Vyšlo na www.novinky.cz dne 7.1.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai3442.php3

Osobností českého Internetu se stal Ondřej Neff

V pražském klubu Lávka byly včera slavnostně vyhlášeny výsledky ankety o osobnost českého Internetu. Na první pozici se umístil spisovatel a novinář Ondřej Neff.

Anketu o osobnost českého Internetu, jejíž výsledky byly včera vyhlášeny, pořádal časopis Reflex, televizní pořad ZavináčLidové noviny. Fakticky ale stál za celou anketou jeden konkrétní člověk, jediný duchovní otec, a to novinář Miloš Čermák (redaktor Reflexu a e-zinu Extra, současně i dramaturg televizního Zavináče).

Miloš Čermák snad stále roste, zatímco moderátorka Bára Štěpánová...

Vítězný Ondřej Neff se skromně přiznal, že Internet ve skutečnosti vynalezl on
Hlasovat bylo možné buď prostřednictvím Internetu, nebo pomocí kupónů uveřejněných v Reflexu - celkem hlasovalo 1200 lidí, z nichž pouze asi 150 využilo "papírovou" cestu vyplněním kupónu, zatímco zbytek hlasoval stylově, prostřednictvím Internetu.

Výsledné pořadí v první desítce bylo následující (v závorce je vždy počet hlasů):

  1. Ondřej Neff (439 hlasů)
  2. Ivo Lukačovič (146)
  3. Ivan Straka (127)
  4. Jiří Hlavenka (96)
  5. Milan Votava (67)
  6. Patrick Zandl (65)
  7. Marek Antoš (64)
  8. Pavel Kolešnikov (49)
  9. Daniel Dočekal (39)
  10. Miloš Čermák (29)

Profil osobnosti, kterou hlasující volili, přitom nebyl nijak přesněji vymezen. Mělo jít o člověka, který se nejvíce zasloužil o rozvoj českého Internetu? Nebo o člověka, který na Internetu nejvíce vydělal? Nebo se na něm nejvíce zviditelnil? Žádná přesnější specifikace nebyla vyhlášena, a tak se vlastně jednalo o anketu ve smyslu "které jméno vás napadá, když se řekne (český) Internet"?

Ivan Straka napsal k anketě: Jestli tady nějaká osobnost je, jsem to já... Nakonec skončil až třetí, a za odměnu získal roční předplatné Softwarových novin

Mé osobní pocity dobře vystihuje to, co do komentářů k anketě (viz zde) napsal její pozdější vítěz Ondřej Neff:

Záměrně nikoho nejmenuji – nevím, koho bych měl jmenovat, podle jakého kritéria? Je největší osobnost ten, kdo postavil největší server? Nebo je to naopak ten, kdo prosadil webový titul, který přináší informace užšímu specifickému okruhu čtenářů i za cenu menší obecné popularity?

Vítězný Ondřej Neff přebírá cenu pro vítěze - pytel žrádla pro (viditelné) psy

Pokud jsem ale správně pochopil různé náznaky (i skutečnost, že pořadatelé si již zamluvili další večery v pražském klubu Lávka), mělo by se jednat o premiéru, která bude mít pravidelná pokračování. V těch by již mohlo dojít k upřesnění toho, jaký druh osobnosti anketa vlastně volí.

Další podrobnosti o celé anketě i jejích výsledcích můžete najít zde.