Vyšlo na www.novinky.cz dne 3.2.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai3637.php3

AltaVista rozdává, nebo se někdo spletl?

Někdy stačí, aby neznalý novinář zaslechl klíčové slovo, a na světě je nechtěná kachna. Stalo se prestižnímu ZD NETu, odezvy bylo možné zaznamenat i u nás.

V úterý 1. února se na prestižním zpravodajském serveru ZD NET objevil článek s názvem "AltaVista opens its source code" (v doslovném překladu: AltaVista otevírá svůj zdrojový kód), od jisté Jennifer Mackové.

Perex a úvod článku hlásaly, že portál AltaVista bude rozdávat (doslova: give away, ve smyslu: zadarmo) zdrojový kód svého vyhledávacího mechanismu. Takto alespoň zněla "anglická verze" článku, který se objevil na ZDNET.CO.UK, ve 14:43:51 GMT. "Americká" verze téhož článku, aktualizovaná v 7:27 AM PT na ZDNET.COM, hlásá že "AltaVista gives away search engine" (doslova: AltaVista bude rozdávat svůj vyhledávač). Aktualizován byl také perex a úvod, který slova "giving away the source code for its search engine" (rozdávat zdrojový kód svého vyhledávacího mechanismu) nahradil slovy "giving away its search engine" (doslova: rozdávat svůj vyhledávací mechanismus).

Čtenář, který by si snad chtěl zadarmo pořídit vlastní AltaVistu, však musel odejít s nepořízenou. V samotném článku se totiž o žádném rozdávání zdrojových kódů či celých vyhledávačů nikde nepsalo. Fakticky byl článek o něčem úplně jiném (o placení za "přivedené uživatele", viz dále). Odezvy na článek přímo na ZD NETu si nebraly servítky, jeden z nich navrhoval ocenit jej zvláštní cenou a zařadit mezi učebnicové příklady chabé IT žurnalistiky (viz zde).

O co vlastně šlo?

To, s čím AltaVista skutečně přišla, je snaha podpořit využívání vlastních služeb, spočívajících dnes nejen v samotném vyhledávání, ale také v on-line překladech mezi různými jazyky, v poskytování aktuálních informací z oblasti businessu a ecommerce atd.

AltaVista se toho snaží dosáhnout tak, že vyzývá provozovatele nejrůznějších WWW serverů, aby si na své stránky umístili "boxy", skrze které je možné pokládat AltaVistě dotazy, resp. požadovat různé informační služby. Takovéto "search boxy" pro kladení dotazů AltaVistě (viz obrázek) bylo možné vkládat do vlastních WWW stránek i dříve (snad od samého začátku provozu AltaVisty), ale nyní je za to AltaVista ochotna platit. Za to, že někdo jí touto cestou položí dotaz, je ochotna platit 3 centy (provozovateli stránek, kde se search box nachází). Koho zajímají podrobnosti, najde je zde (přímo v podání AltaVisty, podle konkrétních podmínek by to mělo připadat v úvahy i pro naše servery).

Není to samozřejmě nic převratného ani nového pod sluncem, obdobnou možnost nabízí i další světové vyhledávače, například Lycos a HotBot (podmínky zde).

Zajímalo mne spíše, kde se vzala ona "dezinformace" o tom, že by AltaVista měla začít rozdávat něco zadarmo, a že by to dokonce měl být zdrojový kód (pravdou je, že AltaVista již delší dobu nabízí zadarmo malý vyhledávací nástroj pro intranety, omezený na 3000 stránek, a větší prodává, viz zde).

Odpověď jsem našel na serveru Wired, v tomto článku, který zřejmě referuje o setkání nejvyšších představitelů AltaVisty s novináři, a píše:

"CEO Rod Schrock said that AltaVista Affiliate Network will essentially make both the search and translation services open source, ..."

To v překladu znamená, že podle CEO Altavisty Roda Schrocka jejich nový program AltaVista Affiliate Network (v rámci kterého je nabízeno placené umisťování "search boxů" na jiné servery) "dosáhne toho, že vyhledávací a překladové služby AltaVisty se stanou otevřeným zdrojem..."

Smysl slovního spojení "open source" je tedy ten, že příslušné služby se stanou co nejšířeji dostupné (otevřené pro každého). Titulky, hlásající rozdávání zdrojového kódu AltaVisty a posléze "opravené" na rozdávání vyhledávače jako takového, zřejmě vznikly asociací termínu "open source" (ve smyslu otevřeného zdroje) s podobně znějícími klíčovými slovy "source code" (zdrojový kód), případně "open source code" (zdrojový kód, který lze za stanovených podmínek volně šířit), a to v hlavě paní či slečny Jennifer Mackové.

Kdo se nachytal u nás?

Zprávy o tom, že by AltaVista měla rozdávat svůj zdrojový kód, jsem nenašel na žádném jiném zahraničním zpravodajském serveru kromě již zmiňovaného ZD NETu, kde celý "omyl" zřejmě vzniknul. Zato jsem tyto zprávy našel na českém Internetu.

Pan Zajíček na svých News OnNet vydal článek s titulkem "AltaVista se vrhá do otevřeného kódu?". Jako zdroj svých informací uvádí "anglickou verzi" článku Jennifer Mackové a zamýšlí se nad tím, na jakém základě bude zdrojový kód poskytován. Cituji:

AltaVista vyhlásila, že bude bezplatně poskytovat zdrojový kód svého prohledávače. Bohužel k tomu nejsou žádné další potřebné informace - hlavně chybí info o tom, zda půjde o GPL či nikoli (to druhé bude asi blíž skutečnosti).

Dále se již pan Zajíček zabývá tím, co bylo skutečnou podstatou původního článku (umisťování "search boxů"). Na závěr se ale znovu vrací k představě zdrojového kódu, když říká:

To je všechno hezké, ale mě by zajímalo, jak to AltaVista opravdu myslí se svým otevřeným kódem. Tutlání podstaty navozuje domněnku, že bude jen pro studijní účely, resp. pro možnost úprav zdrojového kódu uživateli placených licencí.

U pana Zajíčka musím ocenit to, že uvedl zdroj, ze kterého své informace čerpal (bohužel ne každý to považuje za samozřejmost).

Odkaz na zdroj, ze kterého bylo čerpáno, jsem naopak nenašel v článku pana Dočekala na Světě Namodro. Jeho článek má titul: "AltaVista vyhledávání zadarmo a afilační programy" a začíná slovy:

AltaVista.com oznámila v úterý poměrně zásadní novinky, jednou z nich je i skutečnost, že populární vyhledávací stroj AltaVisty bude dodáván zdarma.