Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 4/98, v roce 1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a804k170.php3

On-line motoristický magazín a katalog vozů

Dvojice motoristických zdrojů pod jedním společným zastřešením: automagazín, s všeobecnými informacemi a články, vycházející jednou týdně, a katalog automobilů, s přehlednou nabídkou vozů prodávaných na našem trhu.

Titulní stránka vydání AUTO.CZ

Dnes bych vám rád představil jeden zajímavý motoristický časopis, který si nekoupíte v žádné trafice, ani si jej nemůžete předplatit u žádné poštovní novinové služby či obdobné instituce. Jde totiž o časopis, který vychází pouze na Internetu a vůbec nemá tištěnou podobu. AUTO.CZ, jak se tento on-line časopis jmenuje, vychází od září loňského roku jednou týdně (vždy v pondělí ráno), má šest rubrik, a najdete v něm mnoho užitečných a zajímavých informací z oblasti motorismu - od testů různých vozů (např. Honda CR-V, Audi A3, Jeep Cheroke), přes všeobecné a srovnávací články až třeba po aktuality a reportáže ze závodů Formule 1. Podstatné jistě je, že AUTO.CZ není výkladní skříní žádného konkrétního výrobce, dovozce či dealera, a může tudíž být zcela nezávislý. Je příkladem služby, která může existovat díky nesrovnatelně menším nákladům na vydávání publikace v on-line formě, oproti nákladům které by si vyžádalo vydávání obdobné publikace v klasické papírové formě. Pro uživatele je AUTO.CZ samozřejmě zcela zadarmo (a podobně jako mnoho dalších Internetových služeb je zřejmě "živ" z proužkové reklamy). Další předností jeho on-line formy je možnost reagovat na aktuální dění ještě rychleji než tištěné časopisy, které přeci jen mají delší výrobní lhůty (AUTO.CZ zveřejnil jako první u nás např. článek o novém "Brouku", Mercedesu CLK Cabrio, Volkswagenu W12, Saabu 9-3 a dalších, viz první obrázek s titulní stránkou jednoho vydání AUTO.CZ), a pak také možnost provázání článků s dalšími informačními zdroji, daná samotnou podstatou služby WWW (jednotlivé články se např. mohou odkazovat na relevantní starší články, na domovské stránky výrobců nebo prodejců či dealerů, kde lze najít další informace).

Hlavní stránka autokatalogu

Od začátku letošního roku dostal AUTO.CZ zajímavý doplněk - katalog vozů prodávaných na českém trhu. Jde o informační záležitost, určenou všem kteří si chtějí udělat přehled o tom, co je na našem trhu s automobily dostupné (navíc opět zcela nezávisle na konkrétních prodejcích). Proto uváděné ceny jsou spíše orientační a nezávislé na různých reklamních kampaních, akčních slevách apod.

Každý model vozu je v katalogu popsán tzv. katalogovým listem, jehož příklad vidíte na třetím obrázku - na tomto katalogovém listu najdete náhledy fotografií auta (jde samozřejmě o odkazy vedoucí na fotografie "plné" velikosti), technické parametry a základní ceny jednotlivých variant vozu podle druhu motoru. Dále zde najdete výčet konkurenčních vozů (či spíše vozů, které jsou ve svých parametrech srovnatelné), a seznam prodejců vozu.

Příklad katalogového listu konkrétního vozu (úryvek)

Pokud jde o hledání v katalogu, můžete si zalistovat v jeho seznamu značek a sami se podívat, co která z nich nabízí (a tak se dostat až k jednotlivým modelům a jejich katalogovým listům). Další možností katalogu AUTO.CZ je jednoduché samočinné vyhledávání, při kterém si můžete předepsat značku a typ vozidla (např. sedan, kombi apod.), a vyhledávání detailní, při kterém si můžete předepsat libovolnou kombinaci až 13 parametrů (např. cenu od-do, druh motoru, druh karoserie apod.).