Vyšlo v měsíčníku CHIP, v červnu 2001
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b01/b0600011.php3

K čemu jsou sítě FWA?

Stacionární (ne-mobilní) charakter, spolu s využitím dostatečně vysokých frekvencí, umožňuje sítím FWA dosahovat poměrně vysokých přenosových rychlostí a také vysoké spolehlivosti a kvality přenosů.

V ČR se dnes pro FWA sítě používají především pásma 3,5 a 26 GHZ, která se poněkud liší v dosahovaných rychlostech, a v závislosti na tom i v očekávaném způsobu využití. V pásmu 26 GHz se obvykle uvádí možnost dosahovat přenosových rychlostí až 30 Mbps, v praxi ale obvykle jde o poněkud nižší rychlosti, vzhledem ke konkrétnímu řešení a způsobu hospodaření s přidělenými frekvencemi. Sítě FWA v pásmu 26 GHz, které již jsou u nás v provozu, nabízí na jednu účastnickou stanici rychlost až 8 Mbps, což je stále úctyhodné. Takovouto přenosovou kapacitu lze úspěšně využít například pro vysokorychlostní připojení k Internetu, určené hlavně firemním zákazníkům. Svou kvalitou, danou spolehlivostí FWA sítí, se pak může směle porovnávat se spolehlivostí dohledovaných "pozemních" řešení, a provozovatelé FWA sítí jsou ochotni se k požadované spolehlivosti a dalším parametrům (např. dostupnosti) zavázat i smluvně, formou tzv. SLA smluv (Service level Aggreement).

Sítě FWA v pásmu 26 GHz však mohou, díky dostatku přenosové kapacity a celkové spolehlivosti, nabídnout i další služby - například realizaci pevných okruhů (ekvivalentů dvoubodového spojení), které lze následně využít například pro propojení lokálních sítí mezi dvěma pobočkami firmy, pro přenos hlasu (poskytování hlasových služeb) či multimediálních služeb atd. Dokonce je možné se na tyto sítě FWA dívat jako na určitou platformu, poskytující jistý základ (přenosovou infrastrukturu), na kterém je možné poskytovat další služby jako přidanou hodnotu. Jedním příkladem je přístup k Internetu, jiným poskytování hlasových služeb, a mnohé další zajímavé možnosti možná ještě čekají na své objevení.

Sítě FWA v pásmu 26 GHz však jsou také poměrně nákladné - cenu jedné účastnické stanice (terminálu) lze odhadnout vysoko nad 100 000 Kč. Spolu s dosahovanými přenosovými kapacitami to pak způsobuje, že sítě FWA v pásmu 26 GHz jsou určeny spíše firemním zákazníkům, kteří dokáží využít schopnosti těchto FWA sítí.

Sítě FWA, fungující v pásmu 3,5 GHz, nemají tak velký přenosový potenciál, ale jejich realizace je také lacinější. Proto se využívají především pro potřeby přístupu k Internetu, kde se mohou vyplatit již při nižších rychlostech připojení (např. 64 kbps), a dokáží nabídnout až např. 2 Mbps.

Kdo získal frekvence?

Nezávislý regulátor (Český telekomunikační úřad), který rozhoduje o přidělování frekvencí potřebných pro provoz FWA sítí, původně očekával relativně malý zájem o příslušné frekvence. V důsledku toho předpokládal, že tyto frekvence bude přidělovat na základě žádostí všem zájemcům, kteří o ně zažádají. Tento postup se ale s průběhem času ukázal jako neschůdný, protože zájem o provozování FWA sítí výrazně převýšil původní očekávání. V loňském roce byl proto ČTÚ nucen vypsat tendr (výběrové řízení) na tři celoplošné licence v pásmu 26 GHz, které nakonec získali tři vítězové: společnosti Broadnet, Nextra Wireless a konsorcium GiTy/Star One. Ještě před uzavřením tendru se pak začalo uvažovat i o využití pásma 28 GHz, což by umožnilo vyhovět zvýšené poptávce, kterou zdaleka nedokázalo pokrýt výběrové řízení pro pásmo 26 GHz.

Situace v pásmu 3,5 GHz je obdobná v tom, že zde skutečný zájem značně převýšil původní očekávání. ČTÚ zde dokonce již udělilo několik licencí na základě žádosti (4 celoplošné a několik lokálních), ale další zájem již přerostl možnosti. Podle posledních informací z dubna t.r. hodlá ČTÚ vypsat výběrové řízení na tři další celoplošné licence v pásmu 3,5 GHz, s vyhlášením výsledků do 27 července. Zajímavý je i požadavek ČTÚ, aby držitelé těchto licencí přednostně poskytovali veřejné hlasové služby.

Jaké jsou nabídky v pásmu 26 GHz?

V době psaní tohoto článku představily své konkrétní nabídky služeb FWA sítí pro koncové uživatele společnosti Broadnet a Nextra. Obě vykazují určité odlišnosti, například Nextra Czech Republic si účtuje cenu včetně pronájmu účastnického zařízení, zatímco Broadnet uvádí ve svých cenících samostatně přenosové služby a pronájem účastnického zařízení. Méně kosmetická je odlišnost v tom, že Nextra nabízí různé ceny podle "délky úvazku" zákazníka (s delší smlouvou cena klesá), zatímco Broadnet požaduje rovnou alespoň dvouletý úvazek. Jinou zajímavou odlišností je to, jakým způsobem je v obou nabídkách pojata otázka kvality a spolehlivosti. Nextra hovoří o dostupnosti služby, chápané ve smyslu maximální délky výpadků (a za příplatek nabízí vyšší procenta dostupnosti než standardně). Naproti tomu Broadnet má na mysli spolehlivost datových přenosů (ve smyslu jejich chybovosti).

Stejné je naopak to, že základem obou nabídek jsou služby přístupu k Internetu bez omezení objemu přenesených dat, začínající na rychlosti 256 kbps - což již samo o sobě předurčuje tyto nabídky do firemního sektoru. Konkrétní ceny uvádí následující dvě tabulky (k cenám Broadnetu je třeba přičíst ještě 7900,- Kč měsíčně za pronájem účastnické stanice).

Rychlost připojení (v kbps) Měsíční paušál (v Kč) smlouva na 24 měsíců smlouva na 12 měsíců smlouva na dobu neurčitou
256 26 900 30 900 34 900
320 31 900 35 900 39 900
384 33 900 37 900 42 900
448 35 900 40 900 45 900
512 39 900 44 900 49 900
786 a vyšší tel. tel. tel.
tabulka: připojení k Internetu bez omezení objemu přenesených dat od Nextry Czech Republic (smlouvou na dobu neurčitou se rozumí libovolně krátký úvazek)

Název služby Rychlost (kbps) Měsíční poplatek (Kč)
B26 Basic 256 18000
B26 Basic Plus 512 26000
B26 Classic 1024 34000
B26 Classic Plus 2048 38000
tabulka: připojení k Internetu bez omezení objemu přenesených dat od Broadnetu (ceny nezahrnují pronájem účastnického zařízení ve výší 7900,- Kč měsíčně).
Podstatně větší odlišnosti jsou mezi nabídkami obou operátorů v připojení k Internetu s tarifikací podle objemu přenesených dat, a stejně tak v dalších službách (například v nabídce pevných okruhů, realizovaných prostřednictvím FWA sítí). Podrobnosti lze získat přímo od obou operátorů, nebo nalézt na jejich WWW stránkách (http://www.broadnet.cz, http://www.nextra.cz).