
Šířka pásma a její dělení
Při přenosu informací je jedním z rozhodujících aspektů objem dat, který je používaný přenosový kanál schopen přenést za určitý čas. Obvykle se v této souvislosti mluví (spíše neformálně) o přenosové kapacitě či propustnosti přenosové cesty. Správným měřítkem je však pouze přenosová rychlost (v bitech za sekundu), kterou jsme se zabývali minulý týden.Dosažitelná přenosová rychlost je ale vždy dána souhrnem fyzikálních vlastností přenosového média (vodičů, kabelů apod.) a vlastnostmi dalších technických prostředků, které přenosový kanál spoluvytvářejí (např. modemů, multiplexorů apod.).
Každý přenosový kanál je vždy schopen přenášet jen signály o frekvenci z určitého omezeného intervalu. Přesněji: signály s jinou frekvencí přenáší tak špatně (s tak velkým útlumem, zkreslením apod.), že není únosné jej pro přenos těchto signálů vůbec používat. Například běžné telefonní okruhy jsou schopné přenášet signály s frekvencí přibližně od 300 do 3400 Hz.
Šířka intervalu frekvencí, které je přenosový kanál schopen přenést, představuje tzv. šířku pásma - bandwidth. Jednotka šířky pásma je stejná jako jednotka frekvence, tj. 1 Hz. V případě běžných telefonních okruhů, schopných přenášet frekvence od 300 Hz do 3400 Hz, je tedy šířka pásma 3100 Hz, tj. 3,1 kHz.
Obecně platí, že čím větší je šířka pásma přenosového kanálu, tím větší je přenosová rychlost, kterou na něm lze dosáhnout.
Přesnou závislost mezi dosažitelnou přenosovou
rychlostí a dostupnou šířkou pásma však nelze jednoduše
stanovit - velmi totiž záleží na konkrétní realizaci.
Existují však teoretické výsledky, které poskytují horní
odhad této závislosti. Konkrétně stanovují maximální
teoreticky dosažitelnou modulační i přenosovou rychlost při
dané šířce pásma přenosového kanálu. V případě modulační
rychlosti (tedy počtu změn nosného signálu za jednotku času,
viz minulý týden) je vzájemná závislost velmi jednoduchá
- maximální modulační rychlost je číselně dvojnásobkem šířky
pásma. Také maximální dosažitelná přenosová rychlost je
číselně přímo úměrná šířce pásma - konstanta úměrnosti je
však závislá na "kvalitě" přenášeného signálu ( přesněji na
odstupu užitečného signálu od šumu). Například pro odstup
signál/šum 30 dB (což znamená, že užitečný signál je
1000-krát silnější než šum) má konstanta úměrnosti hodnotu
přibližně 9,96. Při šířce pásma telefonního okruhu 3,1 kHz
by to znamenalo maximální přenosovou rychlost přes 30000
bitů za sekundu. Tuto hodnotu je ovšem nutné chápat skutečně
jen jako teoretický horní limit, který se v praxi ani
zdaleka nedosahuje. Například právě na běžných telefonních
okruzích se dnes s nejkvalitnějšími modemy dosahují
přenosové rychlosti kolem 14400 bitů za sekundu.
Pozn.: To ovšem platilo v době psaní seriálu, v roce 1991. V roce 1996 (kdy vzniká tato HTML verze), již jsou zcela běžné modemy dosahující rychlosti 28,8 kbps (dle standardů V.34, ev. V.FAST), a objevují se i modemy dosahující rychlosti přes 30 kbps (konkrétně cca 34 kbps).
Porušují tyto modemy Shannonův teorém, s jeho magickou hranicí 30 000 kbps? Naštěstí nikoli, protože tyto modemy pracují s poněkud větší šířkou pásma - dokáží totiž využít i takové části přenosového spektra (nad 3400 Hz a pod 300 Hz), které byly džíve považovány za zcela nepoužitelné pro přenos hlasu i dat (kvůli příliš vysokému zkreslení, útlumu atd.).
Vedle telefonních okruhů samozřejmě existují i jiné druhy přenosových kanálů, jejichž šířka pásma je výrazně vyšší, a vyšší je pak také přenosová rychlost, která je na nich reálně dosažitelná (v dalších pokračováních se o nich zmíníme podrobněji). Zde pak může být otázkou, jak celkovou přenosovou kapacitu skutečně využít, potřebujeme-li například jen určitou (řádově menší) přenosovou rychlost, zato ale pro větší počet na sobě nezávislých uživatelů.
Existuje technika, které se v angličtině říká multiplexing a která umožňuje rozdělit jeden přenosový kanál s velkou šířku pásma na několik (užších) logických subkanálů, které se ovšem jeví jako samostatné, na sobě nezávislé přenosové kanály. Technické zařízení, které takovéto logické rozdělení na několik subkanálů zajišťuje, se nazývá multiplexor - multiplexer. Existují dva základní způsoby dělení jednoho přenosového kanálu na více subkanálů. Prvním z nich je tzv. frekvenční multiplex - frequency division multiplexing (FDM).
![]() |
Druhou základní možností pro dělení jednoho přenosového kanálu na více subkanálů je tzv. časový multiplex - time division multiplexing (TDM).
![]() |
Při časovém i frekvenčním multiplexu samozřejmě musí platit, že součet šířek pásma jednotlivých subkanálů musí být menší než celková šířka pásma existujícího přenosového kanálu. Časový multiplex je obecně účinnější, v tom smyslu, že součet šířek pásma subkanálů může být "blíže" teoretické horní hranici, tedy celkové šířce pásma existujícího kanálu.