
O dárcovství kostní dřeně se lze dočíst i na InternetuDosti nečekaná rezignace Josefa Luxe zřejmě vyvolá zvýšenou vlnu zájmu o problematiku leukémie i o dárcovství kostní dřeně. Kde ale hledat věrohodné informace o podstatě dárcovství, či kam se rovnou obrátit, jste-li už rozhodnuti sami se dárci stát? Většinu základních odpovědí najdete snadno i na Internetu. Budete-li hledat nějaké informace o dárcovství kostní dřeně v našem Internetu, pak stačí položit vhodný dotaz například katalogu Seznam: na zadané heslo "dren" vám vrátí tři odkazy na instituce, které se dárcovstvím zabývají. Jde o dva samostatné registry dárců kostní dřeně, které u nás působí (prý v těsné součinnosti): z nichž první je zastřešen Nadací pro transplantaci kostní dřeně (ta je třetím subjektem prezentujícím se na českém Webu), a druhý Ministerstvem zdravotnictví.Pražský (národní) registr je starší (byl založen v roce 1991) a na Internetu se prezentuje jen dosti skromně, vlastně jen jedinou WWW stránkou s popisem svého poslání a s emailovými odkazy na vedoucí registru a koordinátorku, a pak již jen s "neinternetovými" kontaktními adresami:
Naproti tomu Centrální registr z Plzně je na Internetu mnohem sdílnější, i díky aktivitám Nadace která jej zastřešuje (u jejího zrodu v roce 1992 stálo několik rodičů těžce nemocných pacientů a několik lékařů hematologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni). Právě na WWW stránkách centrálního registru a Nadace můžete získat základní informace, psané srozumitelně i pro laiky - například tento dokument stylu FAQ o dárcovství jasně a stručně odpovídá na základní otázky jako:
Dále zde najdete seznam kontaktních adres, a nechybí ani přihlášky pro ty, kteří se rozhodnou skutečně zapsat do registru dárců. K dispozici je dokonce i interaktivní formulář pro přihlášení se on-line (ale nechybí ani vzor tištěné přihlášky, pokud dáváte přednost listovní poště).
|