zápasů ve fotogalerii nepatří mezi úplně nejčerstvější. Na druhé straně musím ocenit provázanost oficiálních stránek FC Bohemians s neoficiálními stránkami na serveru Geocities (které patří zřejmě jednomu z fanoušků), které vyzývají k boji proti rostoucím projevům fašismu a podobných ideologií v ochozech našich stadionů a končí proklamací "Fanoušci FC Bohemians odsuzují jakoukoliv propagaci fašismu, nacionalismu a rasismu na fotbalových stadionech. Fotbal spojuje, rasimus rozděluje!". Toto je významná oblast, ve které by Internet mohl účinně pomoci čelit nebezpečným a silně negativním jevům, které by se jinak mohly velmi nepříjemně stupňovat.