Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 23/98, v roce 1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a823k170.php3

Novinky

Nový zpravodajský server z produkce firmy Seznam

Titulní stránka Novinek

Ve druhé polovině května rozšířil řadu tuzemských zpravodajských serverů další přírůstek, tentokráte z dílny firmy Seznam a jejího zakladatele, pana Lukačoviče. Nový projekt s příznačným názvem Novinky (a odpovídající adresou www.novinky.cz) navazuje na projekt "Seznamu Dnes" (na adrese http://dnes.seznam.cz), který přinášel a nadále přináší odkazy na různé zajímavé články z jiných zdrojů, a vlastní komentáře a zprávy ve formě oblíbených sloupků. Ty se nyní přestěhovaly na samostatné Novinky, a rozrostly se v celé ucelené zpravodajství, o jehož zaměření si můžete udělat představu ze seznamu rubrik (v levé horní části na dnešním prvním obrázku). V rubrice "Zpravodajství" najdete stručné aktuální zprávy agenturního typu (nikoli odkazy), dále členěné na zpravodajství z domova, ze světa, z ekonomiky, z kultury a ze sportu. Nechybí ani burzovní informace s aktuálním kurzovním lístkem, grafem kurzu koruny vůči dolaru a německé marce, a interface pro vyhledávání burzovních informací na serveru www.akcie.cz. V rubrice o počasí najdete aktuální stav i předpověď pro Prahu, Brno a Ostravu, a poté i pro všechna velká evropská města. Chybět samozřejmě nemůže ani podrobný program kouzelné bedýnky jménem televize.

Není nad smysl pro humor

Další rubriky serveru Novinky pak již jdou za hranice zpravodajství agenturního typu, a přináší vlastní názory, komentáře, pohledy, rozbory, či jinou "přidanou hodnotu", včetně humoru. Ten je na novém serveru zastoupen samostatnou comicsovou rubrikou, zaměřenou - jak jinak - na vděčný terč vtipů, kterým se stala naše politická scéna. O zaměření dalších rubrik pak vypovídají již jejich samotné názvy - Politika, Internet, Počítače a technika, Sport, Styl, Kultura či Lidé, vztahy a sex. Poněkud obskurnější může být zaměření rubriky s názvem Boulevard - nejde o nic jiného, než o vznešený název pro přizemní záležitosti bulvárního typu. O obsah všech těchto rubrik se stará celá řada autorů a spolupracovníků, kteří jsou pod svými články a příspěvky podepsáni i ve formě svých fotografií (viz třetí obrázek). Zajímavostí je intenzivní zařazování nejrůznějších anket (snad do každého článku), což vytváří užitečnou zpětnou vazbu od čtenářů zpět k autorovi, ale současně je i zdrojem informací o tom, co si myslí širší uživatelská veřejnost o nejrůznějších, často i dosti detailních a specifických otázkách (viz třetí obrázek).

Příklad článku

Obsah nového zpravodajského Serveru Novinky vychází v zásadě jako deník, v tom smyslu že jeho obsah je obnovován každý den (kromě weekendů) , ale díky svému on-line charakteru a možnostem Internetu a služby WWW obsahuje i články a další materiály z předchozích dní (a ještě starší články pak nabízí v archivu). Každý den je také "zvýrazněn" jeden článek, ze kterého se stává tzv. top story, a je prezentován v záhlaví domovské stránky prostřednictvím svého abstraktu (a ilustrační grafiky). Na této domovské stránce nechybí ani původní sloupky (ze Seznamu Dnes), a připraven je zde i videomagazín Týden na síti (ve formátu real video, první díl je věnován současné Miss Internet).