Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 39/97, v roce 1997
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a739k170.php3

Marsovské šílenství

Oficiální Web americké NASA, věnovaný současným i budoucím misím k Marsu

Domovská stránka JPL NASA

Uprostřed letošního úspěšně dosedla na povrch Marsu americká sonda Pathfinder, a zanedlouho vypustila ze svých útrob průzkumné vozítko Soujourner, které se jalo zkoumati povrch Rudé planety, opředené mnoha bájemi a mýty. Již tento samotný fakt musel vzbudit zaslouženou pozornost mnoha nadšenců a přívrženců kosmických letů a výzkumů - moderní média však dokázala tuto událost zpopularizovat natolik, že se z ní stalo téměř masové Marsovské šílenství. Zprávy o průběhu marťanské mise se objevovaly nejen na stránkách novin a v pořadech rozhlasu a televize, ale čím dál tím více i na Internetu.

Foto přímo z Marsu

Prim zde bezesporu hrály oficiální stránky americké NASA, konkrétně její Jet Propulsion Laboratory (JPL), kde byla zřízena celá rozsáhlá expozice se záplavou nejrůznějších informací o právě vrcholících i teprve připravovaných misích. Dobrým výchozím místem je domovská stránka, kterou vidíte na prvním obrázku - z ní vedou přehledné odkazy k informacím o misi Pathfinder, o právě vrcholící misi Global Surveyor, i o připravovaném Surveyoru 98. V další části téže stránky najdete odkazy na neuvěřitelné množství tzv. mirrorů stránek NASA po celém světě, včetně Slovenska (http://www.isternet.sk/mpf, ale nikoli ČR). Pokud jde o samotný obsah, na stránkách NASA najdete kromě nejrůznějšího zpravodajství i četné obrazové materiály (statické snímky, videoklipy), a dokonce také trojrozměrné VRML modely sondy PathFinder i nejbližšího okolí na povrchu Marsu, kde sonda přistála. Nechybí zde ani interaktivní model samotného marsovského vozítka a další překvapení - snad nejcennější je ale uspořádanost a utříděnost všech informací. Pamatováno je i na mládež školou povinnou a její učitele (jsou zde stránky speciálně určené pro školáky a pro výuku).

Současná nezvykle vysoká vlna popularity Marsu však vyzvedla z hlubin nezájmu i další aktivity, které s Marsem také souvisí, ale mají poněkud jiný "punc". Pozornosti se například dočkali i lidé a firmy, kteří již dnes obchodují s pozemky a nemovitostmi na Marsu. Ano, i takové věci existují, prostřednictvím Internetu si dnes můžete zakoupit (a pomocí kreditní karty zaplatit) jednotlivé parcely na Marsu, v rozsahu 2000 akrů a v ceně 19,99 USD dolarů za každou. Prodávajícím je v tomto případě jistý pan Dennis Hope, který podle amerického zákona Homestead Act z roku 1862 vznesl před 16 lety u amerického státu svůj nárok (tzv. claim) na vlastnictví celého povrchu Měsíce a všech planet naší Sluneční soustavy (kromě samotného Slunce a Země) - stejným způsobem, jakým se kdysi vznášely nároky (claims) na Divokém Západě. Jelikož v zákonné lhůtě nikdo v USA nevznesl oficiální protest (a protest nepřišel dokonce ani od Spojených národů a dalších světových mocností, které pan Hope o svém nároku také informoval), mohl si nechat své vlastnictví Měsíce a dalších planet zaregistrovat u US Copyright Registry Office. S platnými doklady o vlastnictví v ruce pak může rozprodávat parcely i na povrchu Marsu, v nově zřízeném Mars Shopu - kdo tomu nevěří, ať se honem běží podívat na adresu http://www.marsshop.com.

MarsShop: Je libo parcelu s výhledem na Zemi?

Podobně zaměřené služby (prodej pozemků na Marsu) nabízí také Marťanský konzulát (http://www.martianconsulate.com), a svůj nárok (claim) na části povrchu Marsu můžete stále ještě vznášet i prostřednictvím serveru na adrese http://www.landsoftheuniverse.com.