Vyšlo na www.novinky.cz dne 28.4.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai4369.php3

Česká pobočka Microsoftu mění svého šéfa

Jan Mülhfeit, dosavadní generální ředitel společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko, od 1. 7. 2000 odchází do Mnichova na post regionálního ředitele Microsoftu pro oblast střední a východní Evropy. Do doby zvolení nového generálního ředitele české pobočky bude v jejím čele stát dosavadní obchodní ředitel Jiří Devát.

[Obr: muhlfeit.gif (24429 Bytes)]
Odcházející Jan Mühlfeit (uprostřed), v popředí nastupující Jiří Devát
Česká pobočka Microsoftu svolala na včerejší poledne poměrně narychlo mimořádnou tiskovou konferenci, na jejímž programu byl jediný bod: oznámení, že v nejvyšším vedení společnosti "Microsoft Česká republika a Slovensko" dochází k významné změně. Svůj dosavadní post generálního ředitele české pobočky opouští Ing. Jan Mühlfeit. Na jeho místo nastupuje současný obchodní ředitel Ing. Jiří Devát.

Oznámen byl také důvod těchto změn: Jan Mühlfeit byl jmenován regionálním ředitelem společnosti Microsoft pro oblast střední a východní Evropy. Takže jde vlastně o postup na vyšší metu v košatém stromu vnitrofiremní hierarchie, spojený mj. i s nutností odstěhovat se mimo ČR, konkrétně do Mnichova. Odtud bude Jan Mühlfeit řídit působení firmy v regionu, který tvoří Polsko, Maďarsko, Rusko, Ukrajina, ČR, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko a Chorvatsko. Jak se sám na tiskovce vyjádřil, obavy ze zvládnutí tohoto úkolu nemá, neboť středoevropské a východoevropské trhy prý dobře zná - ovšem s výjimkou trhu ruského, který považuje za nevyzpytatelný.

Naznačeno bylo i něco málo z toho, jak se Jan Mühlfeit k novému postu dostal. V rámci Microsoftu jsou prý na každou významnější pozici vypisovány soutěže - on se přihlásil a uspěl (mezi 4 kandidáty byl prý jediný z bývalé střední a východní Evropy).

Formou soutěže by měl být obsazen i uvolněný post šéfa (resp. generálního ředitele) české pobočky Microsoftu s působností v ČR i na Slovensku - jak na tiskovce zaznělo, mělo by vše být vyřešeno v horizontu 2 až 3 měsíců. Do té doby bude vykonávat funkci výkonného ředitele (rozuměj: dočasného, úřadujícího) dosavadní obchodní ředitel Ing. Jiří Devát. Pravděpodobně ale bude Ing. Devát i horkým kandidátem na ředitele trvalého (jmenovaného) - z úst Jana Mühlfeita opakovaně zaznělo, že v něj má plnou důvěru a že si jej delší dobu vychovával jako svého nástupce.

DoJ v. Microsoft

Na tiskovce Microsoftu nemohlo zůstat bez povšimnutí další žhavé téma, kterým je vrcholící antimonopolní kauza. Odcházející Jan Mühlfeit se k podstatě sporu vyjádřil v tom smyslu, že obvinění Microsoftu je absurdní, že firma je v právu a že nebylo prokázáno žádné porušení antitrustového Shermanova zákona. Mám-li být upřímný, od představitele Microsoftu bych ani neočekával jiné stanovisko.

Bude to samozřejmě soud, kdo bude posuzovat, zda, kde a v jaké míře došlo k porušení zákonů a jaké kroky by měly následovat. Nejbližším krokem by mělo být to, že americký Department of Justice (DoJ, neboli ministerstvo spravedlnosti), který je spolu s 19 státy Unie jednou ze stran sporu, by v noci z pátku na sobotu měl zveřejnit svůj návrh na nápravná opatření. Jak již tradičně prosáklo do médií, ať již řízeným, či neřízeným způsobem, podstatou by mělo být rozdělení dosavadního Microsoftu nejméně na dvě části.

Nad podrobnostmi ale nyní nemá cenu spekulovat, počkejme si raději do pátečního pozdního večera (či lépe do soboty), až bude vše oficiálně zveřejněno. I pak ale nezapomínejme na to, že ještě zdaleka nepůjde o pravomocné rozhodnutí soudu. Půjde jen o návrh jedné ze zúčastněných stran (která může požadovat v zásadě cokoli), adresovaný soudu. Teprve soud pak bude tím, kdo bude celou kauzu posuzovat - bude tedy na něm, zda se ve svém verdiktu přikloní k tomu, co mu jako navrhované opatření k nápravě navrhne strana žalující, nebo zda zvolí něco jiného.

Již dnes je ale jasné, že celý spor jen tak brzy neskončí - Microsoft se proti rozhodnutí soudu určitě odvolá. S tímto očekáváním se ztotožnil i odcházející ředitel Jan Mühlfeit, který navíc dodal, že probíhající spor neovlivňuje byznys a ani důvěra zákazníků ve firmu Microsoft a její produkty se nemění. Já si k tomu dovolím poznamenat, že burzy na spor přece jen reagují, a to dosti výrazně - poklesem hodnoty akcií Microsoftu.