Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 40 /97, v roce 1997
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a740k170.php3

Kanál Atlas 1

Jeden z prvních tuzemských kanálů pro Internet Explorer 4.0, zaměřený na zpravodajství a nové zdroje.

Úvodní stránka

Nebývalá popularita informačních kanálů, spolu s blížícím se termínem uvedení české verze nového Microsoft Internet Exploreru, způsobují nebývalé vření na naší domácí internetové scéně. Doslova jako houby po dešti se zde objevují nejrůznější kanály. Jednou z prvních vlaštovek je i kanál Atlas 1, provozovaný firmou Sprinx a vycházející z podhoubí celé soustavy vyhledávacích a adresářových služeb jménem Atlas. Zajímavé na něm je mimo jiné i to, že není tak úplně novinkou - provozovatelé Atlasu zavedli ještě před vypuknutím "kanálového šílenství" službu jménem Můj Atlas, která je svou koncepcí velmi blízká myšlence kanálů, s tím že svému fungování využívá jiné mechanismy. Také Můj Atlas byl a je uceleným informačním zdrojem, který přináší aktuální zprávy z několika oblastí, resp. v několika rubrikách (z domova, ze zahraničí, z ekonomiky, sportu atd.), dále informace pocházející z adresářových a katalogových služeb Atlasu (např. nejnovější odkazy), a nabízí také vysokou míru osobního přizpůsobení konkrétnímu uživateli (ten si může v rámci služby Můj Atlas vytvářet vlastní bookmarky, vést si svůj vlastní diář, a dokonce si psát i vlastní deníček). Skoro by se dalo říci, že jde o typický personalizovaný kanál, ale na jiném principu, než dnešní kanály á la Internet Explorer - služba Můj Atlas totiž funguje tak, že vše je na serveru, a uživateli jsou jeho individuální stránky generovány dynamicky, podle jeho předem zadaného uživatelského profilu (tj. stránky zůstávají na serveru, a uživatel si je "stahuje" naprosto stejně, jako jiné WWW stránky).

Formulář pro individuální přizpůsobení kanálu, zcela vlevo nabídkové struktura kanálu

Kanál Atlas 1 tedy lze připodobnit ke službě Můj Atlas, v zásadě se stejným informačním obsahem (stejně členěnými rubrikami atd.), ale poskytovaný prostřednictvím technologií information push. Analogie jde dokonce tak daleko, že uživatelé si mohou jednoduše přenést své individuální nastavení služby Můj Atlas i do nového prostředí (viz pravá horní část druhého obrázku).

O celkovém informačním obsahu kanálu Atlas 1 si můžete udělat představu z úvodní stránky na prvním obrázku, i z pravé spodní části druhého obrázku. Na něm si také můžete povšimnout, zcela vlevo uprostřed, ve formě menu, "plné" nabídkové struktury kanálu Atlas. Jakmile si pomocí formuláře na druhém obrázku nastavíte kanál podle svých preferencí, budou se vám v příslušném menu objevovat jen ty rubriky, které jste si objednali (předplatili) - což konkrétně znamená, že pro podporu off-line čtení se vám budou stahovat a na místní disk ukládat pouze tyto rubriky, a ostatní nikoli.

Příklad obsahu jedné z rubrik

Adresy dalších českých informačních kanálů:

Agent Seznam:
http://agent.seznam.cz/agent.cdf
Kanál PinkNet:
http://web.pinknet.cz/pinknet.cdf
Media Server:
http://www.mediaserver.cz/cdf/mediaserver_ie.cdf
Mobil Channel:
http://www.mobil.cz/ie4/mobil.cdf
Svět Namodro:
http://modrysvet.codalan.cz/new/asp/cdf-namodro.asp
Živě:
http://zive.cpress.cz/cdf/ie/zive.cdf
Softwarové noviny:
http://www.softnov.cz/softnov.cdf
Archiv článků J. Peterky:
http://archiv.czech.net/cdf/archiv.cdf