
Jak poslanci (ne)odpovídajíOd začátku měsíce dubna, kdy je v provozu aplikace "Pošlete e-mail svému poslanci", bylo až do včerejšího večera položeno 344 dotazů. Poslanci odpověděli na 145 z nich, což odpovídá cca dvaačtyřicetiprocentní úspěšnosti. Nebo také 1,71 dotazu a 0,725 odpovědi na jednoho poslance. Jedním ze zajímavých projektů letošního ročníku kampaně "Březen - měsíc Internetu" je i projekt s příhodným názvem: Pošlete mail svému poslanci. Jak jsem již jednou psal zde na Novinkách, jde o aplikaci, která umožňuje klást prostřednictvím web dotazy konkrétním poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu (a ti na ně podle svého uvážení reagují). Projekt má dlouhodobější charakter a možnost klást dotazy poslancům by měla trvat do 22. června 2000. O vyhodnocení výsledků se má postarat společnost Deloitte&Touche. Jaké jsou průběžné výsledky?
O momentálním stavu diskuse mezi poslanci a občany se každý uživatel Internetu může kdykoli přesvědčit sám, když si nechá zobrazit tuto statistiku se jmény všech 200 poslanců a s příslušným počtem otázek a odpovědí u každého z nich. Statistika ovšem postrádá důležité sumární údaje, zejména údaj o celkovém počtu položených dotazů a již poskytnutých odpovědí - proto jsem si vzal na pomoc spreadsheet, tabulku do něj "překlopil" a nechal si příslušné údaje spočítat. Vyšlo to následovně:
Co mne zaujalo?
Dotazů ani odpovědí zatím není příliš mnoho. I tak si ale dovolím konstatovat, že mne příjemně překvapily svou celkovou mírou "smysluplnosti", kterou považuji za vyšší než u jiných on-line diskusí (byť se i zde najdou dotazy, které příliš smysluplné nejsou). Nejzajímavější je ale pozorovat, kteří politici odpovídají a v jaké míře. Osobně mne příliš nepřekvapuje, že pánové Klaus a Zeman dostali 14, resp. 20 dotazů, ale neodpověděli ani na jeden. Vzpomínám si, jak se jich někdy počátkem měsíce ptali reportéři jedné nejmenované komerční televize, zda pracují s Internetem. Předseda sněmovny Klaus odpověděl ve stejném duchu, jako kdyby se ho někdo ptal zda bere drogy (tedy záporně a s notnou dávkou opovržení vůči předmětu dotazu). Premiér Zeman zase prohodil cosi o tom, že až bude tázající se redaktor předsedou vlády, také nebude mít na takové věci čas. Největší počet otázek (47) ke včerejšímu večeru dostal poslanec Mlynář, který také vede i v počtu odpovědí: 44. To ale nepovažuji za žádné překvapení, vzhledem k tomu že se Internetem a informačními technologiemi snaží zabývat. Z nedávno spontánně vzniklé "elektronické aliance" (viz má reportáž z konference ISSS) vcelku reaguje i ministr Gross (18 dotazů a 6 odpovědí). Kdo mne ovšem nemile překvapil, je místopředseda Parlamentu Ivan Langer. Je třetím v "elektronické alianci" a současně jedním z prvních politiků, kteří se honosili vlastními WWW stránkami (a dokonce i vlastní doménou). Ovšem jeho skóre 12:0 (tedy: žádná odpověď) naznačuje něco jiného než aktivní přístup k informačním technologiím. To už jej předběhl například i ministr Grégr, který na svůj jeden dotaz již odpověděl. Příjemným překvapením je pro mne poslanec Severa, který se pustil do skutečné diskuse se zastánci i odpůrci svého přístupu k řešení problému drog (ke včerejšímu večeru dostal 28 dotazů a na 23 z nich již stačil odpovědět). Ovšem zdaleka nejlepší přehled o tom, kdo a jak reaguje, si určitě uděláte sami. Stačí, když se podíváte na adresu http://www.mail-poslanci.cz.
|