Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v září 2002
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b02/b0900003.php3

Podstata nového konceptu

Když počátkem srpna přišel Telecom se svým novým konceptem komutovaného přístupu k Internetu, zdůvodnil jej právě citovaným rozhodnutí regulátora. Svým koncovým zákazníkům dokonce v pravidelném měsíčním vyúčtování napsal: "Na základě cenového rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu č. 03/PROP/2002 dochází od 1.10.2002 ke změně podmínek v poskytování služby Internet2002.

V čem tedy nový koncept skutečně spočívá? Má několik částí:

  • poplatek 47 haléřů (resp. 17 haléřů mimo špičku za minutu), který měl podle rozhodnutí regulátora platit alternativnímu operátorovi jako podíl na inkasované koncové ceně, se Telecom rozhodl přenést na zákazníka a o tuto částku zvýšit koncovou cenu účtovanou zákazníkem. To samozřejmě jen v případě, že by se jednalo o variantu připojení přes přístupový bod. Touto variantu tak ale Telecom efektivně zlikvidoval, a tím fakticky znemožnil internetovým providerů přestěhovat se do sítě alternativních operátorů.
  • těm internetovým providerů, kteří zůstanou připojeni k jeho síti, Telecom přestane vyplácet dosavadní provize (čímž je nutí přejít k explicitnímu účtování svým služeb přímo zákazníkům, viz výše citovaný návrat k dvousložkovému systému)
  • svým koncovým zákazníkům (uživatelům Internetu) bude Telecom nadále účtovat jen za služby své sítě (jen první složku). Proto modifikoval dosavadní tarif Internet 2002 tak, že již nezahrnuje samotný přístup k internetu (odpovídá jen první nákladové složce, ve výše uvedeném smyslu). Nominální výši tarifu však ponechal na stejné úrovni jako doposud - tj. to co dosud odváděl internetovým providerů si nyní ponechává sám. Navíc od 1.1.2003 Telecom odstranil u tohoto tarifu prakticky všechna další možná zvýhodnění (např. možnost využít jej v cenovém programu HOME INTERNET, možnost přikoupit si nadstavbové programy atd.)
  • vedle tarifu Internet2002 začne Telecom nabízet další "internetový" tarif, s názvem Internet Plus. Ten opět představuje jen první složku nákladů (pokrývá pouze služby sítě Telecomu, nikoli samotný přístup k Internetu), a je nominálně o něco nižší než tarif Internet2002: například ve špičce přijde každá z prvních 10 minut na 1,24 Kč, zatímco u Internet2002 na 1,40 Kč (u cenového programu HOME STANDARD). Současně je k tomuto tarifu nabízena, za příplatek 399,- Kč, možnost připojení bez omezení času o víkendech a svátcích, i dosavadní nadstavbové programy. Pro zákazníka je tento internetový tarif jednoznačně výhodnější, ale z pohledu internetových providerů má jeden podstatný háček: ten provider, který by chtěl poskytovat své služby jeho prostřednictvím, se musí připojit v příslušné lokalitě přímo na místní ústřednu Telecomu. Těch je v ČR 72, takže pokud by provider chtěl tímto způsobem poskytovat své služby po celém území ČR, musel by se připojit v těchto 72 bodech. To je, minimálně z časových důvodů (do 1.10.2002), zcela nereálné. Lze tedy očekávat, že celoplošnou možnost přístupu přes Internet Plus stihne k 1.10.2002 nabídnout pouze Český Telecom, skrze svůj Internet OnLine.