Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 39/98, v roce 1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a839k170.php3

Trabant je věčný!

WWW stránky věnované vozidlům, která rozhodně nezmizela v propadlišti dějin.

Domovské Trabi-stránky

Pamatujete se ještě na ona vozidla s plastovou karoserií, které se pohybovala po našich silnicích doprovázená oblaky čoudu, zvukem prskajícího dvoutaktu a množstvím nelichotivých přívlastků, jako třeba splašený vysavač či pryskyřičník pádivý? A na všechny ty vtipy, které se kolem Trabantů vyrojily? Pravdou je, že tato lidová vozítka, původem z NDR, si i u nás našla své příznivce, kteří na své miláčky nenechali dopustit. Konec konců jejich cena byla ve své době bezkonkurenční, moc velkou údržbu tato auta nepotřebovala, a navíc přeci jen dokázala jezdit. Od listopadu roku 1957, kdy byla ke 40. výročí VŘSR zahájena výroba nulté série typu P50, se stihlo vyrobit přesně 3.096.099 kusů Trabantů. V dubnu roku 1991 však byla jejich výroba v továrně ve Zwickau definitivně zastavena, a poslední vyrobený Trabant sjel z výrobních pásů přímo do místního auto-musea AUGUST HORCH.

Kdo říká že Trabant byl nevzhledný?

Fanoušci Trabantů ale na své miláčky nezanevřeli, a mnozí z nich je ani dodnes nevyměnili za jiná auta. Ti aktivnější z nich se dokonce sdružili do mnoha různých Trabant-klubů, které vznikly u nás i v zahraničí, a bylo jen otázkou času, kdy se i na českém Internetu objeví WWW stránky věnované tomuto specifickému automobilovému fenoménu.

Dnes takovéto stránky najdete například na dobře zapamatovatelné adrese www.trabi.cz (viz první obrázek). Jde vlastně o "národní Trabantové stránky", na kterých lze najít mnoho zajímavého i užitečného. Například majitelé stále ještě sloužících Trabantů zde najdou různé rady jak udržet své miláčky v dobré kondici, i třeba seznam opraven schopných dát do pořádku jejich vozy. Stejně tak je zde fotodokumentace z různých srazů a akcí pořádaných trabantisty. Ani ostatní ale nepřijdou zkrátka - je zde možné nalézt například podrobnou historii výroby Trabantů, fotografie původních reklamních letáků i fotografie Trabantů po nejrůznějších úpravách (viz např. třetí obrázek). Chybět samozřejmě nemůže ani seznam odkazů na další Internetové zdroje zabývající se problematikou Trabantů - například odkazy na tuzemské i zahraniční kluby Trabantistů. Nejvíce jich pochopitelně je z Německa, ale je zde uveden například i odkaz na britský fan club Trabantů (The UK Trabant owners Home Page), svědčící o tom, že sláva těchto vozidel pronikla dokonce i za Kanál.

Ratschte przechist samy

Pokud jde o nejrůznější formy humoru, spojené s fenoménem Trabantů, pak tyto na domovských Trabi-stránkách nenajdete. Žádné vtipy, žádné přívlastky či přirovnání, dělající si legraci z tolik oblíbených lidových vozítek. Jednu skutečnou humornou perlu jsem však na Trabi stránkách přeci jen našel. Jde o parodii s dopisem od výrobce Trabantů, který je psán v kouzelné německočeštině. Ať už si na tento dopis pamatujete či nikoli, určitě se při jeho novém čtení i dnes zasmějete (viz třetí obrázek).