Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v únoru 2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b0101002.php3

Druhý pokus o start ADSL

Situace kolem ADSL na jaře roku 2002 byla dosti nejasná. Telecom se k odkladu ADSL příliš nevyjadřoval, a sdílný nebyl ani ohledně dalšího postupu. Proto bylo docela velkým překvapením, když koncem května (29.5.2002) Telecom přeci jen ADSL odstartoval. Ještě větším překvapením ale byl charakter poskytované služby a konkrétní obsah nabídky:

  • formálně se nejednalo o "řádný" komerční start ADSL služeb, ale pouze o "regionálně omezený testovací provoz". Jinými slovy jakýsi třetí pilot, omezený jen na některé konkrétní lokality.
  • tím, kdo ADSL služby uvedl na trh, nebyl Český Telecom jako takový, ale jeho dceřinný IOL (Internet OnLine), pod značkou IOL Platinum.
  • velkoobchodní nabídku Telecom nevydal a ostatní poskytovatele k ADSL nepustil
  • v nabídce zcela chyběla varianta ADSL připojení bez omezení objemu přenesených dat, původně avizovaná v Podmínkách poskytování služby IOL Platinum (zveřejněných v Telekomunikačním věstníku v únoru).

Absence velkoobchodní nabídky se okamžitě stala předmětem ostré kritiky konkurentů Telecomu, kteří ihned podali protest k ČTÚ (jako nezávislému regulátorovi telekomunikačního trhu) i k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Silnou kritiku veřejnosti sklidil Telecom a jeho IOL za ceny, kterou si hodlal účtovat za nabízené ADSL služby (byť jen ve variantě s omezeným objemem přenesených dat). Ukazuje je následující tabulka:

IOL Platinum 256/64 Měsíční paušál 1900,- Kč (+100,- Kč)
Objem dat v ceně 500 MB
Za 1 MB dat navíc 3,- Kč
IOL Platinum 512/128 Měsíční paušál 2800,- Kč (+100,- Kč)
Objem dat v ceně 1 GB
Za 1 MB dat navíc 2,50 Kč
IOL Platinum 1024/256 Měsíční paušál 7500,- Kč (+100,- Kč)
Objem dat v ceně 3 GB
Za 1 MB dat navíc 2,25 Kč
Poznámka: 100,- Kč měsíčně je za pronájem ADSL modemu.

Nejrůznější analýzy, které srovnávaly tyto cenové podmínky se situací v zahraničí, celkem shodně docházely k závěru že celková cenová hladina našeho ADSL v podání Telecomu (resp. IOL) je až několikanásobně vyšší než u srovnatelných služeb v zahraničí.

Zákaz ADSL

Proti způsobu, jakým Český Telecom uvedl na trh své ADSL služby, velmi intenzivně protestovali alternativní operátoři a internetoví provideři. Argumentovali zejména absencí velkoobchodní nabídky, kterou vnímali jako

"pokus Českého Telecomu ustavit nespravedlivým způsobem monopolní pozici na nově se rodícím trhu širokopásmových komunikací a vyhnout se konkurenci."

Dále ve svých prohlášením kritizovali také skutečnost, že řádné komerční spuštění je maskováno jako "testovací provoz":

Český Telecom deklaruje tuto ryze komerční aktivitu zaměřenou selektivně na nejlukrativnější část trhu jako "pilotní" projekt, a to ve zjevné snaze zdržet nástup konkurence a vyhnout se případným námitkám konkurenčních subjektů a ÚOHS

Alternativní operátoři také okamžitě podali protest k ČTÚ (jako nezávislému regulátorovi telekomunikačního trhu) i k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pohrozili také tím, že se obrátí i k Evropské komisi v Bruselu, neboť shledávají že "monopolistický přístup ČT je v příkrém rozporu s pravidly a zásadami kladenými EU na kandidátské země".

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal celou kauzu řešit až počátkem roku 2003, když už se situace dále změnila. Došlo k tomu zejména díky aktivitě druhého osloveného úřadu, tedy Českého telekomunikačního úřadu, který na protesty alternativních operátorů zareagoval podstatně rychleji. Poměrně rychle zahájil v "kauze ADSL" správní řízení, a v rámci něj vydal 27.6.2002 rozhodnutí o předběžném opatření.

Tímto opatřením byla Telecomu uložena povinnost ukončit nabízení a poskytování telekomunikační služby IOL Platinum. Telecom toto předběžné opatření respektoval a poskytování služeb IOL Platinum ukončil.