Vyšlo na www.novinky.cz dne 3.7.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai516.php3

Už je to tady!

O Internetové telefonii se u nás již delší dobu mluví i píše, ale nikdo ji doposud nenabízel - jako skutečně veřejnou službu, kterou by mohl využít opravdu kdokoli. Nyní to ale již není pravda, protože s nabídkou internetové telefonie přichází jeden z našich dvou mobilní operátorů, společnost RadioMobil.

Až dosud si u nás mohli Internetovou telefonii vyzkoušet pouze uživatelé počítačů, když si telefonovali mezi sebou prostřednictvím Internetu a takových programů, jako je NetMeeting, Internet Phone apod. Dále bylo možné využít i nabídky některých zahraničních firem (např. IDT Corporation a její služby Net2Phone), které umožňují "volat z počítače" odkudkoli v dosahu Internetu na přestupní brány do USA, odkud pak telefonní hovor pokračuje klasickou cestou až na místo svého určení. Další možností byla IP telefonie v prostředí rozlehlejších privátních sítí, ale ta samozřejmě sloužila jen potřebám značně omezeného okruhu uživatelů. S nabídkou skutečně veřejné IP telefonie, navíc takové která by nevyžadovala použití počítače a vystačila s běžným telefonem, se v naší drahé vlasti nikdo moc nehrnul. Mimo jiné i proto, že právní statut poskytování takovéto služby je přinejmenším diskutabilní, vzhledem k existujícímu monopolu SPT Telecom na veřejné telefonní služby. Bylo však otázkou času, kdo to zkusí jako první - zda nějaká malá a málo známá firma, která by mohla hrát na to, že její aktivity nepřekročí práh vnímavosti obra jménem SPT Telecom, nebo naopak firma velká a stojící na dostatečně pevných základech, která by dokázala udržet stabilitu i při případných silnějších poryvech větrů, vanoucích ze stále ještě silně nadutého monopolistického balónu, v době před jeho definitivním splasknutím.

Tím, kdo s nabídkou internetové telefonie jako veřejné služby přišel na náš trh jako první, je společnost RadioMobil. Její nová služba se jmenuje Paegas Internet Call, a lze si ji zjednodušeně představit jako telefonování stylem "mobilní telefon - brána - Internet - brána - telefon". Je dostupná pro všechny uživatele mobilních telefonů Paegas (vyjma předplacených karet Twist), a nevyžaduje žádnou změnu (např. použití počítače) ani na straně volajícího, ani na straně volaného. V zásadě si vše lze představit tak, že provozovatel této služby použil jinou technologii pro faktické vedení dálkových hovorů - místo toho, aby je přenášel klasickými a relativně drahými přenosovými cestami, využívá k jejich přenosu nákladově výhodnější Internet. Proto musí každý telefonní hovor, který začíná na klasickém mobilním telefonu, nejprve "protlačit" skrz vhodnou bránu do Internetu. Přes něj pak "zdatovaný" hovor přejde co možná nejblíže k volanému, kde opět musí projít skrz inverzní bránu zpět do "světa běžných telefonů", a dále již pokračuje klasickou cestou (ovšem na co nejmenší vzdálenost, aby se co možná nejvíce využila výhoda nízkých nákladů na přenos po Internetu). Pro obě volající strany je ale všechno toto neviditelné - jediné, co musí udělat volající, je při vytáčení čísla volaného vyspecifikovat (pomocí příslušné předvolby), že má být hovoro veden skrz Internet, a ne běžnou cestou. Dalším rozdílem je pak už jen nižší cena oproti klasickému hovoru (a v zájmu korektnosti je třeba dodat, že hovor vedený po Internetu může, ale také nemusí vykazovat nižší kvalitu, v závislosti na mnoha faktorech, včetně propustnosti použitých částí Internetu).

Paegas nyní nabízí obě možnosti telefonování do zahraničí - klasické za dosavadní ceny, a "internetové", v rámci služby Paegas Internet Call, za příznivější ceny: pro telefonování do Evropy je jednotný tarif 12,90 Kč v libovolnou dobu, a pro zbytek světa pak 19,90 Kč, opět v libovolnou denní či noční dobu (přitom pro službu Paegas Internet Call není nutní žádná specifická aktivace, a neplatí se pro ni ani žádný paušál). Podrobnosti najdete například na Mobil serveru (viz seznam odkazů na konci článku), a brzy jistě i přímo na WWW serveru Paegasu.

Co k tomu dodat? I když nové ceny za telefonování po Internetu nejsou zase až tak závratně nižší než stávající ceny SPT (největší "sleva" jde zhruba na polovinu dosavadních tarifů), přeci jen jde už o něco, co má velký význam a co nemůže zůstat bez povšimnutí. Mnoha lidem to jistě přinese nemalé úspory nákladů, mnoho lidí to zřejmě přesvědčí o výhodnosti přechodu z klasické pevní sítě na mobilní telefonování, ale ještě větší význam vidím v tom, co tato služba přinese pro popularizaci internetové telefonie a Internetu obecně. Až dosud totiž možnost telefonování po Internetu přeci jen byla spíše chápána jako záležitost nadšenců a experimentátorů, kteří si jen tak hrají a hovoří o světlých zítřcích. Nyní se ale může skutečně kdokoli a skutečně velmi snadno přesvědčit, že internetová telefonie je reálná, že znamená reálný přínos, v reálných penězích a ve skutečně reálném měřítku, a přitom s nulovými nároky na přizpůsobení uživatelů. To může vést k opravdu nebývalým změnám i v našem světě spojů, který dosud internetovou telefonii nebral příliš vážně, a žil v zajetí svých obstarožních představ a dogmat. Přejme si, aby to byly změny směrem ke vlastnímu zlepšení, a ne snahy o zlikvidování něčeho, co se dříve či později stejně prosadí.