Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 34/95, 31.12.1995
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a95/a534k701.php3

MICROSOFT kupuje Vánoce

Robert Reiser

Severní pól (API) - MICROSOFT dnes na tiskové konferenci, přenášené satelity do celého světa, oznámil že se dohodnul s akciovou společností Šťastné a Veselé na odkoupení Vánoc. Podle uzavřené dohody Microsoft získá exkluzivní právo na vánoční stromeček, koledy, rolničky, bílou noc a další vánoční symboly. Kromě toho získá Microsoft přímý přístup do milionů domácností, prostřednictvím saní dědy Mráze.

Oznámení také obsahovalo zprávu o tom, že Microsoft získá výhradní copyright na označení Vánoce a Ježíšek. Tento bezprecedentní krok přitom již schválil teprve nedávno zakoupený MS Soud. Microsoft však již oznámil svůj záměr podporovat a dále rozvíjet vánoční tradice, a přislíbil „dopřát Vánoce a Ježíška všem, kdo o ně projeví zájem". Očekává se však, že příslušné licenční podmínky budou velmi tvrdé.

Na dotaz „Proč zrovna Vánoce?" Bill Gates odpověděl, že „Microsoft již nějakou dobu sám pracoval na efektivním distribučním mechanismu pro své produkty, ale saně dědy Mráze jsou stále nedostižné. Chceme je využít pro distribuci nových Windows 95 a balíku Office 95."

V rámci multimediálního pořadu, který tvořil větší část tiskové konference, byla účastníkům představena téměř nepřeberná paleta produktů, kterých se právě uzavřená dohoda týká. V závěru pak bylo poprvé zveřejněno červenozelené logo zbrusu nového produktu Vánoce 95, který firma Microsoft hodlá uvést v blízké době na trh.

Podle Nicka Bakchuse, nově jmenovaného ředitele divize oslav a svátků, se již intenzivně pracuje na přenesení Vánoc na platformu Microsoftu, a na jejich důkladné integraci s již existujícími firemními produkty. „Nějaký čas to ale potrvá, takže nebuďte netrpěliví", dodává. „Nové Vánoce 95 již budou mít všechny rysy produktů Microsoftu, a budou tedy o něco větší a dokonalejší než ty loňské". Uvedl také, že uživatelé Windows 95, kteří se přihlásili do sítě Microsoft Network, již měli možnost seznámit se s beta verzí nových Vánoc 95.

Microsoft plánuje uvést nové Vánoce 95 na trh ještě letos v prosinci. Jeden nejmenovaný zdroj však již vyjádřil svou pochybnost o tom, zda se tento doslova šibeniční termín podaří stihnout, a zda se uvedení nových Vánoc na trh neprotáhne až do roku následujícího. Jiný nejmenovaný zdroj se zase vyjádřil v tom smyslu, že očekává přesun termínu uvedení nových Vánoc 95 na trh někdy na období kolem července a srpna - už i z toho důvodu, že zasilatelské firmy mají v této době okurkovou sezónu, a produkt jako Vánoce 95 by jim přišel nesmírně vhod.

Na dotaz zda uvažuje i o zakoupení dalších svátků, odpověděl pan Gates, že „Vánoce jsou vlajkovou lodí všech svátků, a tak jsme celkem přirozeně začali právě zde. Ovšem ne všechny svátky jsou momentálně na prodej, a některé teprve musí prokázat svou životaschopnost a vybudovat si svou pozici na trhu". Tím naznačil, že nákup svátků s nepříliš dlouhou tradicí zatím není v plánu.

Přestože konkrétní podrobnosti o odkoupení Vánoc nebyly dosud zveřejněny, jeden z představitelů společnosti Štastné a Veselé již prohlásil, že jde o „pořádně velký a oboustranně výhodný obchod". Někteří analytici se přitom domnívají, že společnost Šťastné a Veselé sice se svými Vánocemi ovládla prakticky celý trh svátků, ale nyní spíše hledá způsob, jak rovnoměrněji rozložit své aktivity po dobu celého roku. Zazněly ovšem i hlasy, naznačující že stávající prezident společnosti, Děda Mráz, již hodlá odejít do důchodu, a rád by uchýlil pod malá a hebká křídla Microsoftu, do červenobílého světa v Redmondu.