Vyšlo na www.novinky.cz dne 27.3.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai4063.php3

Inpertinentní Miloš Zeman on-line

Občas se vyplatí sledovat on-line rozhovor s nějakou osobností. Dozvíte se třeba, proč Miloš Zeman chodí neustále s hlavou na stranu. Nebo proč se mu tvoří pěna u úst či jak změnil pravidla českého pravopisu.

[Obr: zemanx.gif (23365 Bytes)]
Různým rozhovorům s osobnostmi, které se čas od času konají prostřednictvím Internetu, jsem až dosud nevěnoval příliš velkou pozornost. Byla to ale chyba — jak jsem včera zjistil, člověk se tam může dozvědět opravdu zajímavé věci. Následující úryvky jsou ze včerejšího dne, z rozhovoru na serveru iDnes. Uživatelé Internetu zde ale nediskutovali s návštěvníkem putyky nižší cenové kategorie, který si myslí, že počítač je pouze k počítání. Diskutovali s premiérem této země.

Originál celého rozhovoru najdete zde.

OTÁZKA: Milý pana premiére, při vší úctě k Vaší paměti a znalostem, když už hodláte používat své sžíravé bonmoty či citáty, prosím ověřte si jejich autentičnost. Způsobíte tím méně ostudy sobě a často i této zemi. Za Váš hanlivý výrok na adresu popradského piva jsem se styděl
ODPOVĚĎ: Doporučuji vám vypít čtyři půllitry popradského piva. Moji spolupracovníci pak strávili hodinu na sociálním zařízení.
OTÁZKA: Pane premiére, zajímalo by mě, jestli sám věříte svým předvolebním slibům, nebo už Vám Becherovka stoupla do hlavy natolik, že nevíte, čí jste?
ODPOVĚĎ: Věřím svým předvolebním slibům a snažím se je postupně plnit. Pokud jste abstinent, přicházíte o mnohé životní rozkoše.
OTÁZKA: Dobrý den. Proč chodíte neustále s hlavou na stranu? Nejde s tím něco udělat?
ODPOVĚĎ: Také dobrý den, jsou dvě možná vysvětlení, buď mám v hlavě moc vody, nebo moc mozku.
OTÁZKA: ... když vás tak pozoruju v televizi, jak se vám tvoří u úst pěna, dělá se mi špatně. Nedá se s tím něco dělat?
ODPOVĚĎ: Nemám nic proti tomu, že vás zajímají má ústa, ale na vašem místě bych se více staral o to, co ta ústa říkají, i když uznávám, že je to intelektuálně obtížnější.
OTÁZKA: Opakovaně jste prohlásil, že novináři jsou žumpa apod. Proč jste tedy křtil silně bulvární knihu pana Svory, který jistě není — eufemisticky řečeno — ukázkou elitní a zodpovědné žurnalistiky?
ODPOVĚĎ: Pan Svora mne zaujal schopností podívat se na novinářskou profesi bez falešné solidarity. A to byl důvod, proč jsem jeho knihu polil becherovkou.
OTÁZKA: Pane premiére, byl jsem přítomen v parlamentu jedné interpelaci p. Khünla a Vaší odpovědi na ni i následné slovní přestřelce mezi Vámi. Dotaz, proč ztrácíte čas s osobními impertinencemi ...
ODPOVĚĎ: Inpertinence se píše s n ne s m. Osobní inpertinence používají téměř všichni západní politici, napište tedy svou kritiku i jim.
Co k tomu říci? Snad jen tolik, že platná pravidla českého pravopisu znají pouze "impertinenci" s "m", a ne s "n". K ostatnímu není třeba nic dodávat.