Vyšlo v týdeníku Ekonom, 12.12.2002
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b02/b1212003.php3

Co nás ještě čeká?

Možnost volby operátora, která je v ČR dostupná (v síti Českého Telecomu) od 1.7.2002, je pouze jednou ze dvou možných variant této služby. Je charakteristická tím, že volající musí před každým hovorem vždy vytočit speciální předčíslí (čtyřmístný prefix), pokud chce aby jeho hovor byl veden přes jím zvoleného alternativního operátora (a ten je určen právě hodnotou onoho předčíslí). V odborném žargonu je to označováno jako volba operátora "s krátkou individuální předvolbou". Z pohledu uživatelů je to možná poněkud otravné, muset pokaždé vytáčet zmíněný prefix (nebo muset přeprogramovat paměť telefonu, pokud si umí pamatovat nějaké předvolby).

Druhá varianta volby operátora je z pohledu uživatelů pohodlnější. Zde totiž stačí, aby uživatel jednorázově stanovil, že chce vést všechny své hovory (případně selektivně pro meziměstské, mezinárodní a hovory na mobilní síť) přes určitého konkrétního operátora, načež Český Telecom (do jehož sítě je daný uživatel připojen) provede na své ústředně takové nastavení, které tuto volbu realizuje. Pak už volající nemusí pokaždé vytáčet příslušný prefix a jeho hovor je automaticky veden přes jím vybraného operátora (ale samozřejmě může příslušný prefix vytočit, například pokud chce daný hovor vést přes jiného operátora).

Tato druhá varianta volby operátora, označovaná jako "pevná předvolba", by měla být dostupná v síti Českého Telecomu nejpozději do konce roku 2002 (neboť tak praví platný telekomunikační zákon).

Pro správné docenění mechanismu volby operátora je vhodné dodat, že jde o možnost dostupnou pouze pro majitele pevných telefonních linek v síti Českého Telecomu, a že ani vedení všech hovorů přes některého z alternativních operátorů nezbavuje majitele těchto pevných linek povinnosti platit měsíční paušál Českému Telecomu (v rámci zvoleného cenového programu).

Řešením, jak se zbavit i této závislosti na Českém Telecomu, by mohlo být až tzv. zpřístupnění místní smyčky (LLU, z anglického Local Loop Unbundling). To spočívá v možnosti, aby si existující přípojku konkrétního uživatele (tzv. místní smyčku, též: účastnické vedení) od Českého Telecomu pronajal přímo příslušný alternativní operátor. Teprve pak by zákazník platil právě a pouze tomuto alternativnímu operátorovi, a už nic Českému Telecomu. V současné době (listopad 2002) je v ČR připravována novela telekomunikačního zákona, která by měla umožnit takovéto zpřístupnění místní smyčky. Pokud vše půjde hladce, mohla by vstoupit v platnost někdy v prvním pololetí 2003. Samotné zpřístupnění by navíc mohlo umožnit i to, aby po jedné a téže přípojce (místní smyčce) mohlo poskytovat své služby stejnému uživateli více operátorů současně.

Ještě další novinka, která česká na majitele pevných telefonů na konci roku 2002 (fakticky spíše v průběhu roku 2003), je tzv. přenositelnost čísla. Ta by měla umožnit, byť zatím jen v rámci pevné sítě, aby si uživatelé mohli zachovat svá stávající telefonní čísla i při stěhování z místa na místo či při přechodu od jednoho operátora k jinému. Jde v zásadě o další opatření, které má napomoci zvýšení konkurence na trhu - tím, že odbourává bariéry při přechodu od jednoho poskytovatele k jinému.