Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v prosinci 2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b1200003.php3

Jaké jsou hnací síly konvergence?

Ekonomické aspekty fungování přenosových sítí jsou samozřejmě velmi důležité , ale nejsou zdaleka jedinými faktory, které ovlivňují současnou konvergenci. Ta má ještě celou řadu dalším motivujících faktorů, mj.:

  • pokroky v technologické oblasti - v oblasti technologií dochází k opravdu výrazným pokrokům, které se projevují zejména tím, že se neustále zvyšují dostupné (či nově realizované) přenosové kapacity. To následně působí i na cenu takovéto přenosové kapacity, která se tím snižuje, resp. stává se lacinější a limitně by mohla být úplně zdarma. Ilustrativním příkladem může být technika DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), která i na existujících optických vláknech umožňuje přenášet několik signálů současně a nezávisle na sobě - čímž dochází ke zmnohonásobení přenosová kapacity již instalovaných optických kabelů. Technologický pokrok se ovšem týká i celé řady dalších oblastí - je možné budovat mobilní sítě podporující plnou mobilitu svých uživatelů. Je možné konstruovat výkonná koncová zařízení stále menších fyzických rozměrů, která umožňují využívat stále více služeb pomocí tohoto jediného (čím dál tím univerzálnějšího) zařízení atd..
  • pokroky v regulačním prostředí - jedním z důvodů, proč tradiční svět telekomunikací jen velmi pomalu a neochotně reaguje na změny, je jeho původně monopolní prostředí, navíc podléhající direktivní regulaci státu. V současné době ale vrcholí snahy o změnu monopolního prostředí v telekomunikacích na plně tržní prostředí, skrze deregulaci a liberalizaci, což následně otevírá dveře ke vstupu dalších (alternativních) operátorů na telekomunikační trh. S příchodem konkurence pak přestává platit, že trh je řízen nabídkou, a začíná naopak být řízen poptávku - neboli tím co uživatelé chtějí.
  • měnící se požadavky uživatelů - ti již nepožadují pouze základní hlasové služby (telefonování) a základní datové služby (přenos souborů,. pošta atd.). Jejich požadavky stále více zahrnují celou širokou škálu včetně podpory multimédií, přenosů v reálném čase a nových služeb typu Video On Demand. Výrazně rostou i požadavky na celkovou přenosovou kapacitu (směrem k tzv. širokopásmovému přístupu) a také požadavky na jednotné poskytování těchto služeb - skrze jednu technologickou platformu (přípojku) i od jediného poskytovatele. Zvyšuje se také požadavky uživatelů na dostupnost služeb v místě i čase, což způsobuje velký vzrůst poptávky po mobilních službách.
  • rostoucí společenská poptávka - telekomunikace byly ještě nepříliš dávno chápány jen jako jedno z odvětví průmyslu, byť s velkým významem a důležitostí. V poslední době se ale spolu s informačními technologiemi stávají telekomunikace doslova prioritou, protože čím dál tím více lidí si uvědomuje že právě v nich je skryt zdaleka největší potenciál dalšího růstu, doprovázený výraznými změnami v celé společnosti. Jde o trend budování tzv. informační společnosti, v rámci kterého se telekomunikace jako "enabling factor" (umožňující faktor) stávají objektem veřejného zájmu a dokonce i politiky (což se projevuje zejména tlaky na co největší liberalizaci, snižování cenové hladiny telekomunikačních služeb atd.).
  • snaha o co největší efektivnost - v liberalizovaném prostředí, kde skutečně působí konkurence, vznikají velké tlaky na vyšší efektivnost všech subjektů které mezi sebou soutěží. Konvergence síťové infrastruktury přitom může významným způsobem napomoci efektivnosti, protože budovat, provozovat a hlavně spravovat jednu infrastrukturu místo dvou je samozřejmě jednodušší a lacinější než udržování dvou samostatných infrastruktur s odlišnými koncepcemi.