Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 32/98, v roce 1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a832k170.php3

Dva gentlemani, oba on-line

Servery s odlehčeným pohledem na dnešní svět, a to vzájemně se doplňující

Titulní stránka gentlemanova serveru

Ve čtvrtek 25.6 se v útulných prostorách baru knihkupectví Krakatit odehrál skromný start zajímavého nového projektu. Zasvěceným jistě napoví seznam zúčastněných: O. N. z NP, M. N. od N. P., překladatel J. K. s dcerou, M. C. z R., P. K. z SWN, T. V. z IS, M. C. z Č., Myšička (to je ta starší). Neméně zajímavý byl i výčet nedostavivších se: soudní znalec V. S., poradce J. V., D. J. z L. ani M. L. z Ch. Pro méně zasvěcené: šlo o start nového serveru www.gentleman.cz.

Nemáte s kým?

O tom, co znamená "být gentlemanem", mohou mít různí lidé různé představy. Někdo si s pojmem gentlemanství spojuje vybraně distingvované chování a všeobecnou zdvořilost a úctu k člověku, zatímco jiní si vše vykládají ve světle obdivu k něžnému pohlaví, ale možné jsou jistě i četné další interpretace. Osobně si nejsem zcela jist, co přesně měl na mysli pan Ivan Straka, redaktor Softwarových novin, když pasoval sám sebe do role píšícího gentlemana. Možná to bude tím, že sám jeho Deníčky nečtu - ale dovedu si představit, že se najde hodně lidí, kteří otevřou seriózní počítačové periodikum (Softwarové noviny), a s chutí si v něm přečtou něco, co by zde nezasvěcený nejspíše vůbec nehledal. Zájemci o zážitky a názory pana Straky však dnes již nejsou odkázáni jen na zmíněné Softwarové noviny v tištěném či internetovém vydání - dnes lze postřehy gentlemana Straky nalézt i na samostatném specializovaném serveru Gentleman, s příhodnou adresou www.gentleman.cz.

Zmíněný gentlemanský server přitom není jen individuální exhibicí jednoho autora, ale je zřejmě otevřen i dalším autorům, kteří by chtěli prezentovat světu poněkud odlehčenější pohled na svět - svědčí o tom i fakt, že příspěvky na hlavní (titulní) stránce jsou skutečně od více různých lidí. Jinak ale o celkovém "duchu" nového serveru asi dobře vypovídají texty, které najdete na dnešním prvním obrázku.

Obsahem nového "gentlemanského" serveru však nejsou jen literární dílka poněkud specifického zaměření - najdete zde i další rubriky typu seznamu akcí či krátkých zpráv, a dokonce také rubriku umožňují hledat partnery na společné návštěvy akcí všeho druhu (viz druhý obrázek). Pod technickou realizací nového serveru je podepsána firma Internet Servis, což bohužel znamená jednu nepříjemnou věc: pokud si gentlemanovy stránky čtete v Internet Exploreru verze 4, můžete zapomenout na šikovnou možnost off-line čtení, kterou tento browser nabízí.

Co si o všem myslí antigentleman?

Tak jako tištěná verze gentlemanových deníčků nejspíše vyvolává široké spektrum ohlasů, od silně odmítavých až po do nebe vychvalující, je i on-line verze gentlemanových zážitků a postojů nutně zdrojem různorodých reakcí. Našel se i člověk, který považoval za nutné vytvořit si virtuální proti-identitu, a nazvat sám sebe antigentlemanem. Veřejnost oslovuje prostřednictvím Světa namodro, kde zřejmě nemá problémy se získáváním dostatečného prostoru pro svá vyjádření. Svou skutečnou identitu skrývá, ale díky možnostem Internetu jej lze snadno kontaktovat, na adrese antigentleman@post.cz. Některé z jeho prvních postřehů vidíte na dnešním třetím obrázku.