Rozhovor se mnou,
odvysílal Český rozhlas, 15.4.2013
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b13/b0415003.php3

Rozhovor pro Lidovky.cz, 15.4.2013


Jsme na dohled vyspělým zemím

Revoluce v cenách volání - Všichni tři operátoři během tří dnů zpřístupnili lidem neomezené volání

Se zlevněním neomezeného volání a SMS jsme se přiblížili světu, míní odborník na telekomunikace Jiří Peterka. Tím podle něj končí „orientální“ handlování o lepší podmínky volání.

* LN Myslíte si, že nabídka nových tarifů vychází z globálních strategií mateřských firem, nebo operátoři reagují na blížící se vstup nových hráčů na trh?

V případě Telefóniky vnímám změnu jako jejich proaktivní reakci na brzký příchod virtuálních operátorů. Zkrátka si spočítali, že pro ně bude lepší, když sami a dopředu udělají určité kroky, stále ještě ve vlastní režii, než když k nim budou přinuceni v důsledku nápravných opatření na relevantním trhu. Naproti tomu u Vodafonu a T-Mobilu mi přijde, že byli zcela zaskočeni a reagovali v tzv. panickém módu.

* LN Jde podle vás o dohodnutý postup mezi operátory, nebo opravdu Telefónica všechny zaskočila a předběhla?

Soudě podle reakcí T-Mobilu a Vodafonu si nemyslím, že by to byl dopředu dohodnutý a připravený postup. Spíše jsem přesvědčen, že se Telefónica v jistém smyslu utrhla a ostatní ji teď musí, byť se skřípěním zubů, následovat.

* LN Operátoři přiznávají, že skončila doba retenčních nabídek. Myslíte, že je opravdu konec přetahování klientů pomocí slev?

Tomu konci retenčních nabídek jsem opravdu rád. Vždyť to bylo nedůstojné a fungovalo to jak na nějakém orientálním tržišti. Na druhou stranu přetahování operátorů o zákazníky určitě neskončí, ale bude pokračovat dál - jen korektními a důstojnými způsoby. Nebo v to alespoň doufám.

* LN Bude to z hlediska zisku pro operátory výhodné? Budou si nové „flat“ tarify zřizovat i lidé, kteří třeba dosud provolali kolem 500 korun za měsíc?

Nejsem si jist, zda na to znají odpověď sami operátoři, kteří takovéto věci určitě pečlivě propočítávají. V tuto chvíli reagovali proto, aby zabránili budoucímu prudkému poklesu svých výnosů a zisků. Jejich reakce ale může vést i k tomu, že jim výnosy naopak stoupnou, pokud se lidé přestanou omezovat a počítat každou minutu a korunu.

* LN V jakých dalších oblastech by si mohli operátoři zlevnění vykompenzovat?

Neviděl bych to jako kompenzaci, protože operátoři nejsou charitou, a pokud mají možnost vydělávat ještě někde jinde, využijí ji nezávisle na tom, zda někde začnou vydělávat méně. Nicméně jako další významný zdroj výnosů pro mobilní operátory bych viděl mobilní platby. To je segment, do kterého již intenzivně pronikají.

* LN Jak dlouho bude trvat, než především Vodafone a T-Mobile ještě přecení své nabídky a portfolia?

Zde bych věřil původním odhadům samotných operátorů. Třeba Vodafone původně mluvil o konci května, T-Mobile o příštích dnech. Ale neočekávám už nějaký výraznější pokles, spíše jen jakési dočištění a domyšlení toho, co se nyní řešilo v onom panickém módu.

* LN Operátoři tvrdí, že jsme již na úrovni ostatních zemí. Je tomu tak? Jak si čeští operátoři stojí v nabídce levnějších tarifů?

Konkrétní srovnání jsou složitá, protože jednotlivých faktorů je velké množství. Intuitivně si myslím, že alespoň v neomezených tarifech jsme se už přiblížili na dohled cenám obvyklým ve vyspělejším zahraničí. Ale stále ještě zůstává prostor pro další pokles cen, jak dokládá i situace v tuzemském segmentu firemních zákazníků.

* LN Zdá se, že z hlediska cen za volání a SMS se již blížíme dnu. Přijde teď cenový boj u dat?

U mobilních dat očekávám podstatně větší odpor stávajících mobilních operátorů. Již jen proto, že nastupující virtuálové jim budou konkurovat především v hlasových službách, ale v těch datových to budou mít těžší. Je to ostatně dobře vidět i na tom, že nynější změny přinesly zlevnění jen u hlasových služeb, ale nikoli u těch datových. A třeba Telefónica dokonce omezila svůj vlajkový datový balíček Internet v mobilu XXL. Ten měl doposud neomezený FUP. Nově, tedy od oznámení nových tarifů, už je omezen jen na 30 GB.