Vyšlo na www.novinky.cz dne 22.6.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai437.php3

Volební výsledky na Internetu

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR byly událostí, kterou náš domácí Internet nemohl nechat bez povšimnutí. Sympatické bylo, že se výrazně zvýšil počet serverů, které se snažily přinášet průběžné zpravodajství „na živo“, a mnohdy jej dokonce doplňovat i o vlastní komentáře, rozbory či zamyšlení.

[Obr: volby98_logo.gif (10575 Bytes)]
Již před dvěma lety, během tehdejšího volebního maratonu, se volební výsledky začaly objevovat „v reálném čase“ i na Internetu. Dělo se tak zejména díky oficiálnímu volebnímu WWW serveru na adrese www.volby.cz, který za přispění dalších subjektů provozuje a svými daty plní Český statistický úřad. Již tehdy se také projevila jedna zajímavá přednost Internetu jako média použitelného pro zveřejňování volebních výsledků – například během voleb do Senátu se na Internetu prakticky okamžitě po jejich spočítání objevily úplné výsledky, včetně detailních výsledků všech kandidátů v jednotlivých okrscích, zatímco hromadné sdělovací prostředky přinášely stejně aktuálním způsobem pouze výsledky sumární a „postupové“ – uváděly, kdo se stal senátorem za ten který volební okrsek, ale už neuváděli, kolik hlasů získali ostatní kandidáti, kteří zvoleni nebyli. Je zřejmé proč – takováto detailní informace zajímá pouze „místní“, a pro zbytek publika je zcela nezajímavá a nezáživná. Naproti tomu na Internetu, díky službě WWW a jejímu zpřístupňujícímu způsobu fungování, bylo možné zveřejnit i takovéto velmi detailní informace. K nim se pak proklikal jen ten, kdo o ně měl skutečně zájem, zatímco ostatním nebyly vnucovány (jako by tomu nutně muselo být v případě televize či rozhlasu).

[Obr: volby_vysledkyx.gif (10505 Bytes)]

[Obr: volby_text_vysledky.gif (3626 Bytes)]
Také letos byl oficiální volební WWW server v plné permanenci – dokonce možná v tak velké, že místy nestíhal. Sám jsem narazil na poměrně loudavou odezvu, a stejné zkušenosti signalizovaly i jiné zdroje. Na druhé straně tento server nabízel opravdu důležité informace, samotné volební výsledky hned ve třech kategoriích, v souladu s platným zákonem:
  • Průběžné, Dosud zpracované
  • Předběžné, předběžné výsledky hlasování podle paragrafu 52, odst.2, písm. a-Volebního zákona
  • Definitivní, definitivní výsledky hlasování podle paragrafu 52, odst. 2, písm. d Volebního zákona
[Obr: volby_kraje.gif (12949 Bytes)]
Mapa sloužící k výběru volebních výsledků za kraje
Oficiální charakter tohoto serveru se projevil mj. v tom, že nabízel (a stále ještě nabízí) i různé doplňující informace k volbám, například o jejich technickém zázemí, uvádí seznamy kandidátů na kandidátkách jednotlivých stran atd. Tradiční je i zobrazení výsledků v jednotlivých krajích, ke kterým se lze dostat přes intuitivní klikovatelnou mapu republiky: jednoduše na ní ukážete prstem (pardon: myší) na to místo, které vás zajímá, a už se dostanete na příslušné dílčí výsledky.

[Obr: logo_tvnova.gif (3026 Bytes)] O popularizaci Internetu se během voleb zasloužila i TV Nova - její WWW stránky dosud aktivitami příliš nepřekypovaly, ale během voleb došlo k výrazné změně k lepšímu.

[Obr: volby_tvnova.gif (2052 Bytes)]
Volební výsledky na TV Nova
Výsledky voleb, které zde byly dostupné, byly znázorňovány graficky, přičemž uživatel si pomocí šikovně udělaného appletu mohl přesně řídit, co vlastně se mu má zobrazit, zda například sumární výsledky za celou republiku, nebo jen konkrétní stranu či strany za konkrétní kraj apod. Užitečné byly i tzv. trendy, neboli grafy ukazující jak se vyvíjely odhady volebních výsledků, s postupným „dopočítáváním“ výsledků za jednotlivé okrsky konvergovaly ke známým konečným výsledkům.
[Obr: volby_tvnova1.gif (1958 Bytes)]
Volební trendy na TV Nova
TV Nova dokonce ohlašovala dostupnost volebních výsledků na svých WWW stránkách prostřednictvím tickeru (běžícího nápisu) během svých TV pořadů, a v sobotní zpravodajské relaci na dostupnost WWW stránek upozorňovala i moderátorka. Škoda jen, že nepadla zmínka i o ostatních on-line zdrojích, zejména oficiálním volebním serveru www.volby.cz.

[Obr: logo_ct.gif (2892 Bytes)] Zatímco volební stránky TV Nova očividně byly vyrobeny na zakázku specializovanou firmou (Coopernet), veřejnoprávní Česká televize si své volební zpravodajství zřejmě zajišťovala ve vlastní režii.

[Obr: volby_ct.gif (8703 Bytes)]
Volební výsledky na ČT
Zato zde mohla uvést mnoho informací i z předvolební kampaně, o tom jak tato vlastně byla organizována, a dokonce zde ČT nabídla i vlastní stanovisko k problematice předvolebního vysílání. Samotné volební výsledky byly na ČT dostupné ve formě snadno přehledných grafů bez zbytečných technických vymožeností, a tudíž byly přístupné i pro uživatele starších a méně vybavených browserů. Zajímavostí volebního zpravodajství na ČT bylo i promptní vypočítání toho, kolik jednotlivé strany dostanou od státu peněz za hlasy, které utržily. Jen pro zajímavost: SPR-RSČ Miroslava Sládka, která nyní parlamentní lavice opustí, získala na volbách za 232.965 hlasů 20.966.850 korun a Důchodci za životní jistoty za 182.900 hlasů dostanou 16.461.000 korun.

S obsáhlým zpravodajstvím ještě před samotnými volbami přišla i ČTK, prostřednictvím svých Českých novin.

[Obr: volby_ctk.gif (3897 Bytes)]
Volební výsledky na Českých novinách
Také zde se objevovaly aktuální volební výsledky, a to opět unikátní formou – pomocí grafu, na kterém si uživatel mohl volitelně nechat zobrazit jak skutečné výsledky, tak i odhady připravené pro ČT společností IFES, a pro Novu od Sofres Factum. Dále bylo možné si nechat promítnout do téhož grafu i předvolební preference jednotlivých stran, a také jejich výsledky v minulých volbách. Nechyběly samozřejmě ani první komentáře a zamyšlení – zde mne zaujal jeden titulek, který alespoň podle mého názoru dobře charakterizuje celkové vyznění voleb: „Sociální demokraté vyhráli, ale nezvítězili“.

[Obr: logo_pes.gif (6160 Bytes)] Stranou voleb samozřejmě nemohl zůstat ani Neviditelný pes, který tentokráte vyšel dokonce jako „volební speciál“. Již dříve Neviditelný pes podporoval hlasování našich krajanů v zahraničí, a dokonce i sám jedno takové hlasování zorganizoval.

[Obr: volby_pes.gif (4055 Bytes)]
Viditelný psí graf
Jeho výsledky však vyšly podstatně odlišné od výsledků skutečných voleb: Unie 39 %, ODS 33.6, DEU 10.7, Socdem 4.4, KDU-CSL 4.4, rep 2, KSČM 2, ODA 1.7, zelení 1, OK 0.6, prav.blok 0.3, nezávislí 0,3 procent. Výsledky voleb „jen pro domácí“ pak Neviditelný pes předkládal ve formě specifického „psího grafu“ (že by nová alternativa k různým koláčovým grafům?).

[Obr: volby_cssd.gif (4982 Bytes)]
Výsledky od vítězné strany
S aktuálním volebním zpravodajstvím přišla i vítězná strana letošních voleb, ČSSD. Na jejich stránkách také byly prezentovány volební výsledky formou grafu, a to jak sumárně tak i za jednotlivé kraje. Zajímavostí, která mne zaujala, je poznámka o tom, že nejde o výsledky převzaté od ČSÚ, ale o vlastní výsledky ČSSD, založené na vlastním odhadu z uzavřených volebních okrsků.

P.S. Tento článek rozhodně není vyčerpávajícím výčtem všech on-line zdrojů, které přinášely nějakou formu volebního zpravodajství.