Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v lednu/únoru 2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b0001005.php3

Poskytování aplikačních služeb (část 4.)

Kdo jsou největší hráči?

Jak naznačuje samostatný box, na poskytování aplikačních služeb se podílí celá řada kategorií různých subjektů - od samotných ASP (kteří "prodávají" koncovým zákazníkům), přes dodavatele aplikací (ISV), dodavatele vývojových řešení, poskytovatele připojení, až po provozovatele datových center.

V současné době je patrné, že do role subjektů ASP se dostávají zejména menší až velmi malé firmy, specializované na určitou oblast, resp. na provozování určitých aplikací. Zatím jde nejčastěji o "samostatné" subjekty, které vedle role ASP již nevystupují v žádné další roli - do budoucna ale lze zřejmě očekávat, že v roli ASP budou vystupovat i poskytovatelé připojení (ISP), kteří postupně zjišťují, že se samotným poskytováním připojení se nedokáží uživit, a musí poskytovat svým zákazníkům "něco navíc".

Nejvýraznější a nejvíce medializované jsou v současné době aktivity subjektů v pozici dodavatelů vývojových platforem, které se typicky rekrutují z řad velkých softwarových producentů. Tito producenti stále častěji zavádějí různé specializované programy, kterými se snaží vycházet vstříc potřebám subjektů ASP a zejména subjektům v roli ISV, kteří s jejich produkty vyvíjí příslušné aplikace.

Příkladem může být společnost Progress, která vyhlásila svůj program ASPEN (od ASP Enablement), v rámci kterého Progress dodává své vývojářské produkty (např. např. samotnou databází Progress, WebSpeed, Apptivity a další), v provedení které umožňuje snadný přístup na dálku).

Společnost Progress a její vývojářská platforma je ale příkladem řešení zaměřených na specializované (a tudíž i dražší) aplikace, poskytované na principu "pronájmu". na druhé straně existuje několik aktivit, zaměřených na dodávání základní platformy pro "univerzální aplikace" typu běžných kancelářských aplikací. Zde může být příkladem společnost Sun, která před časem zakoupila společnost Star Division i s jejím StarOfficem, a nyní jej chce nabízet ve formě tzv. StarPortalu - tedy vlastně v podobě hotového řešení pro subjekty ASP, které na jeho základě mohou budovat vlastní portály a nabízet provozování kancelářských balíků na dálku, odkudkoli v dosahu Internetu (řešení StarPortalu dokonce počítá s možností přístupu i z jiných než klasických počítačových platforem, například z mobilních telefonů či ze zařízení PDA).

Zajímavé je i postavení společnosti Microsoft. Ta poměrně dlouhou dobu neuznávala technické řešení, umožňující používat "na dálku" aplikace provozované v prostředí MS Windows. Šlo o již zmiňovanou technologii WinFrame společnosti Citrix, kterou Microsoft dlouho nebral na vědomí, a teprve velmi nedávno zahrnul její koncepci do svého produktu MS Windows Terminal Server (který byl vyvíjen pod kódovým označením Hydra). Důvodem zřejmě bylo lpění Microsoftu na jeho původní představě "plnohodnotného PC na každém stole". S postupem času ale Microsoft změnil svou základní strategii na "dávat lidem větší možnosti, skrze skvělý software běžící kdykoli, kdekoli a na jakémkoli zařízení", a v rámci této strategie zřejmě uznal i nevyhnutelnost přístupu k aplikacím na dálku, v rámci poskytování aplikačních služeb. Počátkem listopadu Microsoft ohlásil, že bude nabízet on-line verzi svých MS Windows, tedy v principu stejné řešení jaké představuje StarOffice ve StarPortalu firmy Sun - jednotlivé aplikace v rámci MS Office poběží na aplikačním serveru pod správou subjektu ASP, a uživatelé budou k těmto aplikacím přistupovat na dálku, prostředky MS Terminal Serveru a jeho klientů.

Vedle toho ovšem Microsoft již ohlásil také to, že připravuje svou vlastní technologickou platformu pro poskytování aplikačních služeb - bude se jednat o platformu Windows Distributed interNet Architecture (Windows DNA) 2000, která by zřejmě měla být dostupná někdy v příštím roce.