
Vzájemné propojování sítí a RM ISO/OSI
V minulých dvou dílech našeho seriálu jsme se zabývali možností vzájemného propojování počítačových sítí na různých úrovních vrstvového síťového modelu. Ukažme si nyní, jak se k této problematice staví referenční model ISO/OSI.
![]() |
Síťová vrstva referenčního modelu ISO/OSI se pak člení na tři podvrstvy, a to (viz obr. 41.2.):
![]() |
- podvrstvu přístupu k podsíti (subnet access sublayer), používající protokol SNDAP (SubNetwork Dependent Access Protocol),
- podvrstvu přizpůsobení podsítě (subnet enhancement sublayer), s protokolem SNDCP (SubNetwork Dependent Convergence Protocol),
- podvrstvu řízení vzájemně propojených podsítí (internet sublayer), s protokolem SNICP (SubNetwork Independent Convergence Protocol)
Podvrstva přístupu k podsíti, která je z těchto tří podvrstev nejnižší, má na starosti to, co jsme až doposud přisuzovali celé síťové vrstvě jako takové - tedy především směrování jednotlivých paketů či datagramů - ovšem pouze v rámci jedné konkrétní podsítě (viz obrázek 41.3.), kde platí stejná pravidla pro směrování, kde se používají stejné adresy, kde jsou k dispozici stejné přenosové služby atd.
![]() |
Pro nejvyšší podvrstvu se pak všechny podsítě "tváří" stejně. Podvrstva řízení vzájemně propojených sítí pak již může zajišťovat vše, co je potřeba k doručování jednotlivých paketů až k jejich konečnému příjemci - včetně jejich průchodu skrz jednu či několik mezilehlých sítí prostřednictvím existujících propojovacích zařízení (IS, Intermediary System).
Pro správné pochopení smyslu prostřední podvrstvy, tedy podvrstvy přizpůsobení podsítě, je vhodné si poněkud upřesnit, v čem mohou spočívat odlišnosti jednotlivých sítí resp. podsítí, a jak se projevují.
Představme si jako příklad dvě lokální sítě, propojené prostřednictvím veřejné datové sítě na bázi doporučení X.25. Jedním z nejmarkantnějších rozdílů zde bude již samotná povaha přenosových služeb na úrovni síťové vrstvy. Zatímco lokální sítě budou nejspíše používat nespojované (connectionless) služby, síť na bázi X.25 používá spojovaný (connection-oriented) mechanismus virtuální okruhů. Při přenosu jednotlivých datagramů z jedné lokální sítě do druhé je pak nutné pro každý z nich vždy znovu zřídit nový virtuální okruh, a po přenesení datagramu jej zase ihned zrušit (případně ještě chvíli počkat, zda nebude záhy požadován přenos dalšího datagramu, pro který by se již vytvořený virtuální okruh dal ještě využít). Jde tedy vlastně o emulaci mechanismu datagramové služby prostřednictvím mechanismu virtuálního okruhu, kterou zajišťuje právě podvrstva přizpůsobení podsítě.
Další možnou odlišností je maximální velikost datových paketů resp. rámců v jednotlivých podsítích. Například sítě na bázi X.25 umožňují, aby datový rámec měl až 32768 bitů, zatímco sítě typu Ethernet (resp. IEEE 802.3) připouští rámce jen do velikosti 12144 bitů, ale například sítě typu Token Bus (resp. IEEE 802.4) mohou přenášet rámce velikosti až 65528 bitů.
![]() |
Další odlišnosti mezi jednotlivými podsítěmi se týkají například odlišného způsobu adresování a formátu adres, používaných v jednotlivých podsítích, mechanismu řízení toku dat a předcházení stavu zahlcení, zajišťování správy, hlášení nestandardních situací atd.
Podvrstva řízení vzájemně propojených sítí, nejvyšší ze tří podvrstev síťové vrstvy, může být koncipována tak, aby své bezprostředně vyšší (tj. transportní) vrstvě poskytovala služby buď spojovaného, nebo naopak nespojovaného charakteru. V současné době se však i v rámci referenčního modelu ISO/OSI, původně orientovaného výhradně na služby spojovaného charakteru, prosazuje spíše nespojovaná varianta. Organizace ISO přijala dokonce normu ISO 8473, definující protokol podvrstvy řízení vzájemně propojených podsítí (protokol SNICP, viz výše). Tento protokol, známý též jako ISO Internet Protocol či jen ISO-IP, totiž předpokládá právě nespojovaný charakter poskytovaných přenosových služeb. Je nezávislý na konkrétním charakteru podsítě, a je schopen zajistit jak transparentní, tak i netransparentní fragmentaci, směrování, řízení toku atd. Je do značné míry inspirován obdobným protokolem IP (Internet Protocol) ze soustavy protokolů TCP/IP.