Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 12/98, v roce 1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a812k170.php3

Plzeňský Prazdroj na Internetu

WWW prezentace plzeňského pivovaru a jeho světoznámých produktů

Domovská stránka Plzeňského Prazdroje

O tom, co pro náš národ znamená pivo, a navíc plzeňské, se snad není třeba podrobněji rozepisovat - všechno podstatné bylo ostatně vyřčeno a mnohokráte podrobně rozvedeno v nejrůznějších hospodách, hospůdkách i jiných lokálech, při nejrůznějších příležitostech. Vděčné téma lahodného moku a jeho konzumace samozřejmě nezaniklo ani s nástupem moderních informačních technologií, možná právě naopak. Když u nás začaly vznikat první WWW stránky, bylo samozřejmě jen otázkou času, kdy se objeví první stránky, specificky věnované této pěnivé tématice. Po prvních nesmělých pokusech o oficiální i neoficiální "národní" pivní stránky nutně muselo dojít k určité specializaci, v rámci které se na českém Internetu samostatně prezentují jak nejrůznější spolky konzumentů piva, tak i jeho jednotliví výrobci. No a mezi pivovary s vlastním WWW serverem a vlastní důstojnou WWW prezentací skutečně nemůže chybět ten, před kterým prý salutoval i sám generál George Patton, osvoboditel Plzně.

Je libo dvanáctku?

Zajímavostí WWW expozice Plzeňského Prazdroje je fakt, že ji najdete v identické podobě jak na adrese http://www.pilsner-urquell.cz, tak i http://www.pilsner-urquell.com, v obou nejprve případech v češtině (s možností následného přepnutí do anglické nebo německé podoby). Další WWW prezentaci "plzeňského" pak lze najít i na adrese http://www.pilsner-urquell.de (jen v němčině, a se zcela jiným obsahem).

Domovskou stránku plzeňského Prazdroje vidíte na dnešním prvním obrázku, ze kterého je také patrná celková struktura nabídky. Najdete zde historii piva a pivovarnictví v Plzni, včetně popisu technologického vývoje v oblasti výroby piva. Nezapomnělo se ani na plzeňské Pivovarnické muzeum, na ukázky z Knihy návštěv pivovaru (s obrázky nejslavnějších hostů), a podrobně popisovány jsou i jednotlivé návštěvní trasy, po kterých se chodí na exkurzi po slavném pivovaře. Nosnou částí WWW expozice však samozřejmě musí být samotné produkty plzeňského pivovaru, neboli jednotlivé druhy piva. Těm jsou věnovány samostatné stránky, příklad vidíte na druhém obrázku. S výrobou, a hlavně s odbytem piva pak souvisí i hospodářské výsledky plzeňského pivovaru. Úryvek z nich můžete vidět na třetím obrázku, a můžete si z něj samo učinit vlastní představu o tom, kolik se u nás vypije které druhu plzeňského piva (i jak to vypadá s absolutními i relativními objemy jednotlivých druhů, pokud jde o export).

Kolik čeho vypijeme a vyvezeme

Ze zajímavostí bych se rád zmínil alespoň o tom, jak Plzeňský Prazdroj sponzoruje nás fotbal - ostatně, kdo by neslyšel o naší Gambrinus lize (dříve první fotbalové lize). Podrobnosti o vztahu mezi Prazdrojem a naším fotbalem můžete najít na samostatných WWW stránkách, věnovaných sponzoringu (viz též nabídka na prvním obrázku). Z faktů, které zde jsou uvedeny, si dovolím ocitovat výrok jednoho sportovního lékaře, který se příznivými zdravotními vlivy pití plzeňských piv zabývá již více než 20 let. Jeho stanovisko dokládá starou známou pravdu o tom, že plzeňské pivo je vlastně medicína: "Desítka Gambrinus vzhledem k přítomnosti hořčíku, fosforu, draslíku a dalších stopových prvků je svým složením nejlepším iontovým nápojem pro sportovce, který má jen jedinou maličkou chybu - je v něm trochu alkoholu,".