
Nosey Parker, alias Čmuchal
V minulých dílech tohoto seriálu jsem vám představil službu Archie, sloužící k vyhledávání souborů v FTP archivech. Také jsem vás ale upozornil, že u nás se místo Archieho používá obdobně zaměřená služba, vyvinutá na Technické univerzitě v Liberci. Dnes si budeme povídat právě o ní - jmenuje se Nosey Parker, česky Čmuchal.
Služba Archie se u nás neprosadila především z technických důvodů, které souvisí s historií Internetu u nás a s omezenou konektivitou našeho státu směrem navenek. Nebudu vám ale tyto důvody podrobněji rozvádět, když si je můžete přečíst z povolanějších úst - najdete je na dnešním prvním obrázku [GIF1, URL1], který ukazuje domovskou WWW stránku služby Nosey Parker, alias Čmuchal. Vedle fotky autora, pana Randuse, najdete na této stránce i některé zajímavé údaje o způsobu fungování Čmuchala - například to, že své ovečky (pardon, FTP archivy) si obchází dvakrát týdně, a sbírá informace o jejich obsahu. Co zde možná trochu chybí, je zdůraznění skutečnosti že Čmuchalovými ovečkami jsou právě a pouze tuzemské FTP archivy.
Pro používání Čmuchala pak platí v zásadě totéž, co pro službu Archie - Čmuchalových služeb můžete využívat snad všemi myslitelnými způsoby: prostřednictvím WWW, prostřednictvím služby Gopher, prostřednictvím elektronické pošty, i prostřednictvím veřejného klienta. Chybí pouze jediná možnost, a to použití lokálního klienta.
Na dnešním druhém obrázku [GIF2, URL2] vidíte WWW rozhraní Čmuchala. Zkusil jsem mu zadat stejný dotaz, jaký jsem v minulých dílech zadával Archiemu - najít soubory, obsahující ve svém jménu podřetězec „wsarch" (tedy lokálního klienta služby Archie pro prostředí MS Windows). Výsledek mého dotazu vidíte na dnešním třetím obrázku [GIF3]. Je z něj patrná i jedna velmi zajímavá skutečnost - většina tuzemských FTP archivů dává přednost Čmuchalovi, a nechává se pravidelně „pročesávat" od něj, a nikoli od služby Archie.
Na čtvrtém obrázku [GIF4] vidíte způsob, jak se ke Čmuchalovým službám dostat prostřednictvím služby Gopher. Vstupním bodem do systému menu, které na tomto obrázku vidíte, přitom byl hlavní český Gopher server (URL: gopher://gopher.cesnet.cz).
Na pátém obrázku [GIF5] vidíte příklad přístupu ke Čmuchalovi prostřednictvím elektronické pošty. Dotaz je třeba adresovat uživateli parker@parker.vslib.cz, a v těle stačí zadat znakový řetězec, který má být obsažen (jako podřetězec) ve jménu hledaných souborů (viz horní okénko na pátém obrázku). Odpověď pak vidíte v druhém okénku. Pro získání návodu k použití stačí poslat v těle zprávy kouzelné slovíčko help.
Další možností přístupu ke Čmuchalovým službám je využití veřejného klienta - programu, který běží přímo v jeho „rodišti", tedy v Liberci, na uzlu parker.vslib.cz. K tomuto veřejnému klientovi se musíte přihlásit prostřednictvím vzdáleného přihlašování (remote login), protokolem Telnet, a pak se přihlásit jako uživatel Parker (heslo není požadováno). Úvodní obrazovku veřejného klienta vidíte na šestém obrázku [GIF6], zatímco na sedmém [GIF7] je zaznamenáno zadání stejného dotazu jako na předchozích obrázcích, a výsledek tohoto dotazu. Ve spodní části obrázku si ještě povšimněte jedné užitečné maličkosti - aby jste si výsledky nemuseli pracně opisovat rukou (neděláte-li si tzv. log právě probíhající relace), můžete si je nechat zaslat poštou. Zkusil jsem to, fungovalo to bez problémů (poštou doručený výsledek byl prakticky shodný s tím, co vidíte ve spodním okénku dnešního pátého obrázku).
Na dnešním osmém obrázku [GIF8] pak vidíte seznam FTP serverů, které Čmuchal „obhospodařuje".
Seznam obrázků:
- Domovská WWW stránka Čmuchala
- WWW rozhraní vyhledávací služby Nosey Parker, alias Čmuchal
- Výsledek dotazu, zadaného prostřednictvím WWW
- Přístup ke Čmuchalovi prostřednictvím služby Gopher
- Přístup ke Čmuchalovi prostřednictvím elektronické pošty (v horním okně je dotaz, ve spodním odpověď)
- Úvodní obrazovka veřejného klienta Čmuchala
- Dotaz prostřednictvím veřejného klienta a jeho výsledek
- Seznam FTP archivů, ve kterých Čmuchal vyhledává