Rozhovor se mnou,
vyšlo v časopise Týden, 14.4.2013
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b13/b0414001.php3

Rozhovor pro Týden, 14.4.2013


Expert na volání: Neomezeného tarifu se jen tak nezbavíte

Kdo chce volat neomezeně, nemá na co čekat, komentuje nové tarify mobilních operátorů odborník na telekomunikace Jiří Peterka. Bude volání v Česku dál zlevňovat? Vyplatí se přecházet mezi operátory? A na co si dát pozor? I na to Jiří Peterka odpovídal v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Na konci týdne všichni tři hlavní hráči na českém mobilním trhu výrazně zlevnili své služby. Bude tento trend ještě pokračovat?

Myslím si, že ne, alespoň po nějakou dobu, řekněme několik měsíců. Další krok bych možná viděl až s příchodem čtvrtého operátora, který bude stavět vlastní síť. Pokud tedy přijde. Teď došlo k poklesu na nižší cenovou hladinu, na které se srovnali všichni tři operátoři, a na této hladině zůstanou.

Jak si nyní ceny volání v Česku stojí například v evropském srovnání?

Pořád je to o něco dražší, v zahraničí jsou ještě výhodnější nabídky. Samozřejmě to spektrum je hodně široké, ale v zásadě jsme se teď přiblížili takovému rozumnému středu Evropy.

Je tedy pořád kam zlevňovat?

Ano, je. A možná nejlepším důkazem toho jsou současné tarify našich operátorů pro velké firemní zákazníky, které jsou ještě nižší. To dokazuje, že prostor pro zlevňování je.

Teď pojďme přímo k zákazníkům - doporučil byste jim rovnou "skočit" po nových tarifech, nebo mají ještě počkat, zda nezlevní i služby, které už mají třeba nyní ve smlouvě?

Já bych ještě počkal, ale jde o to, jaký chtějí tarif. Pokud chtějí ten neomezený, už asi není na co čekat. Pokud by chtěli tarif za menší peníze, tam může podle mě ještě k určité změně dojít.

Pokud byste porovnal nabídku Telefóniky, T-Mobilu a Vodafonu, jsou v tuto chvíli srovnatelné, nebo se vyplatí za neomezenými tarify přecházet mezi operátory?

Kvůli neomezeným tarifům se to podle mě nevyplatí, protože si jsou plus minus rovny. Jsou tam jen drobné detaily třeba v objemu dat mezi Telefonikou a Vodafonem. Je to na zvážení každého, zda mu to za to stojí. Pro mě by to třeba důvod k přechodu nebyl.

Pro koho jsou neomezené tarify vůbec vhodné - lze říct od jaké provolané částky?

To je těžké říct. Záleží na tom, jak máte třeba dlouhé, nebo naopak krátké hovory, jak to operátor zpoplatňuje. Nejrozumnější metoda je vzít si svých pár účtů několik měsíců zpátky, podívat se na uskutečněná volání a zkusit si spočítat, kolik by stály s novým tarifem. Existují i srovnávače, které to dělají nahrubo, ale ručně se to spočítá nejlépe.

Je něco, na co by si zákazníci měli dát pozor - například nějaké skryté podmínky u neomezených tarifů, které by je později mohly ve vyúčtování nemile překvapit?

Jde hlavně o úvazky. Operátoři šli dolů s cenou podle mého názoru hlavně proto, že se bojí příchodu virtuálních operátorů. Takže to hlavní, co chtějí, je uvázat si zákazníky. Za to jim poskytují určité zvýhodnění, které se teď ukazuje jako poměrně velké. Určitě bych si dával pozor na dvouletý úvazek, který si teď operátoři vynucují.

Takže případní virtuální operátoři mohou jít s cenami volání ještě mnohem níž?

To bude záležet na tom, jak dopadnou nápravná opatření, která teď chystá Český telekomunikační úřad. On nařídí dosavadním operátorům, aby těm virtuálním otevřeli dveře, a přitom jim stanoví určité povinnosti. Myslím si, že Telefónica nějakým způsobem odhadla, jak to bude nastavené, a podle toho připravila neomezený tarif. To je jakýmsi vodítkem toho, jaká cenová hladina asi bude.

Jaká tedy bude role virtuálních operátorů?

Neviděl bych roli virtuálních operátorů v tom, že by dokázali nějak významně konkurovat v neomezených tarifech. Spíš bude u menších zákazníků, kteří provolají méně a o něž nyní velcí operátoři s vlastní sítí ztrácejí zájem.