Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 45/97, v roce 1997
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a745k170.php3

Veřejná pošta POST.CZ

Systém, nabízející zdarma poštovní schránky, a umožňující zpracovávat veškerou elektronickou korespondenci prostřednictvím WWW browseru.

Úvodní stránka, se seznamem došlé pošty

V dnešních Zajímavostech bych vám rád představil další novou službu z kategorie "poštovních", která měla premiéru na letošním Invexu. Má přiléhavý název POST.CZ, provozuje ji společnost Globe Internet, a jde o další možnost, jak na tuzemském Internetu získat poštovní schránku zdarma (o jiné možnosti jsme se zmiňovali v předminulém dílu, který popisoval službu ATC Organizer, http://email.atc.cz).

Dříve, než vám služba POST.CZ zřídí poštovní schránku, musíte se u ní zaregistrovat - v rámci toho jsou po vás požadovány různé údaje, mezi kterými nechybí ani údaje o věku a výši vašeho ročního příjmu! To jsou opravdu velmi citlivé osobní údaje, které zcela jistě spadají pod ochranu zákona 256/1992 Sb. o ochraně osobních údajů. Jakmile ale touto zvídavou registrací úspěšně projdete, dostanete přidělenu adresu (například: Jiri.Peterka@post.cz), která by vám (podle reklamního sloganu služby POST.CZ) měla vydržet na celý život - v této souvislosti bych vás rád upozornil na vtipnou reklamu ve formě animovaného obrázku (jeho jednotlivé sekvence vidíte postupně na dnešních třech obrázcích).

Příklad čtení došlé zprávy

Co konkrétního ale služba POST.CZ nabízí, kromě toho že vám zdarma zřídí poštovní schránku a s ní související adresu? Nabízí vám možnost pohodlné práce s vaší elektronickou korespondencí, s tím že vám k tomu stačí prakticky libovolný WWW browser. Prostřednictvím browseru se můžete dívat do své poštovní schránku na došlou poštu (viz první obrázek), číst došlou poštu (viz druhý obrázek), a samozřejmě také sepisovat a odesílat zprávy nové (viz třetí obrázek).

Kromě toho je vám ale nabízena i celá řada dalších služeb a funkcí, které jsou běžné u většiny poštovních klientů (které by běžely "lokálně", přímo na vašem počítači). Jde například o možnost vytvářet si složky (anglicky: foldery), a přesouvat si do nich (třídit) svou korespondenci).

K dispozici je i adresář, ve kterém si můžete vést evidenci svých kontaktů, a tento adresář můžete jednoduchým způsobem využívat i při sestavování nových zpráv. Kromě toho se vám při sestavování nové zprávy nabízí i seznam nejčastěji používaných adres, pro rychlou práci s adresami (viz třetí obrázek). Nechybí ani možnost používání předem připraveného podpisu, který je vkládán na konec každé zprávy (opět viz třetí obrázek). Česká diakritika (ve formátu MIME) je podporována při příjmu zpráv (odeslaná zpráva mi však na jiný účet přišla s poškozenou diakritikou, protože nebyla zaslána ve formátu MIME). Možnost vyzvedávat si obsah vaší schránky v systému POST.CZ z jiného poštovního programu, pomocí protokolu POP3, podporována není.

Formulář pro sestavení a odeslání nové zprávy

Ze zajímavějších možností bych rád upozornil na možnost zasílání avíza o došlých zprávách na mobilní telefony, prostřednictvím služby SMS, na pager či na jinou emailovou adresu. Další zajímavostí je možnost zapnout si ochranu proti tzv. spammingu - ačkoli jsem nikde nenašel podrobnější vysvětlení způsobu fungování této možnosti, zřejmě jde o filtrování (resp. zablokování) příjmu zpráv z určitých konkrétních adres, ze kterých jsou tzv. spammy rozesílány. Není to sice zdaleka stoprocentní ochrana, protože subjekty provozující spamming často úmyslně mění své adresy, ale je to jistě mnohem lepší než nic. Podobně pro eventuelní rozesílání spammů ze služby POST.CZ - zde provozovatelé služby POST.CZ stanovili poměrně striktní pravidla, zakazující "nevhodné" chování. Je to především dobrý signál o tom, že provozovatelé mají zájem bojovat proti nefér praktikám v Internetu.