Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 40/97, v říjnu 1997
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a740k200/a740k213.php3

BackWeb, Intermind, Marimba a další

Firma PointCast byla zřejmě prvním, ale samozřejmě nezůstala jediným subjektem, který přišel s řešením na principu kanálů. Vedle ní se objevily i mnohé další firmy, s vlastními řešeními, mnohdy s poněkud odlišnou motivací a celkovým zaměřením - vesměs ale stále na proprietární bázi, což jejich produkty nutně handicapovalo. Do budoucna bude jistě velmi zajímavé, zda takováto "sólo" řešení, pocházející od relativně malých a spíše začínajících firem, dokáží obstát a udržet se v nemilosrdné konkurenci. Zda se dokáže udržet relativní roztříštěnost nabídky, nebo zda dojde (podobně jako tomu bylo už v mnoha jiných případech) spíše k určité selekci a specializaci, v rámci které zůstane ve hře jen několik málo vybraných řešení, za kterými budou stát velké a silné firmy.

K podobnému vývoji na poli informačních kanálů již dnes dochází. Například průkopnická firma PointCast spojila své síly s Microsoftem, alespoň pokud jde o celkovou koncepci (především osamostatnění definičních souborů a jejich popis pomocí jazyka CDF). Microsoft tuto koncepci převzal a dále obohatil, a implementoval v nové verzi svého browseru Internet Explorer (viz dále).

Další velký hráč na internetovém hřišti, firma Netscape, zase vsadila na řešení vyvinuté firmou Marimba (jako technologie Castanet), které zabudovala do svého nového Netcasteru.