Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 34/95, 20. prosince 1995
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a95/a534k140.php3

Napište si Ježíškovi ... po Internetu

Konec každého roku je vždy ve znamení svátků míru a pokoje, lásky a porozumnění - svátků vánočních. Proto i v tomto závěrečném dílu prvního ročníku Toulek poněkud změníme téma, a navodíme si trochu vánoční atmosféry. Pokusím se vám ukázat alespoň něco z toho, jak tradice vánočních svátků zdomácněla i v Internetu, a hlavně jak se dá prostřednictvím Internetu napsat přímo Ježíškovi. Nevěříte?

Ne nadarmo se o Internetu říká, že je báječným místem pro hraní. Však se v něm také dá mnoho zajímavých věcí, které lidé zřídili a provozují z čirého fandovství, z nadšení pro věc, či z jiných „neziskových" důvodů. V poslední době se ale Internet stále více stává i místem podnikání - tedy místem, kde se přímo či nepřímo vydělávají peníze, a kde tedy věci fungují i na běžném komerčním principu. No a přesně totéž platí i o vánocích a vánočních tradicích v Internetu. Najdete zde mnoho zajímavostí, které potěší kdekteré srdíčko zjihlé časem vánočním, které popřejí všechno nejlepší, nebo alespoň pomohou navodit vánoční atmosféru či poinformují o vánočních tradicích a souvisejících věcech, a přitom jsou zcela zadarmo. Stejně tak zde ale najdete i ryze komerční služby - zejména četné nabídky zasilatelských firem, které prostřednictvím Internetu nabízí své vánoční zboží, patřičně „zabalené" do vánočně laděných WWW stránek. Nechybí ovšem ani nabídky na zaslání individuálně upravených vánočních pozdravů, přímo od Ježíška, na vámi zadanou adresu (za cenu několika málo dolarů). Je toho opravdu velmi mnoho, co bych vám rád ukázal a co opravdu stojí za shlédnutí, ale vzhledem k omezenému rozsahu této rubriky to opravdu nejde. Proto jsem musel vybrat jen velmi malý vzorek.

Začněme tedy psaním Ježíškovi. Zde jsem požádal o spolupráci svého osmiletého syna, kterého možnost napsat Ježíškovi elektronickou cestou, prostřednictvím Internetu, okamžitě zaujala. Ani mu to nepřipadlo nějak zvláštní, a hned si napsal o Lego. Poněkud hůře již akceptoval představu, že Ježíšek má hned několik různých adres, a že jednou se mu píše do Finska, jednou do Norska, a jindy zase přímo na Severní pól. Nakonec přistoupil na existenci více kontaktních míst pro dopisování s Ježíškem, ale svou objednávku přesto raději pojistil ještě i tradičními postupy - lístečkem za okno. Inu, na počítače se zřejmě nelze absolutně spoléhat.

Nejprve jsme tedy psali Ježíškovi přímo na Severní pól - jak můžete vidět na dnešním prvním obrázku [GIF1, URL1], stačilo zde vyplnit jednoduchý, předem připravený formulář, a napsat své přání. Předběžná odpověď došla obratem (vidíte ji na druhém obrázku [GIF2]), objednaná krabice Lega zřejmě dorazí až přímo pod stromeček. Na druhém obrázku stojí za povšimnutí i skutečnost, že Ježíšek poznal ze které země dopis dostal, a do své odpovědi zařadil i české přání veselých vánoc.

Dalším Ježíškem, kterému jsme napsali, byl Ježíšek norský. Jak si můžete přečíst na dnešním třetím obrázku [GIF3, URL3], ve Skandinávii zřejmě nejsou tak úplně zajedno v tom, kde vlastně Ježíšek sídlí. Podrobnosti se můžete dozvědět na dalších stránkách, na které se tato úvodní stránka odkazuje, my jsme však šli přímo k věci, a dostali se ke stránce na čtvrtém obrázku [GIF4, URL4]. Na něm vidíte Ježíškovu podací pošta, jeho příležitostné razítko, a samozřejmě také formulář dopisu Ježíškovi. Odpověď (viz pátý obrázek [GIF5]) přišla dosti strohá - zřejmě Ježíšek spěchal, aby stihl doručit všechny objednané dárky. Pokud nevíte, co je na malé fotografii na pátém obrázku, je to sám Ježíšek s pytlem dárků na zádech, pospíchající lehce zasněženou zimní krajinou.

Další Ježíšek, kterému jsme napsali, byl Ježíšek finský. Jeho formulář s dopisem se do dnešního výběru obrázků již nevešel, ale jeho odpověď ano, protože opravdu stojí zato (viz šestý obrázek [GIF6]). Budete-li se chtít vydat za finským Ježíškem, začněte na adrese http://www.mofile.fi/ [GIF].

http://www.halcyon.com/dboling/xmas/xmas.html
http://www.christmasgifts.com/weblinks.htm
http://www.auburn.edu/~vestmon/christmas.html
http://www.io.org/~knights/xmas.htm
http://users.aol.com/millerware/santa.html
Z mnoha vánočních míst v Internetu jsme pak také navštívili jedno, které je sympatickým kompromisem mezi „komerční" a „nekomerční" vánoční nabídkou. Domovskou stránku serveru s příznačnou doménovou adresou „www.christmas.com" vidíte na dnešním sedmém obrázku [GIF7]. Další stránky tohoto serveru pak nabízí celou řadu zajímavých informací o vánocích a vánočních tradicích - například na osmém obrázku [GIF8] vidíte velmi přesně, kolik měsíců, dní, hodin, minut a sekund ještě zbývá do vánoc (přesněji zbývalo v okamžiku, kdy jsem obrázek snímal). Dále se zde můžete dozvědět například i to, jak popřát „Šťastné a veselé" v 33 jazycích (čeština mezi nimi nechybí), a také něco o vánočních tradicích na různých místech Evropy - malý úryvek s tím, co si našich vánočních tradicích myslí v zahraničí, vidíte na devátém obrázku [GIF9].

Pokud se rozhodnete sami vydat do Internetu, za vánočními motivy, zkuste začít na některé z adres v následující tabulce. Jsou to samé seznamy odkazů na WWW stránky s vánoční tematikou. Hezké vánoce, a bohatého Ježíška!


Seznam obrázků:

 1. Dopis Ježíškovi na severní pól
 2. ... a odpověď ze severního pólu, s přáním i v češtině
 3. Ježíšek přichází z Norska
 4. Dopis norskému Ježíškovi
 5. ...a jeho odpověď
 6. Pohlednice od finského Ježíška
 7. Jedna z domovských stránek Ježíška
 8. Kolik zbývalo do Štedrého dne
 9. Naše vánoční tradice, ze zahraničního pohledu
 10. Domovská stránka finského Ježíška
 11. Dopis finskému Ježíškovi
 12. Santa Claus nalezen až v daleké Californii!!
 13. ... a jeho poštovní adresa
 14. Další čítač času, který zbývá do příštích vánoc
 15. Vánoční pozdravy ve více jak 33 různých jazycích
 16. Další Ježíškova domovská stránka
 17. Nevíte jaký dárek koupit k vánocům? Nechte si poradit!
 18. Nechte si poradit přímo od Ježíška!
 19. Seznam odkazů s vánoční tematikou
 20. Objednejte si dopis od Ježíška - tentokráte placený
 21. Nakupujte vánoční dárky po Internetu!
 22. Vítejte na Severním pólu!
 23. ASCII vánoce
 24. Ježíšek a jeho sáně formule 1