Vyšlo v měsíčníku Computer Echo č. 5/93 v říjnu 1993
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a93/a305e302.php3

Filosofie ovládání

Ovládání programu Lotus Organizer je velmi intuitivní. Není to však jen díky vizuální analogii se skutečným kroužkovým blokem, která jde až tak daleko, že se snaží napodobit i otáčení jednotlivých listů. Tak jako u ostatních produktů firmy Lotus, jsou i zde důsledně používány tzv. chytré ikony (smarticons), které zastupují nejčastěji prováděné akce, a umožňují vyvolat je pouhým kliknutím myší. Jejich bohatý repertoár může být zpočátku nepřehledný, ale k dispozici je stručná nápověda ke každé ikoně, kterou je možné vyvolat pravým tlačítkem myši. Uživatel však může používat i běžná roletová menu se slovním popisem jednotlivých akcí, a k dispozici má i podrobnou kontextově senzitivní nápovědu. Podporována je i strategie "drag and drop", umožňující uchopit (drag) nějaký objekt a jednoduše jej přenést (a pustit, drop) tam, kde si jej přejeme mít. Organizer nám nabízí i pěkně vyvedený odpadkový koš (v levém dolním rohu), takže chceme-li něco smazat, stačí to myší uchopit, přenést nad koš a tam zase pustit. Výsledný dojem je pak umocněn ještě i efektní animací ohně, ve kterém odhozený objekt shoří.

Technika drag and drop se méně efektně, ale neméně efektivně používá i k jiným účelům. Například když potřebujete přeplánovat určitou schůzku, jednoduše ji uchopíte, přenesete do jiného dne, a tam ji zase pustíte. Hotovo.

Dalším příkladem může být vytáčení čísel. Je-li váš počítač vybaven modemem, na který je dále napojen telefonní přístroj, může za vás Organizer vytáčet čísla a pak vám hovor předat na telefon. Číslo volaného můžete samozřejmě "vyťukat" sami (na věrně vyvedeném číselníku tlačítkového telefonu), ale stejně tak dobře si můžete v adresáři nalistovat něčí vizitku, myší z ní uchopit telefonní číslo, přenést jej na ikonu s telefonem a zde jej zase pustit, Organizer si již sám domyslí, co po něm chcete. Když jej necháte vytočit zadané číslo a pak mu řeknete, jak to dopadlo (zda jste se skutečně dovolali, zda bylo obsazeno apod.), bude si to pamatovat, a bude vám schopen nabídnout i seznam uskutečněných hovorů a různé statistiky. Dokonce je schopen měřit délku probíhajícího hovoru, a umožňuje vám psát si k němu i poznámky. Menší problém je ale v tom, že všechny potřebné informace o průběhu hovoru mu musíte zadávat sami (například že jste se úspešně dovolali a pak že jste zase zavěsili), což není zrovna praktické. Podporovány jsou modemy standardu Hayes (tj. s příkazovým jazykem Hayes AT). Tyto modemy by sice měly umět poznat, jak dopadlo volání zadaného telefonního čísla (např. zda bylo obsazeno, zda se na druhé straně ozval člověk či opět modem apod.), ale v praxi je to velmi nespolehlivé (a to nejen v naší telefonní síti), takže tvůrci Organizeru šli raději na jistotu.

Pro koho je Organizer vhodný

Lotus Organizer je velmi zajímavý a užitečný produkt, který se ale nemusí hodit zdaleka každému. Chcete-li jej používat, musíte mít neustále po ruce zapnutý počítač. A to ještě ne ledajaký, ale takový, který dokáže provozovat MS Windows dostatečně svižně.

Takže komu, kde a jak se bude Organizer hodit nejvíce?

Velmi užitečný bude například pro člověka, který sebou neustále nosí notebook. Při jejich dnešních cenách to již není nic neobvyklého, a při téměř nulové hmotnosti ultralehkých notebooků to je i vcelku pohodlné (dokonce možná i pohodlnější, než nosit sebou tlustý a těžký Time Manager).

Další uplatnění Organizer jistě najde u lidí, kteří pracují stále na jednom místě, kde mají k dispozici trvale zapnutý počítač. Nebudou to asi jen různí veledůležití úředníci a všemocné sekretářky, které prostřednictvím Organizeru mohou lépe vládnout časem svých šéfů. Díky své velké intuitivnosti a snadnosti ovládání však bude Organizer použitelný i pro tyto dvě kategorie uživatelů, kde jiné programy mohou zcela ztroskotat.

Zajímavé možnosti připadají v úvahu i pro lidi, kteří sice nepracují stále na jednom místě a nenosí sebou notebook, ale pohybují se mezi několika pracovišti, a na každém z nich mají k dispozici počítač - například chvíli pracují doma, pak ve svém hlavním zaměstnání, pak ve svém vedlejším zaměstnání, pak třeba chvíli v redakci jednoho nejmenovaného časopisu apod. I tito lidé mohou používat Lotus Organizer, a to vcelku jednoduchým způsobem: stačí jen nahrát si svá data (přesněji: "náplň") na disketu, a tu si vzít sebou. Podmínkou samozřejmě je to, aby Lotus Organizer byl nainstalován na všech místech, kam s touto disketou přijdete. V této souvislosti je pak velmi zajímavá otázka, zda přitom vystačíte s jednou licencí Organizeru či nikoli. Licenční podmínky firmy Lotus, které při koupi Organizeru dostanete, sice hovoří právnickou řečí, ale snad jsem je pochopil správně: umožňují to, co firma Borland velmi výstižně nazvala použitím "jako kdyby šlo o knihu" - tu můžete nosit sebou a číst v podstatě kdekoli, ale nesmíte z ní dělat kopie, které by pak mohlo číst více lidí současně. V principu si tedy můžete nainstalovat jeden Organizer (přesněji: jednu licenci na tento produkt) na více počítačích, pokud zajistíte, že jednotlivé instalace budete skutečně používat jen vy jako právoplatný majitel licence.

V zájmu serióznosti je ovšem vhodné se zmínit i o tom, kdy pro vás Lotus Organizer nebude vhodný. Například tehdy, když váš počítač není schopen "utáhnout" nepříliš skromná MS Windows, a samozřejmě také když počítač nemáte vůbec. Dále je vhodné provozovat Organizer na takovém počítači, který je trvale zapnutý, resp. na kterém trvale běží Windows. Není to sice nutnou podmínkou, ale chcete-li se nechat od Organizeru včas upozornit na důležitou schůzku, musíte jej nechat běžet v MS Windows alespoň na pozadí. A že jste dosud neměli důvod Windows trvale používat? Až si na Organizer zvyknete, budete mít proč.

Organizer však mohou vhodně využít i lidé, kteří nezůstávají na jednom místě, a místo notebooku sebou raději nosí Time Manager. Mají-li vhodný počítač alespoň ve své kanceláři, mohou si svou osobní agendu vést na něm, a před odchodem "do terénu" si vždy nechat vytisknout to, co potřebují. Organizer vychází této možnosti vstříc, a nabízí bohatý repertoár nejrůznějších formátů pro tisk - mezi nimi samozřejmě i takový, který odpovídá Time Manageru. Organizer vám tedy dokáže vytisknout stránky, které si pak jen vložíte do svého Time Manageru a jdete.

Čím Lotus Organizer není

Pro správné hodnocení programu Lotus Organizer for Windows verze 1.0 je velmi podstatné zdůraznit si, čím je, a čím naopak není.

Za prvé: Organizer je program, určený pro jednoho uživatele, a nikoli pro tzv. workgroup computing, neboli pro pracovní skupiny.

Uvědomme si dobře, co to přesně znamená. Díky možnosti pracovat s více "náplněmi" a možnosti přidávání jednotlivých oddílů je možné využít Organizer pro potřeby více různých uživatelů - jak jsme si již naznačili dříve, jedna sekterářka může s jedním Organizerem vést agendu pro více zaměstnanců současně. Ti si mohou vytvářet vlastní "náplně", a mohou si je dokonce chránit před neoprávněným přístupem čtením. Organizer umožňuje prohlásit některé jednotlivé údaje za důvěrné, a zpřístupnit je pouze jejich majiteli. Jelikož je ale Organizer programem pro jednoho uživatele, sám pojem uživatele vůbec nezná, a není tedy schopen rozlišovat mezi různými uživateli. Proto je v něm ochrana před nežádoucím přístupem řešena formou hesel, vztažených k souborům s "náplněmi". Hesla lze zadat pro tři různé úrovně přístupu: znáte-li tzv. soukromé heslo, budou pro vás přístupné i údaje, prohlášené za důvěrné, a máte možnost cokoli měnit v rámci celé náplně. Znáte-li pouze tzv. veřejné heslo, budou před vámi skryty všechny důvěrné záznamy, ale jinak budete opět moci měnit cokoli. Znáte-li však pouze tav. heslo pro čtení, budou před vámi důvěrné údaje opět skryty, a i to ostatní budete moci jen číst.

Jak tedy správně rozumět tvrzení, že Organizer nepodporuje práci skupin? Podstatné je to, že i když si například importujete časové rozvrhy (diáře) více různých lidí do jedné "náplně", Organizer si neuvědomuje, že patří různým osobám, a není například schopen hledat první možný termín společné schůzky těchto lidí. Obdobně s úkoly: potřebujete-li zadat jeden a tentýž úkol více lidem, musíte jej sami ručně zanést do jejich seznamů úkolů, protože Organizer si neuvědomuje, že existuje více uživatelů a každý může mít vlastní seznam úkolů.

Za druhé: Lotus Organizer není "network aware".

Organizer je možné nainstalovat na file server a používat v lokální síti. Dokonce na to pamatují i licenční podmínky firmy Lotus, které tuto možnost připouští. Opět je ale třeba si uvědomit, co to přesně znamená.

Možností nainstalovat Organizer na file server se rozumí to, že jeho výkonné soubory, konfigurační soubory, knihovny apod. mohou být uloženy centrálně (tj. jen na jednom místě), a uživatelé si je mohou spouštět přímo z file serveru (tj. nemusí mít vlastní kopie na svých stanicích). Organizer dokonce umožňuje, aby si jednotliví uživatelé v síti vytvářeli vlastní konfigurace - při spuštění totiž hledá své konfigurační soubory nejprve lokálně (tj. u uživatele na jeho stanici), a teprve pak na serveru. Dokonce je možné i to, aby "lokální" konfigurační soubor určitého uživatele specifikoval jen některé věci (to, co je pro daného uživatele specifické), a Organizer si pak již najde všechno ostatní ve společném konfiguračním souboru na serveru. Celá věc má ale jeden háček: licenční podmínky firmy Lotus vám umožňují nainstalovat Organizer na file server a používat jej právě naznačeným způsobem, ale vždy jen jednomu jedinému uživateli (což vyplývá ze zásady "jako kdyby šlo o knihu". Tu také můžete svěřit centrální knihovně, ale ta jej může půjčit vždy jen jednomu čtenáři). Takže chcete-li používat Organizer v síti a více uživateli současně, technicky to možné je (i s jedinou licencí), ale podle licenčních podmínek k tomu potřebujete patřičný počet jednouživatelských licencí.

Co pak ale znamená, že Organizer není "network aware"?

Kromě jediné drobné výjimky (hledání konfiguračních souborů nejprve u uživatele a teprve pak na serveru) si Organizer sám neuvědomuje, že pracuje v prostředí počítačové sítě, a její možnosti nijak vědomně nevyužívá. To úzce souvisí s jeho jednouživatelskou koncepcí, která pojem uživatele vlastně vůbec nezná. Organizer si pak nemůže uvědomovat, že mohou existovat různí uživatelé, a mít své domovské adresáře, ve kterých se obvykle nachází jejich konfigurační soubory i jednotlivé "náplně". Kdyby si Organizer existenci sítě uvědomoval (byl tzv. network aware), a s ní si uvědomoval i existenci více uživatelů, mohl by jednoduchým a přirozeným způsobem zajišťovat mnoho užitečných funkcí, které jsou potřebné pro vzájemnou koordinaci celých skupin lidí: například to, aby jeden uživatel zadal úkol jinému uživateli či skupině uživatelů, aby se jeden uživatel dotázal na časové možnosti jiného uživatele, plánoval současné schůzky zvolené skupiny lidí apod.

Lotus Organizer verze 1.0 tedy ještě nevychází vstříc vědomému využití sítí a všeobecnému trendu k "workgroup computing". Jak jsem se ale dozvěděl od představitelů firmy Lotus na jejich nedávné tiskové konferenci, připravovaná verze 2.0 by již měla být "network aware" a měla by podporovat pracovní skupiny. Už se na ni těším.

Ale ještě než se nová verze objeví na trhu, si i ta stávající jistě získá srdce mnoha nových uživatelů. Protože Organizer opravdu stojí za to mít a používat.