Vyšlo v Softwarových novinách č. 3/99, v březnu 1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a903s200/a903s206.php3

Impérium vrací úder

Způsob, jakým SPT Telecom počastoval telefonující veřejnost informacemi o změně svých tarifů, připomínal soustředěný atak. Navíc podpořený hustou dělostřeleckou podporou, za účelem naprostého zdecimování nepřítele. Není divu, že reakce druhé strany byla tak bouřlivá.

Pro první vlnu svého útoku si SPT Telecom zvolil poslední týden měsíce října, kdy si kvůli státnímu svátku mnoho lidí vzalo dovolenou a užívalo zaslouženého volna. Naproti tomu tiskové oddělení SPT Telecom mělo napilno, protože 29.10. vydává první tiskovou zprávu ve které poprvé oznamuje výrazné zvýšení svých tarifů pro rok 1999 za místní hovorné (a naopak snížení hovorného za "dálkové" hovory). Hned následující den, 30.10., pak tentýž Telecom vydává další tiskovou zprávu, ve které oznamuje jak báječných ekonomických výsledků dosáhnul tento podnik za první tři kvartály roku 1998. Následující den, v sobotním vydání MF dnes, vychází dva zajímavé a důležité články: v prvním z nich je poprvé oznámeno, že Český telekomunikační úřad vyhověl stížnosti SPT Telecom a rozhodl v neprospěch služby Paegas Internet Call společnosti Radiomobil (verze internetové telefonie, umožňující volat z mobilních telefonů GSM do zahraničí za výrazně nižší sazby). Druhým článkem pak bylo interview s ekonomickým ředitelem SPT Telecom Ursem Kamberem, ve kterém tento vysoký představitel SPT (mimo jiné i člen všemocného Provozního výboru) říká že Telecom hodlá v příštím roce výrazně snižovat své investice.

Co si z takovéto soustředěné palby mohl odnést obyčejný uživatel telefonů? Nejspíše předsvědčení, že:

  1. Telecom již nyní vydělává hodně a jeho zisky ještě dále rostou
  2. Telecom nebude potřebovat peníze na další investice
  3. Přesto Telecom chce získat od uživatelů svých služeb ještě další peníze navíc, skrze zdražení
  4. Případnou konkurenci se Telecom snaží eliminovat nikoli výhodností svých služeb, ale administrativním zákazem

Vysvětlení může být docela jednoduché - SPT Telecom si uvědomuje úbytek poptávky za mezinárodní a meziměstské hovory, a to jednak díky mobilním telefonům, jednak díky callbackům, a také díky nastupující internetové telefonii. Proto se snaží udržet si své celkové výnosy zvyšováním cen těch služeb, po kterých existuje stálá poptávka a kde nemá ještě faktickou konkurenci - což jsou právě místní hovory. Zpočátku argumentuje tím, že místní hovory jsou pro něj ztrátové, a že je musí křížově financovat z výnosů mnohem lukrativnějších hovorů "dálkových". Příslušné statistiky samozřejmě nejsou veřejné, ale s postupem času přeci jen něco vyplývá na povrch - například iniciativa "Občané proti zdražování telefonů" přichází s tvrzením, že ztrátové jsou pouze tzv. paušály za telefonní přípojky, zatímco místní hovorné je ziskové, a to ve výši cca 12 procent. Představitelé SPT Telecomu to později nepřímo potvrzují - přestávají hovořit o ztrátovosti místních hovorů, a začínají mluvit o potřebě rebalancování zisků! Například během televizní debaty V pravé poledne na ČT 1 dne 17. ledna viceprezident SPT a představitel konsorcia TelSource pan Bessel Kok sám mluví o "disproporci mezi zisky společnosti" (tedy nikoli o ztrátovosti a potřebě křížového financování). Posléze sám uvádí, že místní hovorné a paušální poplatky (tedy oboje dohromady) jsou víceméně na úrovni nákladů a není zde možné hovořit o zisku - což vcelku odpovídá tvrzení nezávislých zdrojů o tom, že paušály jsou ztrátové a místní hovory ziskové (a dohromady se vše kompenzuje a pokývá náklady). Samozřejmě tím byly míněny cenové úrovně roku 1998.