Vyšlo v Mobile & Wireless , 3/2005
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b05/b0300101.php3

Wi-Fi do kapsy a na cesty

D-Link AirPlus G DWL-G730AP Wireless Pocket Router/AP

Wi-Fi zařízení jsou dnes již běžnou komoditou, a mnohá se sobě podobají jak vejce vejci, nejen vzhledem ale i celkovou funkčností. Jaký prostor pak zbývá pro výrobce, aby se prosadili s něčím novým a zajímavým? Tímto prostorem stále ještě mohou být potřeby specifických skupin uživatelů. Například potřeby cestujících uživatelů, kteří se připojují k Internetu v různých lokalitách - v hotelových pokojích, v učebnách, přednáškových místnostech apod. - a přitom potřebují využít (sdílet) jednu "drátovou" přípojku pro více zařízení, nejspíše notebooků, případně PDA a dalších zařízení.

Dříve by se něco takového řešilo pomocí klasického hub-u (rozbočovače). Cestující uživatel by sebou vozil jednu větší krabičku (samotný hub), a k tomu celé klubko kabelů. Jeden kabel je zapotřebí pro napojení hubu na sdílenou přípojku, a po jednom dalším kabelu pak pro každý jednotlivý počítač, který má přípojku sdílet. Dnes, v době bezdrátových přenosů a Wi.Fi, už existuje pohodlnější řešení. Místo síťového hub-u stačí vozit sebou miniaturní Wi-Fi zařízení, zhruba velikosti kreditní karty, a místo celého klubka kabelů stačí jen jeden malý kablík. To už jsme si ale popsali základní vlastnosti nového zařízení s názvem "Wireless Pocket Router/AP" od společnosti D-Link, a s označením DWL-G730AP.

Písmeno G v názvu naznačuje, že zařízení podporuje novější standard IEEE 802.11g, který v bezlicečním pásmu 2,4 GHz dosahuje nominální rychlosti až 54 Mbit/s. Dosah s rezervou stačí na pokrytí celého hotelového pokoje, kanceláře, učebny apod.

Zařízení DWL-G730AP nabízí tři režimy fungování:

 • režim "Router" (směrovač): v tomto režimu zařízení funguje jako klasický přístupový bod Wi-Fi (AP, Access Point), před který je předřazen ještě směrovač. Právě tento režim je určený ke sdílení jedné "drátové" přípojky k Internetu. Zařízení se kabelem (v příslušenství) připojí na dostupnou drátovou přípojku. Další uzly, které chtějí přípojku také využívat (sdílet), se k přístupovému bodu (a směrovači v jednom) připojí již bezdrátově, přes Wi-Fi. Každý takový uzel dostane přidělenu vlastní IP adresu, od DHCP serveru, který je součástí směrovače. Sám směrovač pak "spotřebuje" jen jednu IP adresu, kterou si umí sám vyžádat po drátové přípojce. Veškerý datový provoz navíc prochází skrz klasický přístupový firewall, zajišťující obvyklou ochranu před nástrahami veřejného Internetu.
 • režim "AP" (přístupový bod): v tomto režimu zařízení funguje pouze jako přístupový bod, a nikoli už jako směrovač. Pro každý bezdrátově připojený uzel je pak zapotřebí jedna IP adresa, kterou musí poskytnout síť, na kterou je přístupový bod připojen. Datový povoz mezi touto sítí a jednotlivými připojenými uzly neprochází přes směrovač, a není ani chráněn firewallem. Proto se tento režim hodí ke sdílení přístupu do (již chráněné) firemní sítě, ale už jej nelze doporučit pro sdílení přístupu k veřejnému Internetu.
 • režim "AP client": v tomto režimu se role zařízení jakoby obrací a funguje v zásadě jako Wi-Fi karta (adaptér). Zařízení se napojí na již existující bezdrátovou přípojku (na jiný přístupový bod Wi-Fi, vůči kterému je v roli klienta), a z druhé strany se připojí k jinému uzlu přes klasický (drátový) Ethernet. Vůči tomuto zařízení pak funguje jako Wi-Fi karta.

Mezi jednotlivými režimy se zařízení přepíná malým přepínačem na své spodní části (viz obrázek). Nastavení v každém režimu může být individuální (různé) a zařízení si jej pamatuje.


Opravdu do kapsy - i do kapsičky

Svou velikostí je DWL-G730AP opravdu kapesní. Vejde se vaši kapsy, a pánům dokonce i do kapsičky od košile. Jeho rozměry velmi připomínají klasickou kreditní kartu, ale samozřejmě je o něco málo tlustší. Hmotnost snad ani nezaregistrujete. Abyste jej mohli vozit sebou na svých cestách, dostanete k němu apartní černé pouzdro (viz foto, běžné z webu), obsahující ještě napájecí zdroj a dva kablíky. Jeden slouží k napojení na drátovou přípojku, zatímco druhý umožňuje napájet zařízení z USB portu počítače (pak samozřejmě není zapotřebí napájecí zdroj). Vše tedy může fungovat i bez dostupnosti 230 V.

Nastavování DWL-G730AP je velmi jednoduché a odehrává se skrze WWW rozhraní samotného zařízení. V každém režimu lze zařízení nastavit jinak. K dispozici jsou průvodci, kteří s tím pomohou i laickým uživatelům. Přímo od výrobce je zařízení přednastaveno tak, že v mnoha případech bude fungovat a plnit svůj účel okamžitě po zapnutí. V rámci tohoto přednastavení jsou ale vypnuty zabezpečovací funkce Wi-Fi (např. WEP i WPA-PSK), které je v praxi velmi vhodné explicitně zapnout.

Specifikace:

 • D-Link AirPlus G DWL-G730AP Wireless Pocket Router/AP
 • http://www.dlink.cz
 • Rozměry/hmotnost: 83x64x19 mm (asi 40 g)
 • Podporované standardy: 802.11g (zpětně kompatibilní s 802.11b)
 • Certifikace Wi-Fi: ano, ID: W003409
 • Zabezpečení: WEP (64/128 bitů), WPA, WPA -PSK, 802.1x, filtrování MAC adres, možnost nevysílat SSID
 • Další funkce: NAT, DHCP, podpora VPN pass-through
 • Proč ho koupit?: Pokud hodně cestujete a na cestách potřebujete zřídit vlastní přístupový bod, resp. sdílet jednu přípojku, pak se vám DWL-G730AP udělá dobrou službu. V zavazadlech moc msta nezabere, moc se nepronese, a na obvyklou změť kabelů můžete v klidu zapomenout.
 • Co mu chybí: režim tzv. opakovače (AP repeater), který by umožnil sdílet jedno bezdrátové připojení více zařízeními. Tato funkce je ale obvyklá až u zařízení vyšší cenové kategorie.
 • Hodnocení: 5/5