Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 7/98, v roce 1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a807k170.php3

Oficiální WWW server zimních olympijských her 1998 v Naganu

Oficiální WWW server, provozovaný pořadateli her a firmou IBM. Nabízí aktuální zpravodajství, informace o účastnících, družstvech i zemích jejich původu, údaje o termínech a místech konání soutěží, a mnoho dalších zajímavostí.

Stránka na uvítanou

Zimní olympijské hry roku 1998 jsou zde - v době psaní tohoto článku sice ještě nezačaly, ale až budete tyto řádky číst, olympiáda již bude probíhat. Na Internetu takováto událost nemůže zůstat bez povšimnutí, a tak se zcela jistě objeví celá řada nových serverů věnovaných zimní olympiádě, i celá řada aktuálních zpravodajských zdrojů, které se dění na olympiádě budou věnovat. Jen jeden WWW server však může být oficiální, a ten najdete na adrese http://www.nagano.olympic.org. V průběhu samotné olympiády zde určitě naleznete mnoho zajímavých aktuálních informací, doslova "přímo od zdroje", a nejlepším způsobem jak se seznámit s aktuální nabídkou jistě bude vlastní návštěva tohoto serveru.

Aktuální zpravodajství (rubrika "dnes")

Nicméně již před zahájením her, v době psaní tohoto článku, byl oficiální olympijský WWW server doslova prošpikován zajímavostmi a užitečnými informacemi. Nalezl jsem zde nejrůznější rozvrhy soutěží, seznamy nominovaných sportovců i družstev, stejně tak jako informace o zemích jejich původu, informace o místech konání jednotlivých akcí, informace pro návštěvníky, tiskové zprávy a mnoho dalšího - vše ve velmi atraktivním podání, na kterém se jistě musela podílet celá řada profesionálních grafiků. Výsledek skutečně působí velmi hezky a příjemně, alespoň podle mého subjektivního názoru.

Zajímavé je i hojné (ale nikoli přehnané) použití nových Webových technologií, včetně multimediálních. Lze to ilustrovat třeba na možnosti prohlédnout si jednotlivé stadiony, tribuny a další místa konání soutěží z kteréhokoli konkrétního sedadla (máte-li zakoupenou vstupenku, můžete se dopředu podívat, jaký budete mít ze svého místa výhled). Stejně tak je "WWW návštěvníkům" k dispozici mnoho možností jak si prohlédnout Nagano, jeho okolí i význačné lokality prostřednictvím různých multimediálních technologií (VRML, ShockWave a další, příklad nabídky vidíte na třetím obrázku). V průběhu soutěží pak zřejmě ještě přibudou i Internetové kamery, snímající dění "živě".

Seznamte se s prefekturou Nagano a olympijskými lokalitami prostřednictvím multimédií

Pamatováno je i na nejrůznější detaily - všimněte si například drobné zprávy zcela vespod na prvním obrázku. Takovéto "perličky" z olympijské historie jsou dynamicky generovány na většině stránek, a mají nenásilnou formou poučit a poinformovat návštěvníka. Pamatováno je i na děti, pro které je zde připraven rozsáhlý dětský koutek. Spíše pro dospělé je zase určena on-line návštěvní kniha, do které můžete zapisovat své dojmy a vzkazy, a nabízena je i možnost zaslat komukoli digitální pohlednici z olympijského Nagana. Nabídka je opravdu velmi široká, a každému opravdu doporučuji vlastní návštěvu.

Ukázka z "letu nad Naganem" (leteckého pohledu), ve formátu ShockWave