Vyšlo na www.novinky.cz dne 27.1.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai3583.php3

Boxware vs. supportware

Microsoft o tom zatím jen mluví, Sun už to dělá a nyní se k tomu odhodlal i český Software602. K čemu? K nabídce softwaru zdarma a k poskytování placeného supportu.

Internet v poslední době doslova převrací na hlavu zažité představy, o kterých bychom ještě nepříliš dávno vůbec nepochybovali. Dříve se například platilo za elektronickou poštu či za vystavování WWW stránek, ale dnes to lze pořídit zadarmo. Zřídit si vlastní obchod na Internetu také původně stálo nemálo peněz, ale dnes už to jde i zadarmo (například na vltavě2000). Stejně tak existuje i  přístup k Internetu zadarmo (např. služba VOLny.cz).

Ne snad, že by všechny tyto nabídky někdo poskytoval z čirého altruismu a lásky k Internetu - jde o důsledek působení konkurence a konkurenčních tlaků, díky kterým se mění to, co má hodnotu a na čem lze vydělat. Dříve býval hlavním zdrojem příjmu prodej něčeho, ale konkurence postupně srážela marže a další zisky tak, že se to přestalo vyplácet. Co se naopak může stát profitabilním, je poskytování různých doprovodných či jinak souvisejících služeb - třeba i s tím, že základní "produkt" bude poskytován zadarmo.

Přitom "profitabilními doprovodnými službami" mohou být například služby podpory uživatelů, neboli (počeštěle) služby tzv. supportu - dnes již není žádným tajemstvím, že zejména v prostředí firemních zákazníků je nejvíce prostředků vynakládáno na průběžný provoz nejrůznějších systémů, zatímco jednorázové pořizovací náklady se stávají méně relevantní. Koláč jednorázových pořizovacích prostředků je proto čím dál tím tenčí a hlásí se o něj čím dál tím více hladových jedlíků - je proto asi logické, že se nejrůznější producenti snaží přeorientovat na mnohem bohatší koláč provozních prostředků.

Sun to začal

Právě naznačený trend se postupně prosazuje i do oblasti kancelářského softwaru. Jedním z úplně prvních průkopníků se stala společnost Sun Microsystems, která zakoupila kancelářský balík StarOffice (i s firmou Star Division, která jej vyvinula), a začala jej rozdávat zdarma (viz zde).

Cíl, který tím sleduje, je v zásadě dvojí - placené budou doprovodné služby, konkrétně uživatelská podpora k samotnému balíku poskytovanému zdarma. Kromě toho chce Sun vyvinout i tzv. 'hosted' verzi svého balíku (jako tzv. portál, StarPortal), který bude provozován konkrétními provozovateli na centralizovaných serverech, zatímco uživatelé budou mít přístup k poskytovaným službám z nejrůznějších koncových zařízení, například ze zařízení PDA či z mobilních telefonů (a Sun očekává, že to mj. podpoří odbyt jeho výkonných serverů).

Software jako služba

Druhý cíl Sunu, tedy snaha provozovat aplikace centrálně (v podobě toho, co Sun nazývá portálem), je možné považovat za naplnění druhého významného trendu. Jestliže prvním trendem, naznačeným v úvodu, bylo jednorázové poskytnutí konkrétních produktů zdarma přímo jejich uživatelům (a "vydělávání" na doprovodných službách), pak tímto druhým trendem je centrální provozování aplikací, které může být poskytováno buď zdarma (jako u portálu Sunu, obecně asi u "masovějších" aplikací typu kancelářského softwaru), nebo naopak jako placené (u dražších aplikací - jak se o to snaží nově se rodící segment tzv. ASP neboli Application Service Providers).

I když na první pohled vypadají oba tyto trendy dosti odlišně, přesto mají hodně společného: jednorázový prodej něčeho, co má charakter "krabicového produktu", nahrazují průběžným poskytováním něčeho, co má charakter služby (ať již spočívající v klasickém supportu, nebo v provozování aplikace na centrálním serveru a možnosti ji využívat na dálku).

O tom, že tento trend je skutečně aktuální, svědčí i nedávné výroky představitelů firmy, která na prodeji "krabicového softwaru" vydělala opravdu velmi velké jmění. Když nedávno Bill Gates odstupoval z pozice CEO (Chief Executive Officer) Microsoftu, argumentoval potřebou přizpůsobit se změnám na trhu. Mimo jiné řekl toto:

V revoluci, která je před námi, bude software stále hrát ústřední roli. Ale jeho povaha se změní, software bude v mnoha případech poskytován jako služba po Internetu, nikoli jako krabicový produkt.

Z tohoto vyjádření je snad dosti zřejmé, že Microsoft si také uvědomuje celkový trend přechodu od prodeje krabicových produktů k poskytování služeb. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že jej chápe spíše ve smyslu provozování aplikací (neboli: poskytování služeb spočívajících v centrálním provozování aplikací, neboli tzv. "hosted aplikací") než ve formě poskytování produktů zdarma a prodeje doprovodných služeb (supportu). Microsoft sám informoval o tom, jak zkouší tzv. hosted verzi MS Office (neboli verzi běžící na centrálním serveru s přístupem uživatelů na dálku, například prostřednictvím MS Terminal Serveru) - ale o nějakém poskytování MS Office zdarma jsem dosud neslyšel.

602 PC Suite 2000 bude zadarmo

Významné rozhodnutí přejít od prodeje k poskytování služeb oznámil v úterý i tuzemský Software602. Jeho kancelářský balík 602 PC Suite má být v nové verzi (verzi 2000) zadarmo jak pro domácí, tak i pro firemní uživatele (přičemž nová verze by měla být uvedena na trh 14. února 2000). Placená bude uživatelská podpora, a to v ceně 480,- Kč na jeden rok a licenci, ovšem jen pro toho, kdo ji bude potřebovat a chtít - kdo se obejde bez uživatelské podpory, bude mít celý kancelářský balík zdarma.

Zdarma přitom bude základní verze balíku PC Suite, obsahující editor (602Text), spreadsheet (602Tab) a grafický editor (602Photo). Šířena bude elektronickou cestou (jako download, velikosti 7 - 8 MB) a nejspíše se s ní setkáme i na různých CD ROMech přibalovaných k tištěným časopisům a na nově prodávaných počítačích. Dokumentace bude čistě elektronická (ale v prodeji budou analogicky zaměřené knižní publikace Computer Pressu a Vogelu). Po zaregistrování produktu bude nejprve poskytována uživatelská podpora jeden měsíc zdarma, a teprve pak, pokud ji uživatel dále potřebuje, je navazován obchodní vztah (tedy: platí se za support). Zpočátku půjde jen o českou verzi, ale po dokončení lokalizace by se stejný způsob poskytování měl týkat i anglické verze. Starší verze přitom již nebudou dále prodávány.

Nový balík 602PC Suite 2000 bude dostupný i v dalších verzích, které ale již nebudou zdarma (mj. i proto, že obsahují produkty třetích stran). Placené budou tyto verze:

  • 602Pro Plus Pack (obsahující překladové slovníky, spell checker a podporu čárového kódu): 998,- Kč
  • 602Pro PC Search (obsahující 602Desk a plnotextový vyhledácí engine od společnosti Verity): 1.998,- Kč
(ceny jsou bez 5% DPH).

Strategie, kterou Software602 zvolil, je velmi podobná strategii Sunu, ovšem je jednoznačně zaměřena na "platformu Microsoftu", neboli na MS Windows (zatímco Star Office lze provozovat na více různých platformách). Jedním z hlavních trumfů 602PC Suite je kompatibilita s datovými formáty Microsoftu, tedy s formáty DOC a XLS, a také se standardními grafickými formáty a formáty Internetu (HTML a nověji i XML). Tisková zpráva, kterou Software 602 ke svému oznámení vydal, dokonce říká, že za půl roku by v další verzi měl být podporován i formát PDF pro Adobe Acrobat Reader.

Nově zvolená strategie Software602 však přesto neobsahuje jeden významný prvek, který je přítomný u Sunů a který dnes signalizuje i Microsoft - podpora hosted verzí kancelářských balíků. Technicky to ostatně jde udělat již dnes, prostřednictvím standardního MS Terminal Serveru, a Software602 to skutečně zkoušel. Měl jsem možnost si to také vyzkoušet, po veřejném Internetu, a bylo to použitelné - ovšem kvůli přenosové kapacitě a hlavně kvůli její ceně to u nás je jaksi "mimo mísu" oproti situaci, kdy si stejný balík provozuje uživatel přímo u sebe. Zřejmě i proto Software602 o této možnosti vůbec nemluví.

Může si to SW602 dovolit?

Zajímavá je jistě otázka, zda na poskytování kancelářského balíku zdarma Software602 výrazněji neprodělá. Jistě to má dobře vykalkulováno, navíc prodej kancelářského balíku PC Suite pro něj nemusí být rozhodujícím příjmem, ten tvoří spíše prodej komunikačních a databázových produktů (mimochodem, i nový WinBase602 SQL SERVER bude od verze 6.1 zdarma, viz zde). Takže jedním z významných přínosů může být i nepřímý efekt na prodej dalších produktů.

Určitý prvek neurčitosti v nové strategii však bezesporu je - jak český uživatel zareaguje na něco, co je úplně zadarmo? Vrhne se na to, nebo to apriorně odsoudí jako něco, co nemá žádnou cenu, když to nic nestojí? Uvidíme.