Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 27/98, v roce 1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a827k170.php3

Výsledky voleb na Internetu

Průběžnému zobrazování výsledků předčasných parlamentních, a to "v reálném čase", se na našem tuzemském Internetu věnovalo hned několik WWW serverů.

Neoficiální výsledky z oficiálního zdroje

Zřejmě nejznámějším volebním WWW serverem byl oficiální server Českého statistického úřadu, na příznačné adrese www.volby.cz. Ten byl v provozu již při předchozích volbách, a letos se o něm asi "vědělo" nejvíce - zřejmě právě kvůli tomu byl tento server značně vytížený, a jeho odezva nebyla z nejrychlejších. Nicméně právě zde se průběžně objevovaly první dostupné výsledky, a již v poslední den voleb, v sobotu 20. června kolem 11 hodiny večerní, se zde objevily první "konečné" výsledky - konečné v tom smyslu, že již zahrnovaly výsledky ze všech 14776 volebních okrsků, ale samozřejmě nebyly ještě oficiálně potvrzeny a "autorizovány". Právě v této době se zajímavým způsobem projevila aktuálnost volebního zpravodajství na Internetu - v době kdy na oficiálním volebním serveru již byly tyto "konečné" výsledky dostupné, v televizním zpravodajství byly ještě uváděny výsledky z předchozích hodin, které se sice nelišily nějak významně, ale přeci z nich vycházel rozdíl v přidělení jednoho poslaneckého křesla.

Applet a jím řízený graf, na serveru TV Nova

Pozadu letos nezůstaly ani dvě nejvýznamnější televizní společnosti, Česká televize a televize Nova. Ty se samozřejmě zaměřily na včasné prezentování aktuálních volebních výsledků svým divákům u televizních obrazovek, ale nezapomněli ani na diváky u obrazovek počítačových - na jejich WWW serverech byly dostupné různé grafy s údaji o již známých výsledcích.

Technicky lépe propracované bylo on-line zpravodajství TV Nova, na které byli televizní diváci explicitně upozorněni přímo v hlavní zpravodajské relaci (moderátorce paní Jurinové však vložili do úst pouze informaci o vlastním WWW serveru na adrese www.nova-tv.cz, a nikoli již zmínku o dalších volebních serverech, například o oficiálním www.volby.cz). Volební zpravodajství na WWW serveru Novy, který se až dosud netěšil valnému zájmu internetové veřejnosti, bylo skutečnou lahůdku, byť dostupnou jen uživatelům novějších browserů: prostřednictvím jednoduchého formuláře ve formě appletu jste si mohli navolit nejrůznější pohledy na volební výsledky, například pro jednotlivé kraje či samostatně pro zadané strany (viz druhý obrázek).

Volební výsledky v podání ČSSD se příliš nelišily od údajů ČSÚ

Z politických stran jsem zaznamenal aktuální volební zpravodajství na WWW serveru ČSSD (viz třetí obrázek). Kromě netradiční grafiky zde byl zajímavý především zdroj dat - podle legendy šlo o vlastní odhad ČSSD z uzavřených okrsků, a nikoli o údaje převzaté z oficiálního zdroje ČSÚ.

Jinak se tematice voleb samozřejmě věnovaly i další zpravodajské WWW servery. Obsáhlé zpravodajství, včetně prvních aktuálních komentářů, vycházelo na Českých novinách (http://www.ceskenoviny.cz, provozovaných přímo ČTK). Zpravodajský server iDnes (http://www.idnes.cz) také nezůstal pozadu, a ještě v sobotu večer přinesl některé komentáře a články z připravovaného druhého mimořádného vydání Dnes, které mělo vyjít následující ráno. Také nejznámější internetový deník Neviditelný pes (http://pes.eunet.cz) si nenechal ujít příležitost a vyšel ve formě zvláštního volebního speciálu.