Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 36/96, 3. září 1996
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a96/a636k300.php3

Internet do kapsy, aneb: Inteligentní hromada s něčím navíc

Na mém stole nedávno přistálo nové CD-čko, s názvem „Internet do kapsy". Jde o bohatou a inteligentně uspořádanou sbírku freewaru a sharewaru, zaměřeného na Internet, a doplněnou mnoha zajímavými doplňky. Celé CD vydala firma DTP STUDIO s.r.o., která svým vydavatelským počinem „zabila" hned dvě mouchy jednou ranou - vyrobila produkt, který má sám o sobě šanci se dobře prodávat (stojí 349 Kč), a současně s tím se postarala i o velmi účinnou vlastní reklamu. Jako firma zabývající se také registrací sharewaru si totiž k popisu každého sharewarového programu, který je na CD-čku obsažen, přidala i nabídku že zprostředkuje jeho zaregistrování. Chytré, a nejspíše i hodně účinné.

Velmi chytré je ale i samotné uspořádání celé sharewarové kolekce, která tvoří hlavní náplň CD-čka. Nejde o žádnou velkou hromadu, na kterou by byly bezhlavě naházeny jednotlivé programy a zájemce o ně ponechán svému osudu a svým vlastním schopnostem a znalostem - ke každému programu je připojen výstižný popis (stručný, ale postačující pro získání vlastního názoru na to, o jaký program jde), dále snímek uživatelského rozhraní programu (aby byl vidět jeho celkový „image"), a pak také jeho hardwarové a softwarové požadavky. Nechybí ani informace o autorovi sharewarového programu, o požadovaném poplatku za jeho registraci (no a dovětek, že firma DTP Studio nabízí zprostředkování registrace).

Pokud jde o obsahové zaměření sharewarové kolekce, pokrývá snad skutečně všechno co mohou uživatelé Internetu potřebovat - od nejrůznějších klientů i serverů až po autorské nástroje pro tvorbu WWW stránek. Na CD-čku však najdete i kompletní sbírku internetových programů od firmy Microsoft (přesněji těch, které jsou rozdávány zdarma, a nejsou tudíž sharewarem, ale tzv. freewarem) - například Internet Explorer 2.0 (v různých mutacích včetně české), beta verzi Exploreru 3.0, různé tzv. internetové asistenty, zkušební verzi MS FrontPage atd.

Pro listování obsahem CD-čka „Internet do kapsy" máte dvě možnosti - buď klasické „brouzdání", při kterém je vám obsah prezentován formou klasických WWW stránek (a k jejich čtení můžete využít praktický libovolný WWW browser), nebo prostřednictvím speciálního (jednoúčelového) prohlížecího program pro prostředí MS Windows. Ten vám ale dovolí pouze procházení sharewarovou kolekcí (a kolekcí programů od firmy Microsoft), zatímco na CD-čku najdete i další užitečné věci. Mezi ně patří zejména kompletní sbírka dokumentů RFC a STD, včetně „zhypertextovaných" seznamů těchto dokumentů, které umožňují jimi pohodlně listovat (zde si dovolím konstatovat, že oba tyto seznamy byly převzaty z doprovodného CD ke speciálu CHIP-u „Toulky Internetm", na kterých jsem se dost „nadřel"). Nechybí ani několik dalších užitečných dokumentů, mj. definice verzí 2.0 a 3.2 jazyka HTML, a dva původní české texty („Staňte se WWW-autorem" od Pavla Satrapy, a „Průvodce Internetem" od Václava Sklenáře). Další užitečnosti, kterou ocení zejména ti uživatelé kteří již mají přístup k Internetu, jsou „lokální verze" hned tří seznamů tuzemských internetových zdrojů - seznamu Seznam (pana Lukačoviče), seznamu Zdroje v ČR (pana Satrapy), a CZ_listů (firmy DCIT). No a pokud některý uživatel přístup ke skutečnému a „živému" Internetu ještě nemá, může si jej vyzkoušet - v ceně CD-čka je i měsíční připojení k Internetu přes firmy SpiNet. Na samotném CD-čku však můžete najít i prezentace další internetových providerů, včetně jejich ceníků a nabídky služeb.