Vyšlo v Softwarových novinách, 12/2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b1200020.php3

Jak a za kolik na Internet?

Pevné (synchronní) připojení

V minulém dílu této rubriky jsem se zabývali tzv. asynchronním pevným připojením, pro které je charakteristické použití analogových telekomunikačních okruhů a také maximální dosažitelná přenosová rychlost kolem 30 kilobitů za sekundu (konkrétně 33,6 kbps). Pokud bychom chtěli zvýšit rychlost připojení, musíme již opustit oblast analogových okruhů a využít jiného způsobu pevného, neboli trvalého připojení, prostřednictvím dostatečně rychlého přenosového okruhu. Takovéto okruhy s vyššími přenosovými rychlostmi (64 kbps a výše) již pracují výlučně synchronním způsobem, resp. jde již přímo o digitální okruhy.

Z přehledu všech možností pevného (synchronního) připojení však hned na začátku vynecháme nabídky bezdrátového připojení, charakteristické tím že jsou vysloveně šité na míru specifickým vlastnostem  a možnostem bezdrátových přenosů. Důvod pro jejich vynechání je jednoduchý - zabývali jsme se jimi podrobně v předchozích dílech této rubriky. I po jejich vynechání nám však stále ještě zbude velké množství nejrůznějších variant a možností, jak pevné připojení realizovat. Stejně tak kvůli rozsahu rubriky vynecháme i "počítané linky" a zaměříme se pouze na přípojky bez omezení objemu přenášených dat, zpoplatňované paušálně.

Připojení bez přenosového okruhu

Nejjednodušší variantou, alespoň pro potřeby vysvětlení, je taková varianta pevného připojení, u které poskytovatel (provider) ponechává plně na svém zákazníkovi, jak si zajistí potřebné propojení mezi jeho (zákazníkovou) sítí a nejbližším vstupním bodem do sítě providera (tzv. POP-em). Nejde přitom o nějaké "ponechání na holičkách", ale o ponechání ve smyslu volného výběru - zákazník si může sám svobodně zvolit takový způsob propojení, jaký považuje za nejvhodnější (samozřejmě jen z těch, které jsou technicky realizovatelné). V úvahu přitom připadá celá široká škála možných řešení - od pronajatých digitálních telekomunikačních okruhů, přes dvoubodové bezdrátové spoje, až třeba po "vlastní dráty", osazené xDSL modemy.

Cena, kterou si provider účtuje za takovýto druh připojení, pak samozřejmě nezahrnuje náklady na přenosový okruh, a je odstupňována podle přenosové rychlosti. Tuto rychlost je třeba chápat ve smyslu "umělého úzkého hrdla", vytvořeného na straně providera - i když si například zákazník pořídí rychlejší přenosový okruh, zvládající vyšší přenosové rychlosti, data  jsou do něj "pouštěna" pouze takovou rychlostí, jakou si zákazník sjednal se svým providerem. V odborné terminologii se takovémuto "zúžení" říká serializace.

Následující tabulka uvádí příklady několika nabídek na připojení rychlostí 64 kbps BEZ přenosového okruhu (a také BEZ omezení objemu přenesených dat). Nejde o žádný systematický výčet ani průzkum trhu, spíše o ilustraci cenové hladiny, která se zdá být poměrně vyrovnaná. Uváděné ceny představují měsíční paušál  za používání přípojky a jsou bez DPH. Jednorázové počáteční náklady zde nejsou uvažovány.

Global One

11710,- Kč

InWay

11800,- Kč

WorldOnLine

11900,- Kč

Připojení včetně přenosového okruhu dle volby providera

Několik vzájemně odlišných možností existuje i u nabídek, které ve své ceně zahrnují také nezbytný přenosový okruh. Zde je totiž základním stupněm volnosti samotný přenosový okruh a jeho charakter. Obecně přitom takovéto nabídky vychází výrazně levněji než v případě, kdy si zákazník pořídí obě části (připojení a okruh) samostatně. Důvodem je skutečnost, že provider většinou "nakupuje" telekomunikační okruhy ve velkém a tudíž i se slevou (někdy je dokonce i přímým provozovatelem těchto okruhů).

Jednou z možností je nabídka zahrnující telekomunikační okruh zvolený providerem podle místních podmínek, dostupnosti a dalších faktorů - třeba v provedení dvoubodového bezdrátového spoje, či pronajatého telekomunikačního okruhu, Frame Relay apod.

Takovéto připojení nabízí na našem trhu např. Contactel., který v popisu své služby uvádí doslova: "Ekonomicky i technologicky nejvhodnější datový okruh v závislosti na lokalitě zákazníka a zvolené rychlosti k nejbližšímu přístupovému bodu do sítě Contactel. Již existující Frame Relay připojení může být použito." Cena za takto pojaté připojení s přenosovou rychlostí 64 kbps pak u Contactelu vychází na 12990,- měsíčně. Podobně koncipovanou nabídku má také Czech OnLine (VOL), u kterého připadá v úvahu buď bezdrátové řešení přenosového okruhu, nebo pevnými pozemními okruhy. Cena včetně takovéhoto okruhu je pak  14800,- měsíčně. Analogickou nabídku má GTS, jeho služba iLL64 (s přenosovou rychlostí 64 kbps) přijde měsíčně na 17 950,- Kč.

V praxi je ovšem třeba jednotlivé konkrétní nabídky posuzovat i podle toho, na jakou vzdálenost může být realizován přenosový okruh zahrnutý v ceně. Například u nabídky VOL jde pouze o místní okruh (v rámci obce). 

Připojení včetně přenosového okruhu s dohledovaným digitálním okruhem

Další možností je takové pevné připojení, které využívá přenosový okruh předem určeného typu. Nejčastěji jde o dohledované digitální okruhy, tj,. takové které jejich provozovatel trvale monitoruje (tzv. dohleduje) a také poskytuje určité garance týkající se jejich provozuschopnosti, reakce na výpadky atd. Typicky jde o digitální pevné okruhy.

Příkladem zde může být  nabídka společnosti World OnLine, která zahrnuje pronájem datového okruhu Digital Network (na úrovni standardního produktu Čt Premium). Při rychlosti 64 kbps je  za měsíční paušál 18400,- Kč. Dalším příkladem může být  NEXTRA Route 64 (tj. 64 kbps) s dohledovaným digitálním okruhem (po celé ČR) za měsíční paušál 20900,- Kč. 

Připojení včetně okruhu na bázi Frame Relay

Velmi oblíbenou variantou pevného připojení k Internetu je využití sítě fungující na bázi Frame Relay. Zde nedochází k vyhrazení pevného okruhu s garantovanou kapacitou mezi sítí zákazníka a vstupním bodem do sítě providera. Místo toho je příslušné propojení realizováno prostřednictvím sítě Frame Relay, která má sdílený charakter (tj. její kapacitní zdroje jsou využívány všemi jejími uživateli). Výhodou technologie Frame Relay je to, že i přes svůj sdílený charakter dokáže uživatelům nabídnou určitý objem garantované kapacity, a dále "něco nad to" podle momentálních možností. Příkladem může být situace, kdy si místo vyhrazené přípojky o rychlosti 64 kbps zákazník pronajme pevný virtuální okruh skrz síť Frame Relay (tzv. PVC, Permanent Virtual Circuit), s garantovanou propustností na úrovni  32 kbps, ale kromě toho má možnost používat jej rychlostí až do 64 kbps, pokud má Frame Relay síť právě volnou kapacitu. V odborné terminologii by to bylo popsáno jako přípojka Frame Relay s tzv. CIR (Committed Information Rate) na úrovni  32 kbps, a tzv. EIR (Excess Information Rate) na úrovni dalších 32 kbps. Parametr CIR totiž udává "garantované minimum", zatímco parametr EIR vyjadřuje to co může být při momentálním dostatku kapacity přeneseno "nad CIR". Často je takováto přípojka označována jako přípojka s rychlostí 64 kbps a CIR ve výši 50 % (tj. je garantována propustnost  na úrovni 50 procent přenosové rychlosti 64 kbps). Chování takovéto "64 kilobitové" přípojky je v praxi poměrně blízké chování přípojky s vyhrazeným spojem (s vyhrazenou kapacitou) 64 kbps,. ale cena obvykle vychází příznivější.

Například Internet OnLine nabízí takovouto 64 kbps přípojku s CIR = 50% za měsíční paušál 13900,- Kč, který se ale týká pouze místního připojení (tj. v rámci obce). Při větších vzdálenostech cena roste, při vzdáleném připojení (ale stale ještě v rámci UTO) měsíční paušál činí 17 900,00 Kč, a při připojení za hranicemi UTO roste až na částku 21 900,00 Kč. Dalším příkladem může být služba World Business Frame Relay společnosti World OnLine, v ceně 15900,- Kč za přípojku na Frame Relay o rychlosti 64 kbps.

V praxi je ale třeba dávat pozor na to, že přípojky Frame Relay mohou být prezentovány jako přípojky s určitou "nominální rychlostí", ale garantované rychlost (vyjádřená jejich parametrem CIR) může být nižší než poloviční. Díky tomu pak klesá cena, ale s ní i použitelnost linky. Například IOL má v nabídce dvě varianty FR přípojek 64 kbps, jednu s CIR 50% za již zmiňovaných 13900,- měsíčně, a druhou s CIR 25% za 9900,- Kč (uvedené ceny platí pro "místní" provedení). Skutečná přenosová rychlost, dosahovaná na FR přípojce 64 kbps s CIR 25% pak může být kdekoli v rozsahu od 16 kbps do 64 kbps. Jde tedy o lepší řešení než pevná linka (s vyhrazenou kapacitou) 16 kbps, ale na druhou stranu horší než pevná linka s vyhrazenou kapacitou 64 kbps, a dokonce i horší než FR přípojka 64 kbps s CIR 50%. Ostatně, proto je také při nižším CIR nižší celková cena.

 

Na závěr je vhodné konstatovat, že výrazným současným trendem, hlavně u pevných přípojek s vyššími rychlostmi, je individuální přístup k zákazníkům včetně individuálního stanovování ceny. To znamená, že příslušní provideři vůbec nezveřejňují své ceníky, resp. nemají "katalogové" ceny, a místo toho každému zákazníkovi připravují specifickou nabídku šitou na míru jeho potřebám. Tato praxe samozřejmě dále komplikuje jakákoli srovnávání nabídek i vyslovování obecnějších závěrů o trendech a pohybech cenových hladin.