Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 50/97, v roce 1997
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/axxxk170/a750k170.php3

Pavučinový úsměvník

Velká databáze vtipů, řazených podle kategorií i podle abecedy. Snaží se uchovat, setřídit a zpřístupnit nejkrásnější klenoty z oblasti humoru. Počítá s příspěvky nejširší veřejnosti a obsahuje také bohatý seznam odkazů na další zdroje zabývající se humorem.

Domovská stránka

Blíží se konec kalendářního roku, s ním i Silvestr plný bujarého veselí a oslav. Rád bych vám v této souvislosti představil jeden zajímavý internetový zdroj, který by právě koncem roku mohl přijít velmi vhod - ale jistě nejen koncem roku. Nejde o žádnou žhavou novinku, ale o server, který je v provozu už skoro dva roky, konkrétně od apríla roku 1996. Za dobu své existence však tento zdroj již stačil šikovně "vyzrát" a shromáždit velmi zajímavý obsah - jde totiž o databázi vtipů jménem Pavučinový úsměvník, která vznikla z určité zárodečné sbírky (přeložené z angličtiny), a postupně "bobtnala" díky vtipům, které do ní může kdokoli zaslat. Dnes už je Pavučinový úsměvník poměrně rozsáhlý, a milovníci humoru si v něm zcela jistě přijdou na své. Jediný statistický údaj, který se mi podařilo nalézt, byl z konce roku 1996, kdy úsměvník obsahoval kolem jednoho tisíce vtipů.

Přehled kategorií

Domovskou stránku úsměvníku vidíte na dnešním prvním obrázku, ze kterého je patrné i třídění vtipů v databázi - podle kategorií, podle abecedy i podle data. Podrobnější představu o obsahu nabízí seznam kategorií, který vidíte na druhém obrázku.

Na třetím obrázku pak vidíte úryvek ze seznamu příspěvků v jedné konkrétní kategorii (vtipy o počítačích), ze kterého je patrné že se zde vyskytují i "klasické" počítačové parodie (typu přechodu z programů Girlfirend na Wife). Konkrétní ukázku dvou krátkých vtipů pak vidíte na čtvrtém obrázku.

Obsah Pavučinového úsměvníku se dnes rozrůstá především díky příspěvkům čtenářů. Ti mohou zasílat své vtipy anonymně (ale samzřejmě se mohou i podepsat), a jejich příspěvky prochází subjektivním posouzením autorů - ti si vyhrazují právo nezařazovat vtipy příliš urážlivé, vulgární, morbidní, s rasistickým podtextem a podobně nechutné.

Přehled vtipů z jedné kategorie

Další užitečnou částí Pavučinového úsměvníku jsou odkazy na obdobně zaměřené zdroje - viz domovská stránka na prvním obrázku, odkaz s nápisem "Odkazy na další humorníky, žertovníky, vtipníky a srandovníky". Mezi těmito odkazy najdete například i odkaz na Vtipoidní databázi pana Palounka (pro MS Windows), která také obsahuje pořádnou dávku vtipů včetně kreslených. Navíc jde o freeware, který si můžete stáhnout k sobě a prohlížet přímo na svém počítači, v době kdy jste odpojeni od počítače.

Ukázka vtipů

Autorem Pavučinového úsměvníku je pan Zdeněk Martínek.