
Co se změnilo vydáním zákona o el. podpisu?
Vydáním zákona o elektronickém podpisu (zákona č. 227/2000 Sb., který nabyl platnosti k 1.10.2000) se vytvořil základní legislativní rámec pro používání elektronických podpisů. Zákon vůbec poprvé zavádí elektronické podpisy do našeho právního řádu a zakotvuje je zde tím, že je obecně staví na roveň tradičním podpisům. To ale v mnoha případech naráží na skutečnost, že jiné zákony explicitně definují způsob podpisu - proto zákon o el. podpisu novelizuje některé další zákony, do kterých formou jakési "vsuvky" přidává explicitní zmínku o možnosti použití elektronických podpisů. Jde mj. o občanský zákoník, o zákon o správě daní a poplatků, o správní řád, občanský soudní řád a trestní řád.
Dále zákon o el. podpisu v obecných rysech konkretizuje požadavky na elektronický podpis, aby jeho používání bylo dostatečně bezpečné (ve výše uvedeném smyslu s příměrem k vlastnoručnímu podepisování obyčejnou tužkou). V souvislosti s tím zákon zavádí pojmy týkající se vzniku, fungování a používání elektronických podpisů a poskytování služeb, které jsou s tím spojeny. Jde o pojmy jako:
- zaručený elektronický podpis (intuitivně: takový, kterému lze věřit a který má všechny očekávané vlastnosti)
- kvalifikovaný certifikát (spojení veřejného klíče s identitou konkrétní osoby, vyhovující požadavkům zákona. Používá se při ověřování podpisu).
- bezpečný prostředek pro vytváření a ověřování el. podpisů
- poskytovatel certifikačních služeb
- akreditace (která je udělována poskytovatelům certifikačních služeb).