Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 48/97, v roce 1997
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a748k170.php3

PRIM servis

PRIM (alias První Ranní Informace pro Manažery) je informační servis ČTK, poskytovaný prostřednictvím Internetu. Obsahuje stručné a přehledné informace o aktuálním dění za posledních 24 hodin, a do konce roku 1997 je zdarma (pak ale bude placený)

Úvodní část PRIM servisu - hlavní zprávy

Jednou ze zajímavých služeb, které byly prezentovány na letošním Invexu, je i nová služba České tiskové kanceláře jménem PRIM. Jde o další formu internetového zpravodajství z dílny ČTK - již delší dobu totiž ČTK provozuje své České noviny (na adrese http://www.anet.cz/ctk/novinky/), které mají spíše charakter běžného komentovaného zpravodajství (tj. jsou zde především klasické články, které se věnují jednotlivým událostem). Naproti tomu PRIM servis má charakter zpravodajských souhrnů - jednotlivým událostem je zde věnováno typicky tři až pět řádek. Jde tedy skutečně o zpravodajství určené pro lidi, kteří se potřebují rychle dozvědět o důležitých událostech, ale nemají čas číst o nich podrobnější články a tak dají spíše přednost souhrnům, které připravil někdo jiný. Celkem logickému předpokladu, že půjde nejčastěji o manažery, pak odpovídá nejen jméno nové služby, ale také její tématické členění: hlavní část zpravodajství tvoří blok "Hlavních zpráv" z domova i ze světa, z politiky, ekonomiky i kultury (viz první obrázek). Následuje stručný přehled domácího tisku (viz druhý obrázek), a pak seznam očekávaných událostí pro daný den. Na závěr nechybí ani informace o kursech koruny vůči německé marce a americkému dolaru, a také burzovní ukazatele, zpracované přehledným grafickým způsobem (viz třetí obrázek).

Stručný přehled tisku

Zajímavou odlišností PRIM servisu a Českých novin je "periodicita" jejich vydávání - zatímco České noviny přijali za svůj přívlastek "průběžník", protože vychází v zásadě průběžně, každá část s jinou četností odpovídající jejímu charakteru, PRIM servis má v tomto ohledu charakter klasického deníku. Vychází totiž každý všední den a v sobotu, a to do 8 hodin ráno (sám jsem si ale ověřil, že denní vydání je k dispozici obvykle ještě bohatě před 8 hodinou ranní). Pokud jde o průběžné zařazování aktualit do PRIM servisu, i na to je pamatováno - povšimněte si červeného pruhu v záhlaví prvního obrázku (s nápisem "Milan Kučan opět zvolen prezidentem Slovinska"), jde o tzv. stock ticker, zde místo burzovních indexů používaný pro průběžné zobrazování krátkých aktuálních zpráv.

Další zásadní odlišností PRIM servisu od Českých novin je jejich dostupnost pro uživatele - zatímco České noviny jsou zdarma, PRIM servis je v zásadě placenou službou. Pouze do konce tohoto roku, zřejmě pro získání dostatečného počtu zájemců, je PRIM servis poskytován zdarma, od začátku nového roku za něj již zájemci budou muset zaplatit. Podle letáčku, rozdávaného právě na Invexu, bude jednoměsíční předplatné stát 1281,- Kč, a celoroční 11 520,- Kč, přičemž v příštím roce bude pro zájemce možnost vyzkoušet si tuto službu zdarma po dobu 1 týdne.

Kurzy a indexy

Zajímavý a podstatný je i způsob šíření PRIM servisu. Ten je šířen primárně v HTML formě, jako "push kanál" Internet Exploreru, se všemi výhodami, které tento fakt přináší - váš počítač může obsah servisu pravidelně sám stahovat a ukládat na vašem počítači k okamžitému čtení. Opět podle letáčku z Invexu je možné zasílání PRIM servisu faxem, pracuje se na jeho rozesílání elektronickou poštou, a nabízeno je také průběžné zasílání krátkých zpráv do mobilních telefonů, v rámci služby GSM Infotext Eurotelu.