Vyšlo na www.novinky.cz dne 30.3.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai4121.php3

Mailněte svému poslanci!

Březen - měsíc Internetu sice pomalu končí, ale jeden z jeho nejzajímavějších projektů právě startuje. Jde o aplikaci umožňující dávat dotazy poslancům prostřednictvím e-mailu. Ochota odpovědět sice garantována není, ale alespoň jedno je zajištěno: váš mailový dotaz se dostane i k internetově negramotným poslancům (bude jim vytištěn a předán na papíře).

V počítačově vyspělých zemích je dnes již běžné, že politici a jejich voliči využívají pro vzájemnou komunikaci moderní informační a telekomunikační technologie (včetně Internetu). Například v USA bychom asi těžko hledali senátora či poslance, který nemá své vlastní WWW stránky a na nich nepropaguje své politické názory, postoje, aktivity, projekty atd. Naši volení zástupci si své WWW stránky zřizují zatím jen sporadicky (a také s jejich obsahem to nebývá nijak slavné). Přesto to jsou vítané zárodky toho, jak poslanci a senátoři hodlají informovat veřejnost o svých aktivitách.

Dosud ale chyběla zpětná "on-line" vazba, od veřejnosti směrem k poslancům a senátorům. Pravda, některým voleným zástupcům můžete poslat mail, ale ne všichni zveřejňují svoje adresy a také ne všichni jsou ochotni, schopni a hlavně motivováni odpovídat. Stejně tak nejširší veřejnost dosud nemá příliš velké povědomí o tom, že by své volené zástupce mohla oslovovat i prostřednictvím Internetu. A právě sem míří jeden z nejzajímavějších projektů BMI, nazvaný příznačně:

[Obr: mailneteposlanci.gif (3893 Bytes)]

Bič na poslance

Jak již název napovídá, týká se možnost oslovení pouze poslanců, nikoli senátorů. Celý projekt je však něčím víc než jen pouhou možností napsat někomu mail a toužebně čekat na odpověď. Je založen na ucelené aplikaci, která nabízí celou řadu užitečných možností:

  • možnost vyhledání poslance, kterého chcete oslovit, podle různých kritérií. Můžete vyhledávat podle jména, podle umístění poslancovy kanceláře (což zřejmě odpovídá volebnímu obvodu) či podle působnosti ve sněmovním výboru či komisi;
  • můžete "vidět" dotazy jiných tazatelů i odpovědi na ně - k dispozici je přehledně organizovaný systém odkazů na plné znění otázek, pokládaných jednotlivým poslancům, včetně odpovědí na ně a statistik toho, jak každý jednotlivý poslanec odpovídá, či naopak neodpovídá na dotazy);
  • možnost zadávat dotaz prostřednictvím formuláře - dotazy se neposílají přímo elektronickou poštou, ale je nutné je zadávat prostřednictvím jednoduchého formuláře na WWW stránkách aplikace.

[Obr: formulardotazu.gif (5648 Bytes)]

Nutnost zadávat dotaz prostřednictvím formuláře na WWW stránce může na první pohled vypadat jako omezující, ale jsou pro ni dobré důvody. Bez ní by například těžko mohl vznikat přehled o všech položených dotazech i o jejich dalším osudu (včetně toho, jak ten který poslanec reaguje či nereaguje). Také to umožňuje vznést dotaz na kohokoli, kdo třeba ani nemá nastavenu svoji elektronickou poštu - stačí mu jakýkoli přístup k Internetu a možnost využití browseru (stačí tedy zajít do libovolné internetové kavárny, v budoucnu i do internetového kiosku třeba někde na úřadě či v knihovně).

[Obr: dotazkomers.gif (8151 Bytes)]

Další obrovskou předností řešení skrz jednotnou aplikaci je to, že dotaz položený prostřednictvím Internetu může doputovat ke svému adresátovi i v případě, kdy volený zástupce ještě není gramotný (samozřejmě "internetově gramotný", tj. když ještě neumí pracovat s Internetem). Jak jsem pochopil na první prezentaci celého projektu, na úvodní tiskovce letošního BMI (viz zde), budou takovéto dotazy vytisknuty na papír a předávány příslušným poslancům. Cílem organizátorů celého projektu je ale i určitá internetová osvěta mezi samotnými poslanci, jak o tom svědčí následující úryvek ze včera vydané tiskové zprávy:

Kromě toho je dalším cílem projektu naučit používat elektronickou poštu a webové stránky alespoň některé z těch poslanců, kteří dosud s těmito moderními komunikačními prostředky běžně nepracují - a takových je většina.

Jak to funguje

Tisková zpráva, oznamující spuštění celého projektu, uvádí jako datum spuštění aplikace dnešní den (čtvrtek 30. 3.). Zpráva mi ale přišla již včera, a jelikož už aplikace fungovala, neváhal jsem položit svůj první dotaz (na poslance Švrčka, parlamentního zpravodaje k telekomunikačnímu zákonu). Podle statistiky to byl úplně první dotaz. Díky vlastnostem aplikace můžete spolu se mnou sledovat, jaký bude jeho další osud (viz zde). Ještě včera odpoledne se objevilo několik dalších dotazů (jeden z nich vidíte na obrázku).

O celém projektu a jeho smyslu i fungování si určitě uděláte nejlepší představu tím, že si jej sami vyzkoušíte. Vstupní bod najdete na adrese http://www.mail-poslanci.cz.

[Obr: hledejposlance.gif (4600 Bytes)]
Zde také najdete jednoduchý formulář pro vyhledání poslance, který vás posléze dovede i k formuláři pro vypsání dotazu. Při hledání podle jména raději nepoužívejte diakritiku, já jsem s dotazem na poslance Švrčka nepochodil, ale bez diakritiky to dotyčného našlo.

Jak si můžete všimnout na jednom z předchozích obrázků, dotazy můžete klást k několika předdefinovaným "tématům". Naštěstí je ale mezi nimi i téma "ostatní", takže se vlastně můžete ptát na cokoli (a bylo by špatně, kdyby tomu tak nebylo). Pokud se ale nechcete hned ptát, pokud se chcete spíše podívat na již položené dotazy jednotlivým poslancům a na případné odpovědi, začněte rovnou na této statistice.